Bankalardan kart aidatını ve ücretini geri alacakmışız, peki nasıl?

03123101183 nolu numara ikidir arıyordu. Telefondaki ses son on yılda bankalarda birikmiş olan geçmişe dönük kredi kartı aidatları vs. ödemelerinizi geri lamak için 1'e basın diyordu. Söylenilen tuşa basmassan arama kapanıyor.

Son aramasının ardından aynı numaraya defalarca dönüş yaptığım halde meşgul çalması üzerine telefonun kime ait aolduğu ve nereden arandığını yaptığım kısa araştırmanın ardından bilgilere ulaştım. Tıpkı onların benim telefon numarama ulaşıp benden izin almadan ulaştığı gibi..

Telefon, 1991 doğumlu genç bir arkadaşın adına kayıtlı. İsmi Furkan Gültekin. Anafartalar mah. Şht. Teğmen Kalmaz cad.No:18/3 adresine kayıtlı telefondan arıyorlar. Furkan Gültekin'e ait gene aynı adreste 0 312 310 11 82 - 83 -84 olmak üzere iki numara daha var.

Kendilerine ulaşmamın ardından sorduğum soru siz kimsiniz ve neden arıyorsunuz oldu. Beklediğim cevap şü şirketten şuna istinaden aradık şeklinde idi ama alınan cevap efendim biz çağrı merkeziyiz... Dedim neden arıyorsunuz; biz kredi aidatlarınızı geri almanız için size dilek.e göndereceğiz.. Sizin bundan faydanız ne; efendim biz danışmanlık şirketiyiz... Cevap bu. Peki dedim kapattım, polemiğin lüzumu yok o dakikadan sonra.

Tamam da hangi firmanın çağrı merkezi? Hangi kurumsal çağrı merkezi kişi üzerine kayıtlı bir telefondan arayıp hizmet vermeye kalkar? Beni ararken numaramı nereden buldun? Benden izin aldın mı? Telefonla insanları ararken bankalara yaptığın ödemeleri geri almak için şuraya bas demeden önce neden kendini tanıtmıyorsun, biz şurdan arıyoruz şi firmayız vs.?

Yani sorulacak çok soru var cevabi olmayan. Kısacası bana güven vermediler. Başka kanallardan yaptığım araştırmaya göre bu kişiler aradıkları müşterilere aynı teklifi sunuyor, kabul edenlerden adres isteyip kargoyla bankalara ve tüketici hakem heyetine verilmek üzere dilekçe örneği gönderiyorlar. Kargo ücreti olarak 10 TL ile 300 TL arasında ücret alındığı söyleniyor. Bu evrakların kaymakamlıktan ve internet sitelerinden ücretsiz edinildiğini unutmamak lazım.

Konu ile alakalı şurada birşeyler yazılmış.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.