Piyasa Başarısızlığı

(Market Failure) Piyasa mekanizmasının istenildiği gibi işlememesine piyasa başarısızlığı denir. Başarısızlık kaynak dağıtımındaki etkinsizlik ve değer toplumsal amaçlara hizmette etkinsizlik olarak 2 şekilde görülür.

Başarısızlık eksik rekabet ya da dışsallıklar şeklinde görülebilir.

Dışsallıklar etkinsizliğin en önemli kaynağıdır. Çünkü dışsallıklar insanların herhangi bir işten elde ettiği fayda ve katlandığı maliyettir. Dışsallıklardan alıcı ve satıcı dışındakiler de etkilenmektedir. Üreticiler bilgisiz olduğundan, sattığı malın bedelini tahsil edemediğinden sorunlar yaşarlar. Bu gibi olaylar ve monopollar piyasayı başarısızlığa götürür.

Günümüzde gelişen ve az gelişmiş toplumların, ülkelerin örnek aldıkları batılı ekonomilerin düştüğü finansal (küresel) krizin tam tanımıdır. Gelişmiş ülke piyasaları için kendilerince bir çeşit başarısızlık teorisidir. Sebebi ise dışsallıklar yani rekabet koşulları ve piyasa mekanizmasını etkileyen girişim ve oluşumlar, politika yetersizlikleridir.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.