Refah Devleti

(ing: Welfare State) Toplumsal çıkarın ön planda tutulduğu, piyasa mekanizmasının işlerlik kazandığı bir düzendir. Refah devleti, vatandaş olarak riskten devlet tarafından korunmak demektir, yani birey zorda kaldığında devletçe korunacaktır. 1601’de Kraliçe Elizabeth Yoksulluk Yasası’nı çıkarmıştır. Kırsaldan şehre gelenler, şehir hayatına adapte olamadığından aç kalıyorlar ya da hırsızlık, dilencilik yaparak şehir yaşamını bozuyorlardı. Bu yasa şehri yeniden inşa etme amaçlıdır. Kırsaldan gelenleri kırsal kesme geri gönderiyor.

Refah devleti, düşük enflasyon, düşük işsizlik ve yüksek büyüme gibi üç iyiyi bir araya getirdiğinden Klasik Liberalizm’e karşı önem kazanmıştır. En önemli özelliği dağıtıcı olmasıdır, geliri adil olarak yeniden dağıtır. Özellikle İskandinav ülkelerinde çok yaygındır. Buralarda da görüldüğü gibi işsizlik çok düşüktür, yüksek büyüme oranları vardır. Muhafazakâr ülkelerde de, örneğin Almanya’da, refah devleti baş tacı edilmiştir.

Liberal ülkeler de, kendilerini refah devletinden korumak için birçok hakkı refah devletini benimseyen ülkelerden daha önce kendisi uygulamıştır. Mesela, iş kazaları sigortası ya da emeklilik gibi sosyal haklar liberal ülkelerde daha önce görülmüştür. Refah devleti vergilere dayanan bir sistemdir. Sermayedar sınıfla işçi sınıfı arasında tam bir etkileşim olmadığından önem kazanmıştır. Ancak, fordist üretim biçiminden özel üretime geçilmesi, işgücü verimliliğinin düşük olması, Petrol Krizi gibi nedenlerle Refah Devleti’nin refah üretmediği belirlendi ve Refah Devleti çöktü.

1 yorum:

  1. refah devleti; En önemli özelliği dağıtıcı olmasıdır.. ancak bu dağılan para ve hizmetin nerelere kadar uzandığı çok iyi takip edilebilirse.
    macera oyunları

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.