OECD

(ing: Organization for Economic Cooperation and Development) Tam açılımı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü şeklindedir.

1961’de eski EOEC (Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü) üyeleri olan 19 Avrupa devleti ile ABD ve Kanada arasında (daha sonra Japonya ve birçok üye de katıldı), üyelerin ve az gelişmiş ülkelerin ekonomik çıkarlarını gözetmek amacıyla kurulan örgüttür. Mali istikrar içinde üye ülkelerde kendi kendine yeterli hale gelecek ekonomik gelişmeyi sağlamak, dünyada ekonomik kalkınmayı desteklemek ve dünya ticaretini geliştirmek gibi amaçları vardır. Günümüzde Türkiye dâhil 30 üyesi vardır. Bu üyeler, ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Kore, Lüksemburg, Macaristan, Meksika, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Türkiye, Yunanistan ve Yeni Zelanda’dır. 

Türkiye; Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Macaristan’ın ardından OECD ülkeleri arasında en ucuz 5. ülkedir. OECD son yıllarda eğitime büyük önem vermiştir. Harcamaların finansmanı ile bütçesi de üyelerin ekonomilerinin büyüklüğüne bağlıdır. ABD %25’ini öderken, Türkiye %0,687’lik bir oranda bütçeye katkıda bulunur. 2004 yılı bütçesi 290 412 360 Avro’dur.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.