Modemin wifi sinyali nasıl arttırılır?

wifi modem ile internet hızını arttırma yöntemleri

Birçoğumuzun ortak dertlerinden olan kablosuz ağ sinyalinin yani wifi sinyalinin evin bütün odalarında veya bahçede çekmesini isteriz. Küçük dokunuşlarla mevcut modeminizi kullanarak wifi sinyalini arttırmak mümkün.

Daha kapsamlı modemler veya sinyal güçlendirici Access Point‎ cihazlar ile modem sinyali arttırma ekstra maliyet demek. Bilgisayara yüklenecek wifi sinyal genişletici programlar pek işinize yaramaz. Bu aslında yazılımsal değil, donanımsal bir sıkıntıdır.

Wifi sinyal arttırıcı çözüm aslında hiç de uzakta değil. Wifi menzil arttırıcı cihaz almak yerine modemi evin doğru odasına yerleştirerek, modem sinyalini gereksiz dağılımını engelleyerek kullanmak istediğiniz tarafa yönlendirebilirsiniz. Şöyle ki modem sinyali dalgalar halinde yayılması ile internet sinyalini kullanılmayacak bölgelere (komşunun duvarı, sokak tarafı, apartman boşluğu vs.) de sinyal gönderilmesini sağlar.


Modem sinyalini arttırmak için neler yapılabilir?

wifi sinyal arttırma
 1. Vdsl modemlerin sinyal gücü kıyasla daha yüksek olduğunu unutmayın.
 2. Modemi tek katlı evlerde ortadaki odaya yerleştirin. 
 3. Modemi mümkünse televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazların yanına veya arkasına koymayın.
 4. dubleks veya tripleks binalarda zemin kat yerine üst veya orta kata modemi konumlandırın.
 5. 300 mbps değerinin altındaki modemleri almayın.
 6. Şifrenizi belirli aralıklarla değiştirin. Bunun nedeni başkalarının şifrenizi öğrenmiş kırmış olma ihtimali ve internetinizi sizden habersiz kullanıp hızınızı paylaşması kotanızı kullanması ihtimali.
 7. İster alt kat isterse yan duvarlar olsun, 3. duvardan sonra wifi sinyali ciddi oranda azalmaktadır.Modemi nereye konumlandıracağınıza buna göre karar vermelisiniz.

Modem sinyalini güçlendirme alüminyum ile sinyal yansıtma yöntemi:

modem antenli
Bu sinyallerin yönünü kola kutusu veya alüminyum folyo ile yansıtıp belirli bir yöne sinyali yönlendirebilir, böylece güç kaybı yaşamadan modem sinyalini ve kapsama alanını genişletebilirsiniz.

Bir karton veya levhanın ön yüzünü alüminyum folyo ile kapatın modem sinyalini belirli bir yöne kaydırıp güçlendirebilir, menzilini arttırabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra kablosuz ağ sinyal gücü artacak, internet daha hızlı olacaktır.

İşlemi evinizdeki malzemelerle deneyip sonucu dizüstü bilgisayardan veya akıllı telefonunuzdan önceki sinyal durumunu ve sonrasını karşılaştırabilirsiniz.

Teneke kutu - kola kutusu ile modem sinyalini arttırma;

Bunun nasıl yapıldığını çekilmiş bir video ile görelim.

2 yorum:

 1. Gidip pahalı modemlere para vermeyin modem wifi sinyalini arttırmak mümkün. Daha doğrusu arttırmak demeyelim doğr konumlandırarak modemin daha iyi sinyal vermesini sağlayabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 2. İşe yarıyor, sinyal gücü arttı biraz.

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.