Windows10 işletim sistemi sorunları ve çözümleri -3

windows 10 sorunları

12- Winsows 10'dan memnun kalmadım eski winödows sürümüme geri dönebilir miyim? (windows 7, w 8 - 8.1)

Çözüm: C sürücünüzdeki "Windows.old" klasörü, geri dönüş için hazırlanmış bir kittir. w10 yükseltmesi esnasında bu klasörü kesinlikle silmemiş olmanız gerekiyor.

Denetim Masasını / Güncelleme ve Güvenlik / "recovery" (tr: kurtarma") seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza . "Go back to a previous version of Windows" (tr: Windows önceki bir sürümüne geri dön) seçeneğine tıklayarak eski işetim sisteminize geri dönebilirsiniz.

13- Windows Technical Preview installation has failed hatası.

Çözüm: windows sisteminizi mevcut 9879'den 9901'e yükseltme seçeneği ile w10'a geçiş yapamazsınız. Bu hatayı almamak için yedeklemeleri yapıp temiz kurulum seçeneği ile yükleme yapmalısınız.

14- Windows 8 kullanıyorum, windows 10'a geçiş yapamıyorum, hata alıyorum?

Çözüm: w8.0 yüklü ise w 8.1 güncellemesini yaptıktan sonra windows 10'a geçiş yapabilirsiniz. Bunun yanında sadece windows 7 ve windows 8.1'in starter, home, pro, ultimate yüklü bilgisayarlar ücretsiz yükseltme yapabilmekte.

15- Bilgisayarımın ve işletim sisteminin sıfırdan windows 10'a geçişi (temiz kurulum) nasıl olur?

Çözüm: Temiz bir kurulum için, sistemi kurarken  "upgrade this pc" secenegini işaretleyin. sonrasında  tekrar windows 10 kurulumuna baslayip bu kez advanced seceneğinden formata devam edin.Diğer bir temiz kurulum seçebeği ise; yüklü  windows 10 ayarlarından "reset this pc" seçeneğinden bilgisayarı sıfırlamaktır.

16- Mavi ekran hatası: Genelde yüklemenin sonunda gelen yükleme esnasında hata oluştu şeklinde gelen hata

Çözüm: Bu sorun için windows update diagnostic programini indirip taratın. Bu program ile güncelleme yapılarak var olan yükseltme hatalari düzeltiliyor. Sonrasında bilgisayarı tekrar çalıştırıp "çalıstır" bölümüne wuauclt.exe /updatenow yazın sorun çözülecektir.

17- Windows 10 Yükseltmede 80240020 hatası

Çözüm: İlk olarak kayıt defterini  (Regedit) açın . Başlat > Çalıştır“ dedikten sonra metin kutusuna regedit yazıyoruz.

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade” uzantısında Sağa tıklayarak Yeni/DWORD (32-bit) uzantısındaki “AllowOSUpgrade” ismindeki değere  “0x00000001” nolu değeri atıyoruz. Kaydedip çıkıyor, işlemi tekrar başlattığınızda bu hatanın ortadan kalktığını göreceksiniz.

18- Windows 10 INTERNAL_POWER_ERROR  hatası

Çözüm: Windows başlat/ çalıştır + msconfig yazıp enter tuşuna tıklayın. Güvenli önyükleme en az seçeneğini işaretleyerek tamam'a tıklayın. Bilgisayarımız güvenli modda çalıştırarark ekran kartı sürücüsünü kaldırın. En son bilgisayarı restart (yeniden başlatarak) ederek güncelleme ile birlikte ekran kartı sürücüsünü geri yükleyin.

19- Driver sorunu

Çözüm: Herşeyi denediniz, takılı webcam, yazıcı, ekran kartı vs. cihazınızı bilgisayarınız tanımıyor, görmüyorsa snappy driver'ı yüklemenizi tavsiye ederiz. yaklaşık 9 GB boyutu olsa da windows 2000'den bu yana w10 dahil bütün işletim sistemlerinin sürücülerini barındıran bu yazılımla driver sorununu halledebilirsiniz. Tek şart, program çalışırken windows'un görmediği cihaz bilgisayara takılı olmalı.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.