7 Sezonun ardından: The Mentalist'e veda etmek

mentalist jane lisbom cho rigby

Açıkçası ne söylenir bilemiyorum ama onca sezon izleyip finalini izleyerek uğurladığınız bir diziden sonra - şimdi ne izlicem ben? sorusu; belki de ayrıldığın sevgilinin yerini kim doldurabilir ki hissiyatına benzer duygular barındırabilir. Çünkü o dizi hikaye örgüsü ve karakterleri ile onca bölümden sonra bütünleşmiştir insan.

Flash Forward, Lost, House MD, Person of İnterest, Rizzoli & Isles gibi dizileri beğenen birisi olarak The Mentalist'in hem güldürüp hem gerilime sokarak ve 7 sezonu 2-3 ayda izlettireceğini tahmin etmezdim.

Person of interestin sezon finalinin ardından izlenecek bir şeyler bakarken tivibu'nun seç izle seçeneğinde 70 bölümüyle karşımda duran duran mentalist'i çerez olsun diye açınca, açıkçası yılışık tavırlarıyla patrick jane karakteri pek sarmamıştı. Hadi iki üç bölüm sabredeyim derken karşımda doktor hause ukalalığında bir CBI danışmanını izlerken bölümler ilerledikçe sempati uyandırmaya başlamıştı bile.

patrick jane red johnDizinin Konusu:
Olaylar seri katil Red John tarafından karısı ve küçük kızı vahşice öldürülen Patrick Jane ve beraberindeki saftirik ajan Wayne Rigsby, buz adam Kimball Cho, ve esas kızımız Teresa Lisbon etrafında gelişiyor.

Red john tarafından ailesi yok edilen jane bu travmayı kaldıramaz,  akıl hastanesine yatırılır. Sonra toparlanır ve katili bulmak için o dava dosyasını elinde bulunduran CBI dedektifi ajan Teresa Lisbon ve ekibine cinayet dosyalarının çözümünde danışman olarak katılır. Katıldığı davalarda üstün karakter analizi ve keskin zekasıyla cinayetleri çözüyor, katili bulmak için yaptığı planlar izleyiciyi keyifle ekrana bağlıyor. Umursamaz ukala tavrıyla, Jane'nin yaşadığı travmanın duygusallığını bir arada izleyoruz.

Red John davası:
Seri katil Red John hakkında birinci sezonda pek birşey öğrenemiyorsunuz. Birinci sezonun sonunda yavaş yavaş red john ile tanışıyoruz. Red John'un cinayet imzası olan kanla çizilmiş gülen yüzü jane'i bir kez daha hırslandırırken izleyiciyi de bir o kadar gerdi. Altıncı sezonun sonuna kadar süren red john acaba kim derken Jane'nin olası şüphelileri eleye eleye sayı önce yediye sonra dörde kadar düşerken altıncı sezonun sonunda gerilim ve heyecan doruğa ulaşıyor. Yedinci ve son sezona geldiğimizde red john bulunmuş, Jane onu elleriyle boğarak öldürmüş, ailesinin intikamını sonunda almıştır.


red john who kim

Ve 7. Sezonda dizi biter...

Yedinci sezonda senaryo ekibi ve  oyuncular son sezonda eğlenelim demişler ki izleyicide fazladan çekilmiş eğlencesine bir sezonla bitmiş havası bırakıyor. Her ne kadar final sezonunun son birkaç bölümünde yeni seri katilimiz Lazarus'un red john heyecanı ve acaba bu kim diye meraklandırması olsa da final bölümünü izlediğimizde  jane ile lisbon'u da evlendirelim mutlu sonla konuyu kapatalım demişler.

Bana göre mutlu son güzel ama red john'un deşifre olması ve kimliği biraz alelacele çekilmiş, düşünülmüş gibiydi. Onca cinayeti ardında hiçbir delil bırakmadan korkusuzca ve sadistçe işleyen çok zeki biri için beklentiler çok yüksekti. Gelgelelim katilimiz o muydu bu muydu derken tahmin etmediğim ummadığım, bana göre zayıf bir karakter çıktı...

Birçoğunun aksine red john öldükten sonra dizi bitmeliydi görüşünün yerine ben asıl red john karakterinin yedinci sezonun son beş bölümde çıkacağını bekledim ama tahminim-beklentim tutmadı. 


[spoiler] Red John kim? diye soracak olursanız dizinin son sezonunda karşımıza ihtiyar polis şefi Şerif Thomas McAllister çıkıyor... Ben daha karizmatik, daha kompleks bir seri katil bekledim 6 sezon boyunca ama senaristlerin düşüncesi tamamen başkaymış.

Bundan sonrası için

Simon Baker, (Jane) karakterini o kadar iyi oynadı ki başka bir projede yer alsa tıpkı doktor house karakterini canlandıran Hugh Laurie gibi akıllara kazındığından bence sırıtacaktır. İzleyenler hep jane tadını arayacak diğer yapımlarda.

Tüm 7 sezonun ardından mentalist için sanki 8. sezon çekilecek mi sorusu içimi kemirse de bitti... Hoş anılar bırakan bir yapımdı diyebiliyorum.

cho selfie


Yukarıdaki resimde (soldaki resim kamera arkası özçekimi, sağdaki dizide yayınlanan özçekim) görüleceği üzere buz adam cho'nun gülümsediğini, ve dişlerini anca final  bölümünde görebildik. Gülümsetti mi? evet :)

5 yorum:

 1. çok iyidi be en iyisi buydu başka tanımam

  YanıtlayınSil
 2. Hocam güzel anlatım olmuş fakat Red John davası 6. sezonun sonuna kadar devam etmedi. :) 6. sezonun 8. bölümünden sonra Jane ve Lisbon'un FBI içindeki maceraları başlıyor. Jane yurt dışındayken onun gelmesini sağlıyorlar ve o da gelme şartlarından birisi olarak Lisbon'u istiyor. :)

  YanıtlayınSil
 3. Bizde niye 40-50 dakika böylesi bir dizi diziler yok
  Mentalisti seven elementary i izlemediyse izlesin arka sokaklar çok çocukça

  YanıtlayınSil
 4. The Mentalist'in son bölümünü az önce bitirdim ve gözlerim doldu resmen. CBI'dan FBI'a geçmeleri; Patrick'in, T.'ye uçakta açılması ve son bölümde evlenmeleri.. Baştan sona efsane diziler arasına girer. Evet, bazen sıktı ve ilerleterek izledim ama şuan pişmanım. Şimdi ne izleyeceğim lan ben?!!

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.