Yılın derbisi Fenerbahçe - Galatasaray

Bu yazıyı maçtan 4 gün önce yazıyorum, tarihe kendimce not düşüyorum. Türkiye'nin en büyük iki maçından biri ligin ilk yarısında oynandı ve kazanan Galatasaray oldu. Şimdi derbilerin derbisinin kadıköy ayağına geldi sıra.

Fenerbahçe'nin Türk Telekom Arena'da kaybetmesi kendisi için çok fazla kayıp değil. Gelgelelim artık kadıköy maçları cimbom için değil sarı kanarya için stres niteliği taşıyacak. 10 yılı aşan yenilgisiz geçen ezici üstünlüğü korumak baskıya neden olacak bana göre.

Galatasaray'lı futbolcular ve taraftarlar için artık kadıköyde yenilmek, daha doğrusu kazanamamak alışkanlığa dönüştü. Kaybetmek alışkanlık olsa da kazanmak için aynı şeyi söylemek biraz zor.

Geçen yıl ne oldu peki? Geçen yıl mutlak favori Fenerbahçe idi. Hatta maçtan önce kaç kaç biter, yeni bir tarihi farklı sonuç olur mu denirken neredeyse Galatasaray maçı kazanıp öğrenilmiş çaresizliğe noktayı koyacaktı, olmadı. Küme düşmekten birkaç puanla kurtulan cimbomla şampiyonluğa koşan fenerin karşılaşması favorilerin bir adım önde değil sürpriz sonuçlara gebe maçlar olduğunu bir kez daha göstermişti.

Bu kez sonuç ne olur sorusuna gelirsek serinin bozulacağını pek zannetmiyorum. Galatasaray daha formda ve sıkıntıları az olsa da kadıköyde şike soruştırmasının intikamını ve acısını Galatasaray'dan çıkarmak isteyecek bir Fenerbahçe bulacak GS'li futbolcular. Bu kez şeytanın bacağını kırmalıyız diye ilk dakikalarda saldırmaya niyetlenecek Fatih Terim'in talebeleri. Asıl maçın düğümü bu noktada çözülecek arka tarafta bıraktığı gediklerden Stoch, Sow Alex üçlüsü ters etkiyi ilk yarı sonlanmadan göztercektir. Buna karşılık Elmander'in etkili oyununu izleyip golünü de görebiliriz.

Her iki takımın da golle buluşacağı bir maç izleyeceğiz muhtemelen. Kart konusunda ise Melo-Sabri ve Emre-Bilica ikililerine dikkat diyorum.

Skor mu Fener 3 atar ama Galatasaray 1 mi 2 golle mi karşılık verir tahmin etmek zor...

Edit: Maçtan 1 gün sonra...

Fenerin iki muhteşem golü gene fark geliyor derken cimbom değil fark bekleyenleri kendi taraftarını bile ters köşeye yatırdı, maçı kurtarmasını bildi. Seri neredeyse son buluyordu...Tahminim tutmadı ama seri de bozulmadı. Süper finalde ne olacak tahmin etmek zor, bundan sonra da tahmin yok...

Seri bozulursa fenerlilerin cimbomlularla dalga geçme lüksü biter, Fenerbahçe Türkiye Kupasını alırsa bu kez tam tersi olur. Bu sene işler karıştı valla.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.