Samsung bataryalarındaki gizli çip ne işe yarıyor?

Sosyal medyada samsung telefonlarda dinleme cihazı var diye yaygara kopartıldı, gerçekten dinleniyor muyuz, takip ediliyor muyuz?

Önce videomuzu izleyelim..

Videoda mübarek bir vatandaş samsung marka bir telefonun bataryasına yerleştirilmiş elektronik bir devrenin varlığını ortaya koyarak islam alemini, ülkemizi ecnebinin hain bir tuzağını bertaraf etmeye çalışıyor. Oysa bir şey keşfettiğini sanan yurdum insanı bilmiyor ki dinleme cihazı diye çıkardığı; devre kartı NFC cihazından başka bir şey değil...

Peki NFC cihazı nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar?

nfc sistemi
NFC; Near Field Communication  yani Türkçe adıyla Yakın Alan İletişimi teriminin kısaltmasıdır. Yani, NFC aslında bir sistemin adıdır. 


Bu sistemde NFC standartlarına 2-4 santime kadar olan mesafelerde düşük bant genişliğinde standarta uyumlu elektronik cihazlar radyo dalgaları göndererek birbirleriyle iletişim kurar. 

Bir nevi bluetooth bağlantısına benzeyen bu sinyal alışverişinde güvenli şekilde veri aktarımı sağlamaktır asıl maksat.

Telefonunuzda NFC sisteminin olup olmadığını kontrol etmenin iki yolu var; birisi yazılım diğeri donanım. Öncelikle NFC teknolojisi ile mobil cihaz ile nfc etiketi veya mobil cihazlar arası iletişimleri NDEF dediğimiz bir mesajlaşma standardı ile sağlayabiliriz. İkinci özelliği kullanabilmek için cihazınızın aynı zamanda Android Beam özelliğinin olması gerekmektedir.[1]

Android yüklü telefonlarda ayarlar/kablosuz ağlar/daha sırayla dokunup açabilirsiniz veya özelliği görebilirsiniz. Bunun yanında telefonun veya tabletin bataryasında NFC sembolü var mı diye bakabilir veya videodaki amcamız gibi bataryanın jelatin kaplı etiketini çıkartarak sistemin devresini bulabilirsiniz.

nfc temassız veri aktarımı
Örnek verecek olursak: Sadece HTC Desire 816 ve diğer cihazı arka arkaya tutarak, web sayfalarını, fotoğrafları, kişi bilgisini ve diğer öğeleri ışınlayabilirsiniz.[2]

Kullanım alanları henüz Türkiye'de çok kısıtlı olsa da özellikle ABD'de yaygın olarak alışveriş yapılırken nakit para ve kredi kartı yerine telefonu uyumlu cihaza yaklaştırmak ve NFC özelliğini aktif etmek suretiyle yaygın olarak kullanılıyor.

Ülkemizde bu bant genişliğinin daha kapsamlı uygulamasına otoyollarda kullandığımız HGS sistemini örnek olarak gösterebiliriz.

NFC teknolojisi; yıllar önce nokia 6131 modeline uyarladığı bu teknolojiyi google geliştiricileri Android 2.3 Gingerbread sürümüne 2011 yılında entegre etmişti. 

Daha önce böyle bir konuyu şu makalemizde paylaşmış olsak da batılılar şöyle hain plan içinde böyle bizi dinliyor diyerek elde sağlam veri olmadan komplo teorisi üretmek yerine biraz okumak, batılının yaptığını yapamıyorsak da ne yaptığını bilmek, öğrenmek daha doğru değil mi?

Kaynak [1]: http://www.abdullahbalta.com/2014/12/30/android-ile-nfc-programlama-2/
Kaynak [2]: http://www.htc.com/tr/support/htc-desire-816/howto/504658.html

3 yorum:

 1. iyide neden cihazın içinde değilde pilinde ?

  YanıtlayınSil
 2. iyide neden cihazın içinde değilde pilinde ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. NFC devresi telefonda bulunan yazılım için bir nevi anten görevi gördüğü ve devamlı kullanılmadığı için telefonun kendi elektronik devresinde yer almaz. Kullanım grerktiğinde diğer cihazla bağlantı kurmak için sinyal gönderme işlevi sırasında bataryadan güç alır o kadar.

   samsung dinleme cihazı koymayı kafasına koysaydı elektronik devreye yerleştireceği küçük bir donanımla bu işi görür belki de kimse farkına varamazdı. Yazılım ile bu iş daha kolay o ayrı konu.

   Sil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.