Tivibu Ev ile yeni nesil Smart Tv incelemesi

tivibuÇevremde gördüğüm kadarıyla konu hakkında fazla bilgi yok. Mevcut dsmart ve digiturk abonelerinin izleyebildiği birçok yayından öte kanal izleme ve ücretsiz sunulan özelliklerine bakılırsa son derece kullanışlı bir tv platformu olduğunu düşünüyorum.

Özellikle seç izle özelliğini kullanarak kaçırdığım dizilerin ve programları izlediğim zaman izleyebilmek ve buna ayrı bir ücret ödemeden sahip olmak güzel birşey.

Örnek verecek olursak kurtlar vadisi, muhteşem yüzyıl kösem sultan gibi dizileri yayından birkaç saat sonra son iki bölümünü otomatik hafızasına atarak bir hafta içinde izlemek ayrıcalık bence. Bunun yanında interaktif tv özelliği ile smart tv olmayan televizyonlarda (tüplü tvlerde bile) televizyondan twitter, gazete haberleri, namaz saatleri, takvim, yemek siparişi, ligler ve puan durumları bilgilerini almak mümkün.

Benim favorilerim ise House MD dizisini Fx kanalından tekrar izleyebilmek, bunun yanında Person of interest, Fringe, Terminator Sarah Connor gibi dizilerin sezon bölümlerini de arşivinden izlemek boş zamanlarda keyifli oluyor.

Bir süredir kullanmaya başladığım tivibu hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım

10 Soruda tivibu

1-Nedir, kurulum nasıl yapılıyor?

Tivibu, (IPTV: INTERNET PROTOCOL) kablolu tv hizmet sunan bir TTNET hizmetidir. Bu hizmetle internet bağlantısıyla ister adsl, ister vdsl isterse yalın internet bağlantısıyla tivibu ev alıcısı (setup box) üzerinden yerli ve yabancı kanalları internet hattından televizyonunuzda izleme imkanı sunar.

Başvurulduğu takdirde (Türk telekom müdürlükleri, TTnet bayileri, Çağrı merkezleri) Önce sizden randevu alıyorlar. Gelen ekip, set up box denilen reciever'i televizyonunuza kuruyorlar. Bu alet modeme başlı olarak çalışmakta. Uyumlu modeminiz yoksa kurulum ekibi ücretsiz modemi de getiriyor. Tivibu kumandası kablolar vs. hepsi kurulum ekibi tarafından getiriliyor. Kısa bir tanıtımdan sonra gidiyorlar. Bu işlemler yaklaşık 20 dakikada bitiyor.

Modem ve televizyon arasında kablo olmasın derseniz kablosuz bağlantı sağlayan cihaza ek ücret ödemeniz gerekmekte. Bu da yaklaşık 60 tl civarında.

Kurulum (aktivasyon) ücreti için 60 TL alınıyor, taahhüt verip kampanyaya dahil olursanız bu ücreti ödemiyorsunuz.

2-Herkes IPtv hizmeti alabilir mi?
Ip tv hizmeti için bulunduğunuz noktada minimum 7 mps hız bant genişliğini altyapınızın desteklemesi gerekmektedir.

3-Tivibu hizmetini için çanak anten vs. ek cihaz almak gerekiyor mu?
Hayır gerekmiyor. Tivibu hizmeti almak isteyenlerin ilgili noktalara başvurması yeterli. Gerekli tüm donanımlar: Setup box, ıptv modem, kumanda, bağlantı kabloları, HDMI bağlantı düzeneği gibi ekipmanlar kurulum ekipleri tarafından cihaz bedeli alınmadan verilmekte.

4-Tivibu abonesi olmak istiyorum ama internet ve telefon hattım yok alabilirmiyim?
Evet alabilirsiniz. Tivibu aboneliği için artık internet aboneliği şartı aranmıyor. 

5-Tivibu'ya özel Seç-İzle, Durdur-İzle, Geri al-İzle nedir, ücretlimidir?

Seç İzle özelliği: Arşivinde bulunan yüzlerce içerikten (film, belgesel, konser, tv programı, yerli yabancı diziler) istenileni istediğin zaman izleme olanağı. Ücretsizdir.
Durdur İzle özelliği: Herhangi bir kanalda izlediğiniz yayını 90 dakikaya kadar durdurup kaldığınız yerden devam etme özelliği sunar. Ücretsizdir.
Geri al İzle: İzlediğiniz bir yayının veya kaçırdığınız bir sahneyi tekrar izleme olanağı sunan bir özelliktir. Ücretsizdir.

6-Sınırılı internet kullanıcılarının kotasını etkiler mi?
Hayır etkilemez.

7-Tivibu kullanmak internet hızımda yavaşlamaya neden olur mu?
Bunu şöyle açıklayalım; Örneğin bulunduğunuz noktada 7 mb hız genişliğinde internet alıyorsunuz. Bunun 7 mb'lik bölümü tivibu hizmeti için ayrılır. Kalan 4 mbit'lik kısım ise internet kullanımınız için verilir. Bölgede internet kullanımının çok yoğun olduğu saatlerde kullanıma karşılık hız değerleri değişkenlik gösterebilir.

8-Tivibu'da HD yayın alabilirmiyim, HD yayınlar ücretlimidir?
Tivibu hizmetinde HD yayın bulunmaktadır. Yalnız bunun için daha geniş internet bantı gerekmektedir. HD yayın alınabilmesi için minimum hız değeri 13 Mps olmalıdır.

9-Tivibu'yu evde iki televizyonda izleyebilirmiyim?
Hayır, bunun için ikinci bir internet bağlantısı gerekmektedir. 

10- Tivibu'da ekstra sunulan kanallar ve paketler nelerdir?
Belgesel: Natıonal Geographic, Natıonal Geo Adventure, Net Geo Wild, Discovery Channel, Discovery World, Discovery Science, Discovery ShowCase, BBC World, Casse & Peche, BBC Know
Spor: Euro sport 1, Euro Sport 2, Espn America, Espn Classic, Spor TİVİ, Tivibu Spor, Nautical Channel
Yabancı Dilde yayın yapan kanallar: cnbc, CNN, BBC, RTL, Tv5 Monde, DW-TV, Shorts TV, GINX, Luxe Tvi Sky News, Fox News, Al Jazeerra world
Sinema ve Dizi kanalları: SineTivi 1 ve 2, Sine Tv Adrenalin, Sine TV KarnavalSinema Tv Aile, Sinema Aksiyon, Sinema 1001, Fx Tv, SineTV 1, Sine TV 2, Sine TVAdrenalin, MGM, DiziTV, Fox Life, Fox Crime
Müzik Kanalları: İConcerts, Brava, Tace Urban, Tivibu Etnik müzik, Tivibu Sanat müzik, Tivibu arabesk müzik, Tivibu Türkçe Slow müzik, Tivibu Tasavvuf müzik, Tivibu yabancı Rock müzik

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.