Dünyanın en eski en gizemli yapısı: Göbekli Tepe

göcnekli tepe belgeseli

National Geographic kanalında yayınlanan bir belgesel ile milyonlara ulaşan "göbekli tepe" belgeselini ilk kez izleyenler görüntülerin mısır antik kenti kazıları olduğunu düşünebilir.

Türkçe ismiyle anılıp, urfa ilimizin sıkça zikredilmesiyle burnumuzun ucunda yer alan, dünyanın sırlarını hala çözemediği bu tapınağı yakından tanımaya çalışalım.

Göbekli Tepe nerede, nasıl gidilir?

Göbekli Tepe, Şanlıurfa'ya yaklaşık 17 km mesafedeki Örencik Köyü’ne 3 km uzaklıkta bulunan neolitik döneme ait bir şehir - tapınak kalıntısı. Burası öyle bir yer öyle bir yapı ki, henüz hangi kültüre, millete, uygarlığa ait olduğu bile hala kanıtlanamadı.

Göbekli Tepe, 1983 yılında tarlasını süren bir çiftçinin sabanına figürlü bir taş yapının takılması ve bunu müze yetkililerine bildirmesiyle ortaya çıktı. 

Göbekli Tepe'nin tarihi

Göbekli Tepe'yi bu kadar önemli kılan unsurlardan biri; İngilizlerin gururla övündüğü gizemli Stonehenge taş yapılarından 7.000, Mısır piramitlerinden 7.500 yıl önce yapıldığı tahmin edilmesidir. 

Bunun yanında tepeye inşa edilmiş gizemi hala çözülemeyen Ters L biçimindeki dikili taşların metal kullanılmadan o dönemin teknik altyapısıyla nasıl şekillendirildiği, hangi amaçla kullanıldığının hala merak konusu olması Göbekli Tepe'ye ilgiyi daha da arttırmaktadır.

Göbekli Tepe'yi kim yaptı?


Taş devrinde kilden çömlek yapmayı bilmezken, tekerlek henüz icat edilmemişken bu tapınak nasıl tasarlandı ve inşa edildi?Bu yapıyı inşa ederken kullanılan mühendislik bilgisinin nereden geldiği daha da önceleri nerelerde hangi yapıları inşa ederek bu bilgilere sahip oldular?


Bu gibi bir çok soru göbekli tepe için halen yanıt bulunamazken, sütunlar üzerinde tilki, akbaba, yılan ve özellikle anadolu'da günümüzde yaşamayan leopar gibi hayvanların  sütunlara işlenmesi de diğer bir ayrıntı. Sözü daha fazla uzatmadan o belgeseli izleyelim. Eminim sizin için de fazlasıyla ilginç gelecektir.

Gönekli Tepe Belgeseli

2 yorum:

  1. Dünyada sırrı halen çözülememiş en gizemli yapılarından biri. Urfaya yolu düşenlerin mutlaka gidip görmelerini tavsiye ederim. Muazzam bir yapı.

    YanıtlayınSil
  2. Tarihe ve böyle yerlere hep bir merakım olmuştur.Burayıda görmeyi çok isterim açıkçası.Daha önce bir bilgim yoktu sayenizde keşfettim.Çok teşekür ederim...

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.