İlk tablet bilgisayar ne zaman tasarlandı, üretildi?

Apple'ın kurucusu, iphone'nun fikir babası Steve Jobs gibi son elli yıla adını altın harflerle yazdırıp teknolojinin kaderini değiştiremese de 1960'lı yıllarda amerikalı bir araştırmacı masaüstü bilgisayarların kilolarca ağırlığa sahip olduğu o dönemde çocukların okulda basit işlemleri yapabileceği taşınabilir bilgisayar için labaratuvarında arkadaşlarıyla zamanın çok ötesinde fikirler geliştiriyordu.

İlk tablet bilgisayar: Dynabook

İşte bu labaratuvarda tarihte yapılmış ilk tablet bilgisayar 1968 yılında yaklaşık 50 yıl önce Xerox’un araştırma geliştirme merkezinde çalışan Alan Kay'in fikir babası olduğu ekip tarafından tasarlanmıştır.

Seri üretime geçilen ilk tablet bilgisayar Osborne 1

Bazıları ilk tablet bilgisayar örneği için Osborne 1 ürününü gösterse de ondan yıllar önce Dynabook prototip olarak üretilmiş ama üretim maliyetinin yüksek olmasından dolayı seri üretime geçilememiştir. Belki de prototipini tasarlamayı başarabilen aklın pazarlamayı becerememesi olarak nitelendirebiliriz bu durumu. Lee Felsenstein tarafından tasarlanan, Adam Osborne tarafından geliştirilen ve Amerikan Osborne firması tarafından seri üretime geçilen Osborne 1 model tablet bilgisayar atası Dynabook'tan ancak 13 yıl sonra kullanıcıların beğenisine sunulabilmiştir.

Alan Kay, o dönemlerde bu fikrini hayata geçiremese de, 2005 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından başlatılan ve dünyanın özellikle gelişmekte olan bölgelerinde yaşayan çocukların, bilgiye ve çağdaş eğitim araçlarına ulaşabilmeleri için üretilen dizüstü bilgisayarların dağıtıldığı ve kâr amacı gütmeyen “Her Çoçuğa Bir Dizüstü Bilgisayar” (One Laptop per Child – OLPC ) eğitim projesinde gönüllü olarak çalışmıştır.[1]

Halen Kyoto Üniversitesinde Profesörlüğü bulunan Alan Kay, oyun konsollarında bir dönemin bir numarası olan Atari inc. firmasında şef bilim adamı olarak araştırma faaliyetlerine devam etmekte.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.