Movie Maker başlatılamıyor sorunu - Çözüm Yolları

live movie maker error - hata
Merhaba, bu makalemizin konusu movie maker video editöründe yaşanan açılmama hatası. 

w7 veya w8 yüklü bilgisayarlarda karşılaşılan: " Üzgünüz Movie Maker başlayamıyor. Movie Maker ı başlatmayı yeniden denemeden önce bilgisayarınızın en düşük sistem..."  şeklinde gelen hata ekranıyla karşılaşanlar, movie maker açılmıyor diyenler için çözüm yollarını paylaşacağım

Windows Movie Maker programı çalıştırmada hata alanlar için anlatacağım bu üç yöntemden biri mutlaka işinize yarayacaktır.

1- Ekran Kartı Ayarları: 

Movie maker ilişkili ekran kartınızdaki performans ayarlarında yüksek performanslı seçenek işaretli değilse sistem gereksinimleri yetersiz kalacağı için movie maker başlatma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Bunun için ekran kartı ayarlarına girip aşağıdaki resimli anlatımdaki gibi (NVIDIA, INTEL vs. fark etmez) program ayarları sekmesinde özelleştirilecek program seçin kısmında moviemaker.exe bulunarak alt kısımdan yüksek performanslı nvıidia işlemcisi seçeneği işaretlenip uygula diyerek ekrandan çıkılır.

movie maker ayar

2- Görüntü - Ekran Bağdaştırıcısı Sürücü güncelleme:

Birinci seçenekteki çözüm yolu işe yaramadı ise eğer ekran kartınıza bağlı sürücünün (driver) güncel olmamasından dolayı movie maker hatası almaya devam ediyor olabilirsiniz.

Bunun için Bilgisayar/Özellikler/Aygıt Yöneticisi adımlarını takip ederek aşağıdaki resimli anlatımdaki sıralamaya göre gidip sürücüyü güncelliyoruz.

movie maker driver

3-Windows 7 Movie Maker 2.6 Türkçe Kurulumu

Tüm yöntemlere rağmen movie maker başlatılamıyor sorunu devam ediyorsa yapmamız gereken mevcut programı silerek harici olarak kurulum dosyasını indirip Movie Maker 2.6 sürümünü ayrıca yüklemek olacak.

Windows Live Movie Maker kaldırma - silme:

Program ekle kaldır seçeneğinde veya uninstall dosyası olmadığı için direkt kaldıramazsınız.

Bunun için Başlat/Tüm Programlar/Windows Live Temel Parçalar diyerek aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşıp siliyoruz.

Ardından winows'un resmi web sayfasındaki bu linkten "MM26_TR.msi" adlı dosyayı indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. 

Bu sürüm biraz eski olsa da hatasız ve uyumlu bir versiyon olup, video, slayt hazırlarken sıkıntı yaşamadan kullanabileceğiniz bir versiyondur.

Kolay gelsin.

1 yorum:

  1. 1. yi daha ayrıntılı anlatırmısn acil analmadımda adım adım ne yapcagımızı sölesen (surdan suraya gireceksiniz)

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.