Piyasada satılan çiğ köfteler gerçek mi?

çiğ köfte
kaynak
Piyasada satılan çiğ köfteler gerçekten çiğ köfte mi?

Orjinal tarife ve geleneksel malzemelere bakılırsa bu ürünlerin aslında çiğ köfte değil "çiğ köfte benzeri ürün" olduğu açıktır. Neden mi?

Herkesin bulgura çeşitli malzemeler katarak lavaş arasında sattığı şeyin çiğ köfte diye anılmasının tek sebebi milli bir yiyeceğimiz olan çiğ köfteye ne ulusal bir patent ne de korumacı bir tanım yapılmasıdır. Üretim patentini etsiz çiğ köfte diye alan birkaç firma olsa da onların patenti kendi karışımlarının özel bir hale gelmesinden öte birşey değildir.

Mesela patent esntitüsü "Ezgi Gıda’nın "Lezzetin ve Bilimin Buluştuğu Çiğköfte" sloganıyla ürettiği, uzun raf ömürlü etsiz çiğ köfteye, patent belgesi verdi. Söz konusu patent tescil metninde etsiz çiğköfte, içinde et olmayan, ancak içine çeşitli baharatlar, bulgur, patates püresi ve sodyum polifosfat gibi maddeler konularak kıvam, tat ve renk olarak etli çiğköfteyi aratmayacak lezzete sahip, et tadında etsiz çiğköfte" olarak tanımlanıyor.[*]

İsmini vermeyelim; bir köfteci zincirine uğradığımda bunda neler var diye sordum, aldığım cevap şu şekildeydi: Abi bu çiğ köftede 15-20 çeşit baharat, ceviz, badem var...

İnsan düşünmeden edemiyor çiğ köfte mesir macunu değil ki bilmem kaç tane baharat malzemesi konulsun. Ayrıca herhangi bir zincirin şubesine gidin şöyle bir inceleyin içinde olması gereken sarımsak, soğan (taze/kuru), maydanoz gibi olmazsa olmazları göremezsiniz. Ancak yanında garnitür olarak tabağınıza koyarlar.  Halbuki patates püresi, sodyum polifosfat, kruyucu maddeler çakılıdır içinde. Her ne kadar orjinal bir çiğ köftede olması gereken yağsız en az iki kez çekilmiş et olmasa da raf ömrünü uzun tutmak için bir çok koruyucu madde yediğiniz çiğ köftelerde cirit atmakta.

Tatlıses Gıda Genel Müdürü ve Gıda Mühendisi Elif Attepe piyasada mantar gibi çoğalan çiğköftecilerin zehir saçtığını söyledi. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirten Attepe, piyasadan aldıkları numunelerin içinde akla hayale gelmez birçok ürün ile karşılaştıklarını belirtti. Attepe Potasyum sorbat, sodyum benzoat gibi maddeler yüksek oranda katılıyor. Bu maddeler ürünün ömrünü 1 aya kadar uzatıyor. Vatandaşa kansere davetiye çıkarıyor” dedi.Attepe’nin söylediği bu söz ise kan donduracak tarzdaydı. Lavaşta yapılan hileleri de anlatan Attepe “Lavaşta kullanılan ‘E920 kodlu Sistein’ hamurun elastikiyetini artırıyor. Sistein, hayvanların kılından yapılıyor. En fazla domuz kılı tercih ediliyor”[*]

Ben koymuyorum diyen bir firma zinciri yalan söyler. Çünkü et gibi, yoğurulmuş bulgur 12 saatten sonra kıvamını kaybeder ve bozulmaya başlayan bir yapıya sahiptir.

Gerçek çiğ köfte nasıl yapılır?

çiğ köfte yapılışı
kaynak
Bu kadar yazıp çizdikten sonra çiğ köftenin aslında hangi malzemelerle yapıldığına değinelim. 

Gerçek Çiğ köfte tarifi

Çiğ köfte orjinalinde iki çeşittir. Birincisi etli diğeri de yumurtalı (etsiz) çiğ köftedir. Etli olan çiğ köftede bulgura oranla %20 - % 50 oranda et kullanılır ki bu orandaki et kimi yerlerde dakikalarca yağsız ve sinirsiz etin zırhla parçalanmasından elde edilir. Zırh yoksa yağlı et girmemiş temiz bir makineden en az iki kez çekilerek elde edilen kıyma karıştırılarak yapılır. 

Yumurtalı çiğ köfte (etsiz) ise yumurtanın iyice çırpıldıktan sonra varsa tereyağı yoksa zeytinyapında kısık ateşte pişirilerek, yoğurmanın son evresinde (son 10-15 dk) karıştırılarak yapılanıdır.

Bulguru siyah bulgur olanı makbulken ilk başta biber ve domates salçasının eşit miktarıyla beraber varsa domates püresi/rendesiyle yoğurulması gerekir. Sırayla baharatlar: karabiber, kimyon, nane yeterlidir. Çiğ köftenin yoğurulması aslen üç evreden meydana gelmektedir. Birinci evre Bulgur, salça, domates rendesinin yoğurulma aşamasıdır. İkinci evrede ise et ve soğan (kuru soğan suyu süzülürse acılığı gider) eklenerek yaklaşık 15-20 dk yoğrulma aşamasıdır. Son evrede ise sırayla ve 3-5 dk arayla sarımsak, taze soğan ve maydanoz eklenerek yapılan final bölümüdür.

Yöreye göre ek malzeme ve usuller farklılık gösterse de orjinal çiğ köfte yukarıdaki gibidir. Bazı yerlerde içine çiğ yumurta, yoğurt, zeytinyağı, yenibahar, buz, yeşil mercimek konulsa da bu damak tadından ve tercihten kaynaklanır. 

Eğer merak sararsanız veya alışık değilseniz temizlik eldiveni (ameliyat) ile yoğurmanızı tavsiye ederim yerken bile elleriniz acıdan dolayı yanabilir. Acı demişken de şuna da değinmeden edemeyeceğim. Çiğ köftede eti acı pişirir sözü hurafedir. Çiğ et taze ve temiz olduğu ve ölçü kaçırılmadığı müddetçe zararlı değildir. Bunun yanında çiğ köfte son derece besleyici, doyurucu ve faydalı bir besindir. Et ve bulgurdan dolayı protein kaynağı, yeşilliklerden ötürü de özellikle C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır.

2 yorum:

  1. sağlık bakanlığı gerçek çiğ köfteyi yasaklamasaydı bizce iyiydi .s

    YanıtlayınSil
  2. Gerçek çiğ köfte nasıl yapılır bilmeyenler bi bilse o yedikleri şeyi yemezler. Tarifi çok kolay deneyin göreceksiniz.

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.