Amerikan filmlerinde rastlanan en klişe 50 sahne

Amerikan sineması klişeleriMerhaba, amerikan sinemasının olmazsa olmazlarını izleye izleye artık kanıksadık. Senaryo sıkıntısından artık aynı şeyler dönüp dönüp duruyor. Üstelik bunlar ödül bile alabiliyor... 

Holywood filmlerinde görülen en klişe olaylardan 50 tanesini derlemeye çalıştım aklına gelen olursa yorum atıp ekleyebilir.

1- Kasaba şerifinin ya da polisinin buraya gelen bir yabancıya ilk sözü - Burası sakin bir kasabadır, herkes birbirini sever vs. v.s - Şimdi burdan toz olup gitmezsen seni...

2- Amerikanın dünyayı kurtarmasının ardından başkanın konuşma yapması ve tüm dünya insanının minnet dolu gözyaşlarıyla onu dinlemesi, akabinde ayakta alkışlaması.

3- Taksiden acele acele çıkan elemanın cebindeki parayı taksiciye tutuşturarak üstü kalsın demesi ( Ulan hesap 80 dolar tuttu ve sende 50 dolar varsa be olacak? )

4- İster korku, ister gerilim olsun o hengamede o sıkıntı arasında esasoğlan ve esaskız mutlaka bir soteye çekilip sevişir.

5- Uzun otomobillerin (genelde ford) çarpışır çarpışmaz alev topuna dönüşmesi.

6- FBI namı diğer federaller... Hep kötüdürler, Kasaba şerifi olaya hakimdir, tam çözecektir, siyah giden elemanlar gelir -  Sen kimsin? - Şerif George - Tamam gidebilirsin bundan sonra olay bizde der. Ama polisimiz tek başına kötü amcaları halleder. Bizde polis iş üstündeyken jandarma gelse ve komiserimiz lanet olsun jandarma dese...

7- Ev ahalisinden biri alışverişten dönüyorsa kese kağıdından bir torba ve içinden çıkmış uzun bir ekmek görünür.

police donut eat at holywood movies
8- İki polis devriyede ise veya birini takip ediyorsa şişman olanı çörek (donut) veya hamburger yer, zayıf olanı kapalı kutu kahve içer. Genelde de şişman olanı espirili biridir.

9- Kahramanımız filmin başında herşeyi geride bırakıp tertemiz bir sayfa açmış, muhtemelen ya tibet yaylasında ya da ormanda bir kulübede veya kilise yararına bir inşaatta çalışmaktadır.

Onu göreve çağıran oraya kadar gelip olayı anlatır. Kahramanımız ben burda mutluyum der reddeder. Gelgelelim hazırlığını yapıp gider.

10- Rehine sahnelerinde rehin alınan grubun içinden mutlaka bir kişi başlarım sizin işinize  ben gidiyorum der ve mutlaka öldürülür.

11- Uzaylılar her zaman Los Angeles veya New York'a iner. Ve daima kötüdürler. Amerika gene kurtarıcımızdır.

12- Dövüş sahnesinde kahraman mutlaka evire çevire dayak yer, tam komalık duruma geleceği anda ya aklına karısı gelir ya da cesaret veren birinin sözleri ve kalkar sanki o yumrukları yememiş gibi karşısındakini döver

13- Bilgisayarı yalamış yutmuş kişi sadece klavye ile FBI, CIA ve bilimum sitelere on parmak yazdığı şifrelerlee girer. Mause kullanmak ezikliktir o sahnede. MsDos ekranıyla yapılır herşey. Aniden matrix yazıları akar ekrandan ve şifre kırılmıştır...

14- İçinde Türkiye geçen filmlerde mutlaka sultanahmet veya peribacaları olur, Çatılarda yaşanan kovalamaca kaçınılmazdır.
türkiyede çekilen amerikan filmleri

15- Mutlu bir aile tablosu çizilecekse eğer ailenin biri kız diğeri oğlan iki çocuğu vardır; bunlardan büyüğü kızdır. Kızın erkek arkadaşı deri ceketli serseri bir tiptir. Ayrıca mutlu ailenin mutlaka bir de köpekleri vardır.

