inndir.com sitesi virüs mü yayıyor?

2005-2010 yıllarında son derece popüler olan inndir.com'un müdavimlerinden biri de bendim. 

Sonrasında gezginler.com, tamindir.com falan çıksa da detaylı program açıklamaları, geniş yelpazesi ile bana göre hala el atında bulunması gereken program paylaşım sitesi.

Bilgisayara kurup denemek istediğim bazı programları indirmek için eski bir alışkanlık olsa gerek elim inndir.com'a gitti. Arayüzü biraz değişse de hala güncelliğini koruyor. Her neyse.. İçinde virüs dolu binlerce program, sahte yazılım sitelerde dolaşsa da ince eleyip sık dokuyan, benim yerime virüs taramasından geçirten bir siteden veri indirmek en mantıklısı diye düşünürken anti virüs programının uyarısı açıkçası beni biraz şaşırttı.

Ekran görüntüsü
Avast internet security programı inndir.com'dan yüklemek istediğim her programda ya Win32:Evo-gen ya da  JS:Redirector-BWK [Trj] adlı trojan (truva atı) zararlısı uyarısı veriyor. Bu virüsler için Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3 Kaynak-4

İndirilen dosyanın link sağlayıcısından mıdır acaba diye insan düşünüyor fakat farklı programların indirme tuşuna tıklanınca zararlı yazılımın ağ kalkanı tarafından engellenmesi kafalarda soru işareti bırakmıyor değil...

Burada avast antivirüs programında kabahat olsa aynı dosyayı başka bir siteden indirirken hata vermemesi soru işaretlerini inndir.com'a yönlendiriyor.

Umarım inndir.com yöneticileri bize uılaşıp, konuyu aydınlatır veya varsa bir sorun çözer. Biz de sizlerle paylaşırız.

1 yorum:

 1. inndir.com 3-4 yıl önce satıldı. Yabancı kaynaklı bir firma tarafından satın alındı. Yönetim paneli dahil çoğu yerine ingilizce içerik eklendi. Editörler ve yöneticiler halen giriş yapabilir durumda fakat yönetim ve editör kadrosu oldukça zayıfladığı için program eklemelerinde eskisi kadar hassas davranılamıyor. Acele ile eklenen bir program bahsettiğiniz sonuçlar doğurabilir. Nitekim yıllar önce acele ile eklediğim bir programda ben de aynısını yaşamıştım. Bir sahtekarın yüzünden onlarca kişinin bilgisayarına virüs bulaşmıştı. Neyse ki çabuk uyarıldık ve sorunu hemen çözdük.
  Böyle durumlarda kullanıcı yorumları ve geri dönüşleri, ihbarları oldukça önemli. Böyle durumlarda site sahibine veya yöneticilerinden birine ulaşırsanız zararlı içerik siteden kaldırılır.
  Yine de insanları uyardığınız için kendi adıma teşekkür ederim.
  Fakat bu tür zararlı içerik inndir.com da bilerek ve isteyerek yapıldığını hiç görmedim ve rastlamadım. Sitenin yöneticilerinden birinin şifresi çalınarak yönetim panelinden abuk subuk programlar eklendiği bir olayda bile 1 saat içinde duruma müdahale edilmiş ve olay sonlandırılmıştır.
  Site sahibine ulaşamıyorsanız elimden gelen yardımı yapabilirim. Bahsettiğiniz zararlı programların sayfa linklerini (ozel_mailim@hotmail.com) adresine atarsanız yayından kaldırılmasını sağlarım.
  Saygılar

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.