Siyasetin kirli yüzünü arayanlara: The Ides of March

Amerikan siyasetini ahlaki yönden eleştiren bir filmle karşımıza çıkıyor George Clooney. Onun ismine bakıp da başrolde, tabiri caizse esasoğlan o zannetmesin kimse. Bir figüran gibi, belki de ameliyata konu olan hastayı oynuyor. Hastayı ameliyat eden doktor ise Ryan Gosling. 

Gözü beyaz sarayda olan bir demokrat partili Mike Morris'i canlandıran George Clooney idealist, radikal bir vekil adayıdır. Başarıya ulaşmak için her amerikan adayının ihtiyaç duyduğu iki şey olan bir imaj diğeri de birilerinin açık çekle desteğine o da muhtaçtır. 

Geçmişi pırıl pırıl olan, gelecekte amerikan idealinin yeni yüzü iddasıyla yola çıkan, Ahlaki konularda taviz vermeyen Mike Morris gerçekte de böyle bir kişiliğe misahiptir? Medyayı ve toplumları yönlendiren baş danışmanı stephen Mayers (Ryan Gosling) imajı için geceli gündüzlü çalışırken inandığı kişinin bulaştığı kirli işlerle yüzleşirken kendi kariyeri ile ahlaki değerleri arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. 

Amerikan başkanlarının ve senatörlerin parasal güç ve imaj ile nasıl pir-ü pak gösterildiklerini düşündürerek kumpas içinde kumpas kurgusuyla izliyoruz yaşananları. Bir politikacının samimiyetini görebilmek için yalan makişnesine sokamayacaksa seçmen onları paketlenip önlerine sunulan ya bunu seç ya da öbürünü şeklinde bilinçaltına gizlenen zoraki seçimlerin hem ahlaki boyutunu hem de siyasetin iğrenç yüzünü anlatmaya çalışmışlar. 

Ryan Gosling'in canlandırdığı Stephen Mayers karakteri danışmanlığını yaptığı adayın seçim maratonunda herşey yolunda giderken birden gel bizim tarafımıza geç diyen rakip adayın danışmanının teklifine balıklama atlıyor.  Restoranda yapılacak buluşmada kendisine sunulacak tekliften tatmin olmama olasılığını hiç göz önünde bulundurmuyor karakter. Orada onları bir arada görenlerin sadece bir dost yemeği gibi düşünmeyeceklerini bilememesi senaristin filmin gidişatın basitleştiren bir hamlesi olmuş.

Genel manada başarılı olan filmde ufak tefek mantık sorunları taşısa da entrika üzerine yazılmış filmlerden hoşlananları doyuruyor yapım.

Filmde Leonardo DiCaprio da yapımcılar arasında olduğunu da hatırlatayım.

Filmin Künyesi:
Orjinal adı: The Ides of March
Türkçe Adı: Zirveye Giden Yol
Gösterim Tarihi:25 Kasım 2011
Yapım : 2011
Ülke : Amerika
Tür : Dram
Süre : 101 dakika
IMDB Puan : 7.5/10
Yönetmen: George Clooney
Senaryo: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Görüntü Yönetmeni: Phedon Papamichael
Müzik: Alexandre Desplat
Oyuncular:
Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei   

Filmin Fragmanı:

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.