Gabriel Omar Batistuta namı diğer: Batigol


Uzun formasının yakasını dikerek Eric Cantona ile özdeşleşen tarzı, sarı saçları mavi gözleriyle hatırlıyoruz onu. Newell's Old Boys, River Plate, Boca Juniors, Fiorentina, Roma, Inter (kiralık) ve en son Al-Arabi takımında oynayıp futbol dünyasının emeklileri arasında yerini aldı.

78 defa giydiği milli forma altında 56 gole imza atarak milli takımın en golcü futbolcusu unvanını elde eden Batistuta, 3 ayrı Dünya Kupası'nda da gol atmayı başarmış nadir isimlerden biri olmuştur.[*]

Ama onu en çok Fiorentina ile özdeşleştirir sevenleri. Orası onun için bir yuva taraftarı için heykeli dikilesi bir efsane. O farklıydı. Yaşam tarzı olarak benimsediği futbola sevdiği bir mesleği en iyi şekilde yapmaya çalışan bir sanatkar idi. Fiorentina 2. lige düştüğünde herkes başka bir takıma gitmesine kesin gözle bakarken o bunu yapmadı. 2. ligde de oynadı.

94' dünya kupasında  Yunanistan'a, 98'de ise Jamaika'ya 3'er gol atarak iki dünya kupasında hat-trick yapan tek, üç dünya kupasında gol atan nadir futbolculardan biri kendisi... 2002 dünya kupasında Arjantin hüsranının ise gözü yaşlı golcüsüydü.

Kısacası imajı ve futbol tarzıyla bir dönemin idollerindendi.

Şimdilerde uzun saçlarından eser yok.

Yakın zamanda Zanetti ile aldığı başarı ödülüyle poz verirken holywood yıldızı gibi bir imaja bürünmüş.


Batigol şimdilerde ülkesinde gene sporla uğraşıyor. Zannetmeyin ki antrenör falan, o Loro Piana adlı polo takımında ter döküyor. Kısacası emekliliğin tadını çıkarıyor.

Spor adamı teknik rirektör olarak yüzünü tekrar görsek daha mı iyi olur yoksa olası bir başarısızlık geçmişini mi gölgeler?

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.