Alman malı dedikleri bu olsa gerek: Elbe Su KanalıBir köprü ne için yapılabilir ki? Araba, hayvan, yük taşımacılığı veya tren... 


Köprü hakkında insanın bütün bildiklerini unutturacak bir yapı var Almanya'da. 


Su, daha doğrusu bir nehrin akışını sağlamak için yapılmış sadece köprüden Elbe nehrinin geçtiği Magdeburg Su Köprüsü'nden (Magdeburg Water Bridge) bahsediyoruz.

Kanalın (köprünün) Yapım Süreci

Almanya'nın Magdeburg kentinde 1997'de yapımına başlandı. Toplam 6 yıl inşası süren akarsu köprüsü 2003 yılında hizmete açıldı. Öyle bir mühendislik çalışması ki bu köprü Elbe nehrinin istenilen güzergahta Mittelland Kanalı ile karışmaması ve üstüne üslük kocaman gemilerin üzerinden yoldan ve rahatça geçebileceği şekilde tasarlandı. 

Yani köprüden gemiler geçiyor o da su üzerinde.Mühendisliğinin yanında mükemmel bir çevrecilik örneği de sergiliyor bu eşi, benzeri olmayan şaheser. Teknolojinin yeşile, suya, havaya dokunmadan hatta bütün bunları koruyarak nasıl pratiğe dökülebileceğinin de ispatı niteliğinde.

Magdeburg Su Köprüsü hakkında biraz bilgi vermek gerekirse toplam uzunluğu 918 metre ile dünyanın en uzun gezilebilir su kemeri unvanına sahip. Köprü üzerinde akan Elbe Su Kanalı'nın derinliği 4.25 metre. Köprü genişliği ise 34 metre olup kargo, yük gemilerinin geçişi için oldukça müsaittir. Köprünün yapımında 24.000 ton çelik ve 68.000 metreküp beton kullanılırken toplamda 500 milyon euro para gibi bir rakama mal edildi.

Köprünün yapımında çalışan mühendisler zekice bir kurnazlık yaparak suyun kaldırma kuvveti ve akış debisi sayesinde gemilerin köprü taşıma kapasitesine neredeyse sıfır katsayıyla yük bindireceğini önceden hesaplamışlardı. Yani köprüden geçen 500 tonluk bir geminin ağırlığına suyun kaldırma kuvveti direnç gösteriyor ve geriye sadece suyun köprü üzerinden akarken etki ettiği basınçtan başka bir kuvvet uygulanmıyordu taşıyıcı kolonlara.
alman mühendisler

Aslında 1919'da ilk fikir ortaya atılmıştı. Kabul görmemesine rağmen 1930'lu yıllarda tekrar gündeme gelse de proje aşamasına geçilip kaynak bulunup inşasına başlama süreci 1990'lı yılların başlarında oldu. Yani almanlar bunu yüz yıldır kafalarına koymuştu ve nihayet 2003 yılında başarılı bir şekilde hizmete açtılar.

2 yorum:

  1. ABUBEKİR YILMAZ31 Mart 2012 14:00

    HAKİKATEN ALMAN MÜHENDİSLİĞİ HELAL OLSUN..

    YanıtlayınSil
  2. Biizm 4 tarafımız deniz,nehirlerle dolu bir ülkeyiz ama lağımdan başka işe yaramıyor..yazık güzel ülkeme

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.