Eksik Tüketim nedir?

Kapitalist ekonomilerde meydana gelen iktisadi iniş ve çıkışların nedenlerini inceleyen en eski teoriler, eksik tüketim teorileri olmuştur. Bu konuyla ilgilenmiş olan yazarlar Sismandi, Rodbertus, Malthus, Marx ve Landerdale 'dır. Bunlara ek olarak yakın tarihte Foster ve Cathhings ikilisi ile Hobson da aynı konuyla ilgilenmişlerdir. Hobson'un tezine göre, efektif talepte meydana gelen çöküntü, tüketim, üretimin altında kalınca ortaya çıkmaktadır. 

Ekonomik genişlemenin en üst düzeye ulaştığı boom döneminde üretilen hasıla, cari fiyatlarla satılamayacak kadar fazla olduğundan birikmiş olan stokların satılabilmesi için fiyatların düşürülmesi gerekir. Bu şekilde fiyatların, maliyetlerinde aşağısında kalması,üretimin ve yatırımın azalmasına yol açar. Neden tüketim üretimin gerisinde kalır? yada neden üretim tüketimden daha hızlı artar?. Bunun ana nedeni ise, tüketim fonksiyonunun çok istikrarlı, fakat aynı zamanda çok düşük olmasıdır. 

Tüketim fonksiyonundaki bu istikrar hali, geleneklerin ve alışkanlıkların etkisinden ve hayal gücü eksikliğinden kaynaklanmaktadır.Tüketimde gerçekleşen ve yapışkanlığa karşılık üretim çok daha hareketlidir. Teşebbüs yeteneği teknolojik ilerleme ve kar itici gücüyle hareket ettiğinden dolayı verimlilik hızla artar, üretim ve tüketimin böyle özellikler sergilemesi, aşırı yada eksik tüketime neden olur.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.