16- Binanın etrafını sarmış polis ve swat timleri içerisi  gözüksün gözükmesin nişan almış vaziyettedir. İçerideki kötü adamlar pizza siparişi vermeyi ihmal etmezler. Akabinde ve detayında bina çevresindeki polis arabaları içerden çıkan bir kötü adam tarafından taranır.

17- İtiraz ediyorum sayın yargıç -İtiraz reddedildi...

18- Filmde sabah olmuştur üstüne pijama giyeceğine esaskız esasoğlanın beyaz gömleğini giyer. Ve o gömlek hep XXL bedendir.

19- Kahramanımız bir bara kafasını dağıtmaya gittiğinde loş ışıklar, neon tabelalar ve yan tarafta bilardo oynayan iriyarı dazlak ve sakallı ve tabii ki dövmeli amcalar vardır. Esasoğlana görür görmez kıl olurlar. Barmen buraya neden geldin der gibi bakar ve içkisini doldurur elemanımızın. Sonra sudan bir sebep yüzünden bir kavga, barda kırılmadık dökülmedik yer kalmaz. Esasoğlan hiçbirşey olmamış gibi son içkisini yudumlayıp gider. Zararı ödetecek kimse olmaz.


20- Beyzbol veya basketbol takımının serseri kaptanı ponpon kızların lideriyle çıkar. Kıza aşık ezik tipimiz ilk başlarda kaptandan sıkı bir dayak yese de filmin sonunda kızı kapan ezik karakterimiz olur.

21- Amerikada Yankilerden başka takım yoktur. Herkes onu tutar, veya yankilerden nefret ederler. Fakat onun rakip takımı yani fenerin karşısında cimbomu göremeyiz filmlerde.

22-  Başrol oyuncuları genelde hafızdır. Yani incili ezbere bilir. birisi incilden bir bölüm okusun gerisini o getirir.

23- Bütün aksiyon sahneleri bitmiş filmin sonuna gelinmiştir. Olaylardan sağ kurtulan kahraman bir ambulansın arkasına oturtulup battaniyeye sarılır ve bir fincan sıcak kahve içirilir.

24- Çiftçilerin her zaman kocaman arazileri vardır. Genelde mısır ekerler. Çiftliğin önünde mutlaka bir kamyonet bulunur.

25- Ölen birinin izini süren dedektifler bilgi almak için bir kapıya gitse ev sahibi genelde kapıyı açmaz. Ürkektir, son anda vicdan yapıp içeri alır. Şöminenin üzerindeki resimlerden muhabbet açılır.

pepsi cocacola in movies
26- Marllboro, coca cola ve pepsi üçlüsünden biri mutlaka sahnede görünür.

27- Buzdolabının olmazsa olmazları kapıda 6'lı bira kutusu veya 2-3 litrelik beyaz bidonda kafaya dikilen süt.

28- Kusan elemanın mutlaka kafasını klozete daldırıp kusması.

29- Abi, baba böyle oldu şöyle gitti yerine veletlerin gördüklerini daima pastel boyayla resmetmesi. 

30- Gökdelende bir ofiste geçen sahne varsa dışardan mutlaka polis-ambulans sireninin sesi gelir.

31- Biryer patlıyor, yıkılıyorsa kahramanımız o patlamayı, toz bulutunu arkasına alır kameraya doğru karizmatik bir şekilde yürür. Arkadan taş toprak gelirmi korkusu yoktur abimizde.

x men sahne


32- Bana başkanı bağla, beyaz sarayla görüş diyene filmlerde; afedersiniz başkan yerinde yok, uyuyor, ortadoğuda diye bir yanıt gelmez hiçbir zaman.

33- Bizde ilkokul çağında çocuklar sanayiye, berbere biryere çırak verilir. Amerikan filmlerinde harçlığını kazanan çocuk bisikletle bahçeli, yeşil panjurlu evlere gazete dağıtır. 

