Euro Poliçe

Normal usule göre çekilen ve kabul olunan fakat yabancı paraya göre düzenlenerek, ülke dışında ödenmesi gereken bir poliçe türüdür. Diyelim ki bir Alman firması Türkiye de yapmış olduğu ithalatı finanse etmek için kendi ülkesinde bulunan bir bankadan DM talebinde bulunsun. Fakat kredi darboğazı yüzünden banka firmanın istediği bu talebi reddetsin .Bunun üzerine varsayalım ki ithalatçı firma, dolar üzerinden bir poliçe çeksin ve bunu da Paris’teki bir Fransız bankası kabul etsin (Banka kabulü). Bu bir Euro poliçedir. 

Çünkü birinci sebep bu işlemleri kabul eden bankanın sınırları dışında kalan bir tacir tarafından çekilmiş olması, ikinci sebep ise bu işlemleri kabul eden bankanın kendi ulusal parasının dışında bulunan bir parayla bağlanmış olmasıdır.Şüphesiz bu şekilde düzenlenen Euro piyasalar, sermaye piyasasında kırdırılarak, ihtiyaç duyulan fonlar sağlanır. 

Örneğe göre ithalatçı firma Fransız bankasının kabul etmiş olduğu poliçeyi kırdırarak gerekli dolar fonunu temin eder ve bununla ithalat bedelini öder.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.