Tüm yönleriyle icraya verilme, icra takibi ve aşamaları.

İCRA, İCRA TAKİBİ VE AŞAMALARI, İCRA'DA İTİRAZ HUSUSU 


Milyonlarca icra borçlusunun olduğu ülkemizde, neredeyse her aileden bir kişinin icra takip dosyası vardır. Bununla birlikte, icra konusu ile ilgili inanılmaz bilgi kirliliği Bu yazımızda icra konusunun teknik boyutunu basitleştirmeye çalışarak işleyeceğiz. Aklınıza takılan ve başınıza gelen konularla ilgili sorularınızı bir sonraki yazımda yanıtlayacağız.

İcra, kelime anlamıyla “yapma, yerine getirme, bir işi yürütme” anlamına gelmektedir. Hukuki anlamda icra, “borçlunun alacaklıya karşı yapmak veya ödemekle yükümlü olduğu bir şeyi devlet zoruyla yerine getirmesinin sağlanmasıdır.” Borçlu, yerine getirmekle yükümlü olduğu borcunu bir sebepten yerine getirmediği takdirde, alacaklı, borçlunun yükümünü yerine getirmesi için “İcra ve İflas Kanunu” sınırları içinde hakkını arayabilir.

Alacaklının alacağını devlet vasıtasıyla alabilmesi için kurulmuş, “İcra ve İflas Müdürlükleri” ve “İcra Mahkemeleri” vardır. Alacaklının bu kurumlara müracaatı üzerine, hakkı olan alacağı çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesinden sonra, borçludan alınır ve alacaklıya verilir. 

İCRA TAKİBİ 

Alacaklının borçludan alacağını devlet gücünü kullanmak suretiyle tahsil etmek için İcra Müdürlüğü nezdinde başlatmış olduğu hukuki işlem, “İcra Takibi”dir. İcra takip yolları 3’e ayrılır: 

 1) İlamsız (adi) takip 
 2) Kambiyo senedine dayalı takip 
 3) İlamlı takip 

İCRA TAKİP YOLLARI VE İTİRAZ 

Bu takip yollarına kısaca değinelim: 

1) İlamsız (adi) takip

Elinde kambiyo senedi (çek, senet, poliçe) veya ilam (mahkeme kararı) olmayan alacaklı, alacak ipotek ya da rehinle de temin edilmemişse, ancak ilamsız takip açabilir. Bu takip yolunda, alacaklının elinde kambiyo senedi veya ilam olmadığından, yani alacaklının elinde alacağını kanıtlayan güçlü bir delil olmadığından ve alacaklı sıfatını taşıyan kişi tarafından suiistimale açık olduğundan, kanun borçlunun takibe itiraz edip takibi durdurmasını diğer takip yollarına göre daha kolaylaştırmıştır. İlamsız takipte borçlu, icra dairesi tarafından kendisine gönderilen ödeme emrine 7 gün içinde itirazlarını bildirirse, takip durur. Borçlunun haklılığı ya da haksızlığı araştırılmaz. Bu durumda alacaklı, İcra Mahkemesi’nde itirazın iptali ya da itirazın kaldırılması davası açmalıdır, davada itirazın yersizliği ve haksızlığı ortaya çıkarsa, takip kaldığı yerden devam eder ve borçlu aleyhine icra inkâr tazminatı ve kötü niyet tazminatına hükmedilir.

 Aleyhine ilamsız takip açılan borçlu, yetkiye (aleyhine icra takibi başlatılan icra dairesinin yetkili olmadığı için itiraz edebilir, ilamsız takipte yetkili icra dairesi, borçlunun takip tarihindeki ikametgâh adresinin bulunduğu icra dairesidir), borca ve imzaya itiraz edebilir. Borca, yetkiye ya da imzaya itiraz etmeyen borçlu, 7 gün içinde gerçeğe uygun mal beyanında bulunmak zorundadır, bulunmadığı takdirde hapis cezası vardır. 

2) Kambiyo senedine dayalı takip

Kambiyo senetleri; poliçe, bono (emre muharrer senet) ve çektir. Kambiyo senedine dayalı takipte, alacaklı kambiyo senedinin aslını icra dairesine sunmak zorundadır. İcra memuru senedin kambiyo senedi olduğunu ve vadesinin geldiğini görürse, borçluya ödeme emri gönderir. Borçlu, borcunu 10 gün içinde ödeme emrinde yazılı olan icra dairesine ait banka hesabına ödemelidir. Borçlu, takibin müstenidi olan senedin kambiyo senedi vasfını taşımadığını, senetteki imzanın kendisine ait olmadığını, borçlu olmadığını, borcu ödediğini, alacağın zamanaşımına uğradığını veya icra dairesinin yetkisizliğini iddia ediyorsa, 5 gün içinde icra mahkemesine şikâyet etmelidir.

İlamsız takipten farklı olarak, kambiyo senedine dayalı takipte, İcra 2 Müdürlüğü’ne yapılan itiraz, takibi durdurmaz; itirazın 5 gün içinde İcra Mahkemesi’ne yapılması gerekir. Yine ilamsız takipten farklı olarak, kambiyo senedine dayalı takipte itiraz, takibi durdurmaz, satış işlemleri hariç, tüm takip işlemleri devam eder, buna önlem için itiraz edilen mahkemeden, itirazın esasına karar verinceye kadar takip işlemlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verilmesi talep edilebilir. İmzasını haksız yere inkâr eden borçlu, sözü edilen senede dayanan takip konusu alacağın yüzde onu oranında para cezasına mahkûm edilir. 

