Wordpress ile site açmak?

Yıllardır blogger üzerinden yayın yapan bir kullanıcı olarak wordpress kullanmamak için direnmiştim. E-ticaret sitesi (ecommerce) nasıl yapılır, opencart altyapılı web siteleri nasıl oluşturulur derken bir baktım wp kullanıcısı olmuşum…

Şablon kopyasını alıp blogger yerleşim panelinde html jawa script ekleyerek veya Ctrl+F yardımı ile skin, head, body gibi kodların önüne gerekli eklentileri yükleyip bir ön izlemeyle site düzenlemeye alışan bir blogger olarak wordpress’te bu kadar yabancılık çekeceğimi düşünmemiştim.

Wordpress.com’dan blog açmak kolay, domain alıp ve hosting üzerinden wordpress.org’dan wp altyapılı site açmak, şablon şekillendirmek vs. tam bir işkence. İşlem sıralamasını kaçırır yada anlamazsanız cebelleşip durursunuz.

1- Önce host ve alan adınızı alıyorsunuz. Bunda fazla bir sıkıntı yok. 

2- Sonra bu domain ve hosting panelinden MySQL veritabanı (databases) oluşturuyorsunuz.

3- http://www.adresiniz.com/wp-admin paneline girip MySQL kullanıcı adı ve şifresi giriliyor, 

4- Tabi bu işlemleri yaparken FileZilla gibi bir program ile wordpress dosyalarını ftp üzerinden hosting sunucusuna yüklemeniz gerekiyor.

5- Dosyalar yüklenirken içindeki wp-content klasörüne girip ve “uploads” adlı yeni bir klasör oluşturulur, uploads klasörüne sağ tıklayıp dosya izinlerinde “sayısal değer” alanına 777 yazıp “Tamam”’a tıklanır

6- Sonra wp klasöründeki wp-config-sample.php dosyası açılıp üyelik bilgileri girilir wp-config.php olarak ismi değiştirilir ftp üzerinden wp-content klasörüne atılır.

7- Tabi bu özet olarak geçtiğim yukarıdaki aşamaları tamamlayanlar en sonunda wp yönetici paneline ulaşıyor. İşimiz bitti mi? Bitmedi… 

8- Sıra geldi şablon yüklemeye..

9- Profesyonel bir tema kullanacaksanız onun dosyalarını wp-content/themes klasörüne ftp üzerinden atmanız gerekiyor. 

10- Tüm bunların sonunda wp portfolio, akismet, bileşenler, birincik-ikincil kenar çubuğu, dolaşım menüsü, birincil-ikincil menü gibi terimlerle karşılaşacaksınız.

Tüm bunları hallettiniz diyelim. Sıra geldi çok sık karşılacağınız wordpress hatalarına (umarım karşılaşmazsınız).

1- Otomatik wordpress ve eklenti güncelleme hatası: Çok yerde anlatılıyor. Dosya izinlerini 777 yapın, adını değiştirip klasör açın uploads diye vs birçok çözüm yolu anlatılıyor. Ben host firması ile yazışarak çözdüm.

2- Resim yükleme hatası: Bununla ilgili 10-15 farklı çözüm yolu birçok forum ve blog sitelerinde millet aynı şeyi kopyalayıp paylaşmış. .htaccess , wp-config.php, dosyasına şunu yazın şunu silin gibi 3-5 öneri heryerde kopyalanıp paylaşılmış. Adobe flash player’ı ve internet tarayıcısını güncelleme dahil birçok çözüm yolu bir işe yaramıyor. Ben ise wp-themes içindeki function.php dosyasını kaldırarak sorunu geçici olarak çözdüm. Şansınız varsa çözersiniz.

3- Wordpress beyaz ekran hatası: İnşallah başınıza gelmez. O kadar bakın duasını bile ediyorum. Bu hata ile ilgili bazı sitelerde maddeler halinde tam 11-12 tane çözüm yolu öneriliyor. Maddelerin birinde sorunun kaynağı yüklediğiniz eklenti olabilir diyor. O eklentiyi bulunca etkisizleştiriyorsun beyaz ekran hatası gidiyor. Bu çözüm mü? Değil tabi ki. Bu sefer de eklenti yükleyemiyorsunuz. 

Eklenti silmeden .htaccess , wp-config.php dosyalarına eklenmesi veya çıkarılması gereken tüm kodları denesem de çare olmadı. function.php yi notepad++ ile açarak, encoding - Encode in UTF-8 without BOM seçeneğini işaretlemek de fayda vermedi. Cmod değerini 777 değişikliği de sonuçsuz kaldı. 

En son temadan kaynaklanabilir diyenler olmuş forumlarda. İyi güzel de sorun temadaysa eğer ücretli tema kullanan ne yapacak? Sorun eklentideyse ücretli eklenti alan wp kullanıcısının parası çöpe mi gidecek?

Wordpress; birçok eklenti ve tema desteğine, e-ticaret, opencart hizmeti desteği gibi artılarına karşılık çok baş ağrıtabiliyor. Html css üzerinden blogger’ınbu kadar geniş yelpazeli işlem yapabilme olanağı olmasa da  ticari nedenler dışında kişisel sayfa açmak isteyenleri wp tabanlı site zorlayacaktır.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.