34- Kurşun başrol oyuncusunu her zaman kollarından sıyırıp geçer. Bir sargı işi bitirir. Enfeksiyon kapma riski yoktur onlarda.

35- Filmlerde çukulata hiçbir zaman gidip bakkaldan marketten alınmaz. Mutlaka otomata birkaç sent atılıp oradan alınır. Ayrıca sakızlar ise daima uzun ince kıvrılarak ağza atılır.

36- Okulda popüler olan kızın her zaman yanında iki tane emrine amade kız bulunur. O kötüyse diğer ikisi de kötüdür. Esaskızımız ise popüler olup onu alt eder ve sevgilisini alır finalde.

37- Uzun bir yola çıkılmışsa ve muhtemelen texas çölleriyse duracağınız ilk benzincide başınız belaya girer.

38- Otobüste, uçakta yada bir sınıfta her milletten insan vardır. Üç zenci, iki asyalı, dört afroamerikalı, bir şişman beyaz vs.

39- Hapishanede verilen yemeği iğrenerek tabağa koyan huysuz aşçı nooldu beğenemedin mi bakışı ve genelde tabağa lap diye düşen ya siyah yada sarımsı lapa yemeği. 

40- Gençler tatile çıkar, ister otobüs isterse karavan olsun. Korku filminde önce içlerinden biri ölür sonra birbirlerini öldürürler. En son bir kişi hayatta kalır. Gençler ölürken öldürülürken sevişmeyi ihmal etmezler.

41- Ofiste bir belgeyi yakacak olan kişinin önünde parlak uzun bir çöp kovası her zaman metaldir. Plastik çöp kovası olmaz hiçbir zaman.

42- Aksiyon sahnelerinde bir restoranın mutfağının bir kapısından öbür kapısına yaka yıka dövüşe dövüşe giden elemanlara mutfaktaki usta yıktınız ortalığı diye yakalayıp bir de o dövmez herifleri. Onlar hala tezgahta birşeyleyler keser, alevli birşeyi soteler tavada.

43- Başrol oyuncusu telefon kulübesine gelir aceleyle adres-telefon arar rehberde. Birkaç sayfa çevirdikten sonra bulduğu sayfayı yırtıp gider.

44- Hapishane müdürleri kötüdür. Birini kafaya takar onu, işkenceyle adam etmeye çalışır. Hapishane çeteleriyle kavga ettirir. Müdürler her türlü pis işin içindedir.

car park scene
45- İşini bitirmiş evine dönen şahıs otoparkta ise başı derttedir. Ya hızla gelen araba ona doğru gelir ya da arka koltuktan aniden beliren birileri vardır.

46- Ofisine gelen başrol oyuncusuna diğer bütün çalışanların hayranlıkla selam vermesi, sekreterin koridorda hızlı hızlı günün programını anlatıp şu aradı bu aradı demesi.

47- Koridorda yanan floresan lambaların bazıları arızalıdır hep, yanıp yanıp söner. 

48- Konu new york manhattan gibi yerde geçiyorsa akşam saatlerinde bardaktan boşanırcasına yağmur yağar.

49- Ölmesi beklenmeyen oyuncu karnından kalbinden vurulmuşsa hareketsiz biçimde yatar. Ardından yavaşça elleriyle gömleğini yırtıp çelik yeleği kameranın içine sokar.

50- İşinden ayrılan veya işten atılan elemanın halihazırda ve aynı ölçülerde bir kutusu olur. İçinde mutlaka beyzbol sopası veya eldiveni ve mutlu aile resimli çereçeve bulunur.

1 yorum:

  1. 10 numara liste olmuş. bu listeye ben de katkıda bulunabilirim. mesela katilden, kanundan kaçan kız ve erkek amerikan filmlerinde mutlaka can tehlikesine rağmen fırsatını bulup sevişir. Şaşmaz :)

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.