Askere gidenler iş haklarını bilmiyor!

asker iş sözleşmesi
Bir çok çalışan askerden önce başladığı işe tekrar geri dönemiyor. Buna karşılık yasalar ise aksini söylüyor ve askerlik dolayısıyla işten ayrılmak zorunda kalanların tüm haklarını güvence altına alınmıştır.

4857 sayılı iş kanunun “Askerlik ve Kanundan Doğan Çalışma” başlıklı 31 inci maddesine göre bakın kanun ne diyor:
Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdir­de işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yü­kümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.”

Bu madde ile işverenlere askerden dönen ve eski işinde çalışmak isteyen işçiyi işe alma konusunda zorunluluk getirilmiştir. 1475 sayılı eski kanundan farkı ise işe girmek isteyen işçinin işe alınmaması halinde tazminat ödemesidir.


Askerlik durumunda iş sözleşmesi ne olur?

Birçoklarının bilmediği bir husustur bu. Askerlik ve bunun gibi kanuni ödevlerden doğan işten ayrılmalarda görev bitiminden itibaren işveren çalışanını askerlik bitiş tarihinden itibaren tekrar işe almak zorundadır. Elbette işçi tekrar aynı yerde çalışmak istiyorsa...

İşveren ben senin yerine başka birini işe aldım gibi bir neden sunarsa benzeri bir işte ve maaşta çalışanını istihdam etmek mecburiyetindedir. buna rağmen işveren işe almıyor, iş sözleşmesinin gereklerini yerine getirmiyorsa eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.