OTDÜ Fenerbahçe'yi şampiyon yapamamış!

otdü fenerbahçe araştırma
Tarih 27 Eylül 1992'yi gösterirken OTDÜ bilgisayar bölümü bir araştırma yapmıştı. Bu araştırmayla; Türkiye Birinci Ligi'nin üç büyüklerinin geçmiş karşılaşmalarının data verileri bilgisayar ortamına yüklenmiş, yapılan analizle 1991/1992 sezonunun şampiyonunu tahmin etmek amaçlanıyordu.

1991 yılı öncesi son 30 yılı maç sonuçları, atılan ve yenilen golleri baz alınarak oluşturulan istatistiksel deney sonuçlarına göre şampiyon Fenerbahçe oluyordu. Ligi ikinci bitiren takım Galatasaray, üçüncü ise Beşiktaş olarak sıralanıyordu lig maratonunun sonucu.

Hatta araştırma bu kadarla da kalmıyor, ligin nasıl biteceğine dair daha ayrıntılı sonuçlar ortaya konulmuştu. Şampiyon Fenerbahçe, 16 takımlı ligde sezonu 16 galibiyet, 10 beraberlik 4 yenilgi alacak ve toplamda 58 puanla ligi zirvede bitirecek. Galatasaray ise şampiyonun ardından ligi 1 puan geride bitirerek 16 galibiyet 9 beraberlik 5 de yenilgi alkacağı hesaplanmıştı. Son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş da üçüncü olarak 15 galibiyet, 10 beraberlik 5 yenilgi alacaktı.

fenerbahçe 1991

O dönemin bilgisayar ve istatistik verileriyle bilgisayar ortamında yapılmış bu deneysel analiz sizce nasıl sonuçlanmış olabilir?

Sonuç:

Yanıt ise tamamen OTDÜ'nin araştırmasında çuvallamasıyla neticelendi diyebiliriz. Ha Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bölümü'ne haksızlık etmeyelim ligin gerçek sonuçlarına 1 rakamı ile yaklaştı bölüm yaptığı tahminlerde. O da Galatasaray'ın ligi Fenerbahçe'nin ardından 1 puan farkla ikinci bitireceğiydi. 1 puan değil 11 puan farkla Fenerbahçe'nin ardından ligi tamamlayabilmişti. Gelgelelim ikinci değil üçüncü olarak.

Ayrıca Tahmin sıralması da tam tersinden sonuçlanmıştı. Beşitaş Gordon Milne komutasında Metin ali Feyyaz önderliğinde üst üste üçüncü şampiyonluğunu nağmalup kutluyordu ikinci Fenerbahçe üçüncü de Galatasaray...

lig sonucu

Yakın futbol tarihimizden matematiğin ve bilimin "top yuvarlaktır" anlayışı karşısında herhalde diz çöktüğü bir örnek olsa gerek bu bilimsel çalışma...

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.