Honey Badger: vahşi doğanın psikopatı

bal porsuğu resimO bir efsane...

O; çöl ikliminin korkusuz, bıçkın, acımasız en yırtıcı hayvanlarından biri.

Karşısına çıkan her şeyi öldürmek, parçalamak, koparmak ve yemek için programlanmış sanki bir yok edici.

Kuş, böcek, yılan, arı, bal, tavşan, fare ne bulduysa yemek hususunda iştahı kabarık bir canavar. 


Honey Badger namı diğer Bal Porsuğu...

Kuzey Afrika (sahra altı) haricinde kara kıtanın hemen hemen tamamında, Arap yarımadasında, Hindistan, İran ve Türkmenistan'da yaşayan bu canlı vücut uzunluğu 60 ila 80 cm, yüksekliği yerden yüksekliği  ortalama 30 cm'dir. Kilosu ise ortalama 15 kg.'dır. Bal porsuğu yalnız yaşamayı seven bir yırtıcı olup, sadece mayıs ayında çiftleşme için eş bulur ve tekrar yalnız hayatına devam eder. Dişilerinin gebe kalma süresi ise 6 aydır. Ortalama ömürleri ise yaklaşık 20 yıldır. 

Normalde tükettiği ve menüsünde bulunan yiyecekleri ise ağaç kökleri, meyveler, kuş, yumurta böcek, yılan, kertenkele, kurbağa, akrep, leş hayvanlardır. Çok aç kaldığında ise gözünü budaktan esirgemeden timsaha, zebraya bile saldırabilir. Hindistan'da yaşayan türleri mezarları kazıp insan eti yediklerinden dolayı mezarlarda ayrıca önlem alınmaktadır.

Ön ayaklarında bulunan uzun tırnakları hem avı için keskin bir pençe hem de dakikalar içerisinde derin oyuklar kazmak için yaratılmıştır. 

Çok fazla uzun olmayan dişleri köpeğinkilerden az daha uzun olsa da çenesi çok kuvvetlidir. Avını bir kez çenesine hapsettiğinde kolay kolay bıraktığı görülmemiştir. 

Bal Porsuğu'nun Özellikleri

Vücut yapısı incelendiğinde, çok şaşırtıcı özellikleri karşısında bilim dünyası yanıt bulmakta zorlanmıştır. Özellikle zehirli hayvanların salgıladıkları (Arı, yılan, komodo ejderi vs.) toksinlere karşı sadece baygınlık hissi ile cevap veren metobolizması özel bir yaratılışın belgesi niteliğindeydi. Kalın deri yapısı, tüğlü kürkleriyle küçük büyük, zehirli, yırtıcı demeden saldırıp yemekte korkusuzluğu hususunda tartışmaya yer bırakmayan bir anlayışı var bu hayvanın. 

bal porsuğu

Dış görünüşü uzaktan bakıldığında kokarcayı andırmaktadır. Tüğleri genel olarak siyah sırt kısmı kuyruk bölgesinden başının üst kısmı dahil beyazdır. Dişlerini göstermediği, avına yada düşmanına saldırmadığındaki yırtıcı görünümünü saymazsak sevimli bir canlıdır. Lakin uzaktan öyle görünür. Bilinen en yırtıcı canlılar arasındadır.

Bal Porsuğu'nun bu özellikleri ve ününün dünya çapında böylesine bilinmesine neden olan unsur 2004 yılında dünyanın en korkusuz hayvanı olarak  guinness rekorlar kitabına girmesi ilginin odağına sokmuştur 

National Gegraphic, Animal planet gibi belgesel yapımcıları onun için birçok program yayınlamış çok da ilgi çekmiştir. 1980 yapımı Tanrılar Çıldırmış Olmalı ile 2011'de internet sitelerindeki Crazy Nastyass Honey Badger isimli videolarla da isminden söz ettirmiştir.

Diğer yandan timsaha, aslana, zebraya, dev kertenkelelerle kapışmaktan çekinmeyen bu hayvanla ilgili önüne geleni devirip yer, öldürür demek de biraz abartılı olacaktır. Herkesin bir sınırı var misali onun da başa çıkamayacağı hayvanlar elbette bulunmaktadır. Onun diğer yırtıcılardan farkı ölürüm demeden saldırmadaki cesaretidir. 

İnternet sitelerinde adına fan grupları bile kurulan bu hayvana olağanüstü bir saygı vardır. Adından çoğu zaman ormanların psikopatı diyerek anılır. Herhalde bu saygıyı fazlasıyla hak ediyor.

Hatta bir keresinde aşağıdaki videoda da görüleceği gibi leoparla girdiği ölümcül kavgayı 50 dakikalık mücadeleden sonra kaybetmiş leopara yemek olmaktan kurtulamamıştır. Onun asıl sıkıntısı herhalde boyutunun biraz küçük olması diyebiliriz. Belki de bir kaplana yakın cüssesi olsaydı afrika'da canlı hayvan bırakmayabilirdi.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.