Muhteşem yüzyıl milli bir zafer mi?

İster sevsek ister sövsek de 250 milyona yakın kişinin takip ettiği nur topu gibi ihracat ürünü padişahımız, nur topu gibi saray çapkını bir Kanuni Sultan Süleyman'ımız var artık...

Kabul edelim dizinin temelinde yatan zihniyetin pisliği, tarihi hassasiyetlerimize zarar verdiğine inanan kesim mağlup oldu. Ne Tayyip Erdoğan'ın verdiği ayarlar ne de halktan RTÜK'e yağan şikayet telefonları... Hepsi bir yana artık dünyaca ünlü bir dizimiz var. 

Kimilerini inciten Munteşem Yüzyıl yeni bölüm yayınlanınca sadece bizleri değil Fransa (France 2) Yunanistan (ANT1), Rusya (Domashny) , Hırvatistan (RTL Televizija), İran (GEM TV) ve daha birçok ülkede şimdiden 250 milyon kişi tarafından izleniyor. Sırada Brezilya, Almanya, Amerika ve dahası yakında Osmanlı padişahının yatak odası ve göğüs dekolteli cariyeleri, kardeşleri hakkında detaylı bilgilere vakıf olacaklar.


Muhteşem Yüzyıl milli  bir başarı mı?

Ticari manada bir başarı. Batının ısrarla öğrenmek istediği harem gizemini büyük bütçeli bir yapımla tam da onların istediği gibi önce kendi halkımıza ardından tüm dünyaya sundu yapımcılar. Başardılar da.. Özellikle batılılar haremi fantazilerindeki grup seks hayallerinde canlandırdıkları gibi yorumladılar hep. Biz de onlara tam da istediklerini verdik bir nevi. Önce izlenme rekorları kırdırarak diziye bolca para kazandırdık. Ardından modern rekniklerle, otantik saray ortamı ve kıyafetleriyle, entrikalarıyla çekti dizi yabancıları kendine.

Tarihi gerçekleri hiçe sayan, dini imanı apış arasında sıkışıp kalmış bozuk bir zihniyetin ürünü olan bu diziyi tıpkı aşkı memnudaki gibi sevdik millet olarak. Babası söverken oğlu izledi, Okulda ecdada yapılan ayıbı anlatan emektar öğretmenimizin eşi dizinin bir sonraki bölümünü sabırsızlıkla bekledi, Ben muhafazakarım diyen aileler napalım komşular geldi hep beraber izledik akşam dedi. Her evde farklı bir neden sunuldu; kimileriyse banane güzel dizi dedi aldırmadı söylenenlere.
Pekiii M. Kemal Atatürk için muhteşem yüzyıl benzeri bir dizi çekilse acaba ne olur dersiniz?

Ben söyleyeyim hiçbirşey olmaz!

Ne Kanuni ne de M. Kemal kimsenin umrunda değil. Gündüz ekmek kavgası akşam televizyon başında kim kimin yengesiyle, kim kimin kocasıyla oynaşıyor herkes bunu merak ediyor günümüzde. Evet kimse kusura bakmasın tepkisizleşen toplum giderek çoğunluğa erdi. Sivil toplum kuruluşları, derneklerin cılız tepkileriyle  siyah çelenkleri birilerinin hassasiyeti üzerinden rant elde edenleri durduramayacak bundan böyle.

Bir zamanlar Kurtlar Vadisi Terör bazı meçhul hassasiyetleri zedelediği gerekçesiyle yasaklayan mekanizma artık nedendir bilinmez işlemiyor.

Ya demokrasimiz çok ilerledi; herkes konuşma düşünme yazma özgürlüğüne sahip ya da başka bir haller oluyor memleketimde...

Muhteşem yüzyıl dizisinin tarihi hatalar listesi için tıklayın

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.