Danika ile psikolojik gerilime buyurun

Arşivde izlenmeyi bekleyen filmlerdendi Danika. Bazı filmleri afişine göz atıp ya nasip diye izlemek hoşuma gider. Bu da öyle bir seçimdi. Gerek sinemada gerek arşivde bazen hüsrana uğratsa da böyle seçerek izlemek; kapağını açarken içinde ne olduğu bilinmeyen bir hediye gibi gizem sağlar içimde.

Gizemli, ne olacağını bilmeden izlemek ayrı bir keyiftir rasgele seçilip izlenen filmler. Afişine bakıpda sisnema salonundan yarıda çıkanımız az değildir hani pek de tavsiye etmem ama arada bir güzel oluyor.

Film afişindeki kadına dikkat etmeden bakmış olacağım ki fimldeki kadını bir an Maggie Gyllenhaal zannetmiştim. Hani meşhur sekreter filminin Lee Holloway karakteriyle hatırlanan başarılı aktris. 2002 yapımlı Sekreter filminin yanı sıra The Dark Knight, Stranger Than Fiction , Donnie Darko gibi yapımlarda da göz dolduran performansını hatırlayacaktır sinemaseverler.


Neyse biz asıl kahramanımıza geçelim. Danika filminin bir an resimden Maggie Gyllenhaal'a benzettiğim oyuncu oscar'lı Marisa Tomei'den başkası değilmiş. Hayal ile gerçek arasında gidip gelen, sonunu tahmin etmekte ben bu konuda iyiyim diyenleri bile şaşırtacak bir senaryo ile oyunculuk dersi veriyor Marisa Tomei.

Danika; ilk başlarda iyi geliri olan bir amerikan ailesinin günlük yaşantısını yansıtıyor. Çocuklarına tutkun olan Danika Merrick bu hassasiyeti yüzünden işinden ve kocasından olma ile karşı karşıyadır. Banka müdiresinin odasında yanlış hazırladığı raporlarına bakarken güvenlik kamerasından binaya soyguncuların girdiğini görür. Acımasızca müdireye ateş eden bu kişiler kameranın olduğu odaya yani müdirenin odasına yönelince Danika sonunun geldiğini düşünmeye başlamıştır. 


Tam kapı açılacakken bütün olanların tamamen hayal olduğunu gelenin müdüresi Patricia Guilford olması neler oluyor sorusunu bir tek Danika Merrick cevaplamaya çalışmıyordur. İzleyenler son durak filmindeki gibi yaşanacak olayları gaibden pencere açılarak bu kadın görüyor mu demeye başlıyor haklı olarak.

Kızının odasından gelen sesler, kocasının kendisini aldattığına işaret eden rüyalar, oğlunun tuhaf kız arkadaşı gibi birçok olayda ikileme düşürüyor seyirciyi yapım. 

Filmde Amerikan muhafazakar ailelerin ahlak anlayışını da bir nevi yansıtan filmde o kültürün aile yapısı hakkında ipuçları da bulmak mümkün. Annelik içgüdüsünün psikolojik saplantıya dönüşmesi ile mutluluk yerine bir kadının sevdiklerini kaybetmesini izliyoruz filmde.


-ben en iyi anneyim... İşte bütün gizem Danika'nın sayıkladığı bu cümlede saklıymış meğer. Psikolojik gerilim severlerin çözülmesi zor bir gizemi son dakikaya kadar soluksuz bir şekilde takip edeceği başarılı bir yapım çıkıyor karşımıza.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.