0850 ile başlayan numaralar kimin?


Ev veya cep telefonununuzdan sizi vodafone, ttnet, turkcell, Superonline, dsmart, turknet gibi firmalardan arıyorum diyerek bilgi veren kişiler için dikkatli olmakta fayda var. 

Özellikle 0 850 ile başlayan numaralar için bir değil, iki kez düşünün derim. Çünkü 0850 ile başlayan numaralardan son zamanlarda çok sayıda dolandırıcılık yapılmakta.

Öncelikle Telefon ve İnternet servis sağlayıcılarının resmi iletişim numaralarını verelim.

TTnet: 444 0 375
Türk Telekom: 444 1 444
Avea: 444 1 500
Turknet: 0850 288 80 80
Turkcell Superonline: 0850 222 0 222
Dsmart: 0850 266 0 266
Vodafone Net: 0850 542 0 542
Millenicom: 0850 333 0 444
Doping: 0850 333 0 333

Yukarıdaki numaralar dışında arayan firmalar veya kişileri dolandırıcıdır deyip kestirip atmak yanlış, Fakat  yukarıdaki firmalardan yetki almış özel bayiler ve çağrı merkezleri arayabiliyor. Bu gibi firmalar teknik olarak ISS Geçiş yetkilisi bayi kanalları olarak adlandırılır. Bu bayiler anlaşmalı oldukları yukarıdaki servis sağlayıcılardan biri veya birkaçı adına müşterileri arar ve tekliflerini sunar. Kişinin aboneliği yoksa yeni abonelik için görüşür, internet veya telefon aboneliği var ise temsil ettikleri firmaya transfer için fiyat ve ürün teklifi sunarlar. Sesli onay alındığında sistemde başvuru girilir, kargoyla resmi sözleşme ulaştırılır işlem tamamlanır. Her şey yasal çerçevede bu şekilde ilerler.

Bir tanıdığıma 08504553485 nolu telefondan çağrı merkezi temsilcisi; süperonline ve dsmart adına aradığını belirtiyor. Sözleşmesinin bittiğini (oysa sözleşmesi devam ediyor) yeni kampanya vereceğini, daha ucuza internet sunduğunu vs. anlatmış. Sonrasında elindeki en iyi teklifin dsmart olduğunu, onaylıyorsanız işlemlere başlıyorum şeklinde teklifte bulunuyor.

Buraya kadar her şey normal. Pazarlama elemanına çalıştığı call center firması tarafından muhtemelen bir liste ve satış hedefi verilmiş, o da elindeki ürünü satmaya çalışıyor. Teklifine olumlu yanıt alamayınca  -onaylıyorsan giriyorum, onaylamıyorsan ben onaylıyorum şeklinde akıllara zarar bir ukala tavırla cümleler sarf etmiş. Ayrıca hedef müşterinin ben telekoma gider sorarım kampanyamın bitip bitmediğini sözüne oraya gitsen de bize yönlendirirler şeklinde beyanı varmış acar pazarlamacının.

Bu gibi tuhaf diyaloglarla karşılaşan kişiler az değil. Ekşi sözlükte, şikayetvar.com'da benzer diyaloglar yaşanmış. Bu gibi taşeron call center firmaları kendi isimlerinden ziyade temsil ettikleri telefon-internet servis sağlayıcılarının adı ile müşteri karşısına çıkıyor. Onun için 0 850 455 34 85 numaralı hattın da kime ait olduğunu merak edenler öyle kolay bulamıyor firmayı.

Detaylı bir araştırmadan sonra yanda resmi bulunan kaynakta numaranın hangi firmaya ait olduğu detaylıca yazılıyor. Numara, Eskişehir'de faaliyet gösteren Zebeka Call Center telesatış hizmeti adlı kuruluşa ait.

Bu firma kendi web sayfasında turknet, digiturk, Superonline ve dsmarta çalıştığını referanslar kısmında belirtiyor. Fakat müşterileri aradığı 0850 455 34 85 numarayı iletişim kısmında görmek mümkün değil. Söz konusu call center firması için açılan facebook sayfasında ise numara açıkça belirtilmiş.

Burada aldığı satış ve transfer yetkisiyle bağlı olduğu firmaya müşteri kazandırarak içim komisyon alan çağrı merkezlerinin hepsinin kötü niyetli olduğunu söylemek doğru değil. Lakin müşteri temsilcisine verilen hedefler karşılığı alacağı primden dolayı yapılan baskı o çalışanların agresif bir biçimde kural tanımaz pazarlama şekilleri insanları aldatmaya sebep olabilmekte. Bundan dolayı şunu bilmenizde fayda var, kanunen onaylamadığınız, imza atmadığınız hiçbir kampanyadan, sözleşmeden sorumlu değilsiniz.

Olası mağduriyet hallerinde yukarıdaki firmaları denetleyen BTK ve Tüketici Hakem Heyetlerine gitmekten çekinmeyin.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.