chrome bağlantı hızı sorunu çözümü


İnternet tarayıcısı olarak chrome kullanan bazı internet kullanıcılarında son zamanlarda gerek google aramalarında gerekse linklere tıklamada bir süre (kimi zaman 3-5 saniye kimi zaman 5-10 saniye) bekledikten sonra tıklanabiliyor, gitmek istediğimiz siteye anca bağlanabiliyor. 

Kimileri bu sorunu internet hızına bağlıyor, kimileri bilgisayarında yavaşlık olduğunu düşünüyor. sorunun çözümü ile alakalı türkçe içerikli sitelerde yardımcı kaynak pek bulunmamakta. Biz de bu problemi kendimiz araştırdık.

Arabelleğin dolup, çerezlerle  programa yüklenmesiyle kasmalar oluşabileceği ihtimali üzerine önce tarayıcı geçmişi tamamen temizledik. Beklediğimiz sonuç gelmeyince internet bağlantısını bloke eden bir durum olduğunu düşünmeye başlayınca çok geçmeden sorunun kaynağını bulmak zor olmadı.
chrome yavaşlık sorunu

Chrome ile yaptığımız internet gezintilerinde bekleme esnasında tarayıcı ekranının sol alt köşesinde
bağlanmak istediğimiz sitenin dışında cdnjs.com diye bir web sayfasından yanıt beklendiğini fark ettik. Sonra bu siteye giriş yapmayı denediğimizde buranın bulut veri depolama hizmeti veren bir server işlevi gördüğünü ve çoğu zaman giriş yaparken beklettiğini gördük.

cdnjs.com ile chrom'u ilişkilendiren nedir?

Bu siteye tarayıcınızı bağlantıya geçmeye zorlayan FVD eklentisi, tam adıyla Fast Video Downloader chrome eklentisi. İnternetten video indirmeye yarayan bu eklenti arkaplanda cdnjs.com'a bağlantı kurarak veri aktarımı yaptırıyor. Bu sırada site yanıt verene kadar siz hiçbir bağlantıya tıklayamıyor, girmek istediğiniz siteyi ise açamıyorsunuz.

chrome fvd eklentisi

Çözüm:

Chrome kullanırken kasma yaşamak, internete girerken yavaşlık, 3-5 saniye bekleme yaşamak istemiyorsanız FVD video indirme eklentisini kaldırmak zorundasınız. Bu uygulamanın yerine Video Downloader professional, Video İndirme Yardımcısı, GetThemAll Video Downloader gibi uygulamaları deneyebilirsiniz.

1 yorum:

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.