Borçlu borca itiraz etmez ve borcu ödemezse 10 gün içinde, itiraz edip de reddedilirse 3 gün içinde gerçeğe uygun mal beyanında bulunmak zorundadır. 

İLAMLI İCRA 

Alacaklının ilamlı icra takibi yapabilmesi için, elinde mahkeme ilamı veya kanunlar tarafından mahkeme ilamı niteliğinde saydığı bir belgenin bulunması gerekir. İcraya konacak ilam, mahkemenin gerekçeli kararının imzalı ve mühürlü halidir. İlam niteliğindeki belgeler ise, İcra İflas Kanunu’nun 38. Maddesinde sayılmıştır, bunun dışında özel kanunlarda da ilam niteliğinde sayılan diğer belgeler sayılmıştır. İlamların icrası, “para ve teminattan başka borçlar hakkında ilamların icrası” (taşınır teslimi, çocuk teslimi, taşınmaz tahliye ve teslimi vb.), “para ve teminat verilmesi hakkındaki ilamların icrası” olarak 2 grupta toplanabilir. İlamlı icra takibi için Türkiye’nin her yerindeki icra daireleri yetkilidir, yani ilamlı takip herhangi bir yerdeki icra dairesinde başlatılabilir.

Borçluya gönderilecek icra emrinde, borçlunun ilamda yazılı borcu 7 gün içinde ödemesi ihtar olunur. Borçlu icra emrinde yazılı süre içinde borcunu yerine getirmezse ilamı temyiz etmesi icrayı durdurmayacağından, icranın durdurulması için Yargıtay’dan icranın geri bırakılması kararı getirmek 3 zorundadır. Bunun için borçlu öncelikle, Yargıtay’dan icranın geri bırakılması kararı getirinceye kadar, icra dairesinden süre istemelidir.

116 yorum:

 1. Merhaba;
  İsmim Tarık, icraya konu olan bir davada haciz işlemi yapılırken mal varlığı bulunmazsa sonraki aşama ne olur, hapis süreci var mıdır?
  Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Faydalı bir makale. teşekkürler.
  Salih.

  YanıtlayınSil
 3. kredi kartlarından dolayı hacizde hapis cezası var mıdır? banka avukatı hapisle tehdit ediyor
  Zeki Akcanlı

  YanıtlayınSil
 4. güzel bir makale, konu ile alakalı 3 sorum olacak:
  e-haciz nasıl kaldırılır?
  maaşa haciz konulduğunda tamamına mı bloke konulur?
  maaş hesabım eksideyse durum nasıl olur?

  M. Zeki Aslan

  YanıtlayınSil
 5. Hiçbir para borcundan dolayı hapis cezası yoktur. İcra hukukunda tazyik hapsi denilen olay vardır. Şöyle ki: ödeme emrine itiraz etmeyen borçlunun 3 gün içerisinde mal bildiriminde bulunması gerekir. Şayet bu mal bildiriminde bulunmazsa 3 aya kadar tazyik hapsine mahkum edilebilir. Bunun sebebi mal bildiriminde bulunmamaktır. Mal bildiriminde bulunulduğu an salıverilir. Para borcundan dolayı hiç kimse hapis cezasına çarptırılamaz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Av. Hasan Bey, icra takibi için avukatlık büroları borcunuzu ödemezseniz çilingir yardımıyla kapınızı açarız, hapse atarız diye tehdit ediyor. Buna ne diyorsunuz?

   Sil
 6. Benim adima acilmis icra mahkemesi goruluyo ben hic mahkemeye gitmedim 2008 yilinda acilmis davalar acik goruluyor napabilirim

  YanıtlayınSil
 7. kambiyo senedine mahsus haciz yoluyla mı iflas yoluyla mı takip adı bile düzgün yazılmamış itiraz yerine şikayet denmiş tam bir fahiş hata özel şikayetler belirtilmemiş kıbrıstan mı mezunsunuz ya da hukukçu musunuz burda hukukçular dolaşşsın!!

  YanıtlayınSil
 8. Hasan bey benim bankadan kredi cektim bazi sebeplerden dolayi 3 taksidini odeyemedim ve bugun icra dairesinden icra kagidi geldi sizce neyapmam gerekio saygilar

  YanıtlayınSil
 9. Sayin avkut hasan bey, ben eski kiracima icra takibi baslatmak istiyorum ama ikametkah ettigi adresi bilmiyorum. TC kimlik nosu, isim ve eski kira kontrati mevcut. Nasil ulasabilirim adres bilgilerine?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. siz kira kontratınız, icra takibi başlatmak istediğiniz insanın adı soyadı ve Tc kimlik numarası ile icra dairesine gittiğiniz ve icra takibini başlattığınız zaman bu aşamada takip başlatılırken icra dairelerinde bilgisayarlarda bulunan sistem kişinin MERNİS adresini otomatik olarak bulacaktır ve o adrese de başlattıgınız takibin ödeme emri tebligatını yollayabilirsiniz ;)

   Sil
  2. Tesekurler Otuken hanim, icra takibi masirafi ne kadar olur?

   Sil
 10. icra takibine düştüğümüz de mal varlığımız olmadığı zaman tazyik hapsi en fazla ne kadar ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. GENEL OLARAK İFADE EDERSEK; tazyik hapsi cezaları :
   -icra iflas kanununun değişik 340. maddesinde belirtilen taahhüdü ihlal suçundan 3 aya kadar tazyik hapsi cezası,
   -i.i.k.’nun 341. maddesinde çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen ve engelleyen kişi hakkında verilen 6 aya kadar tazyik hapsi cezası,
   -i.i.k.’nun 343. maddesi gereği işin yapılmasına veya yapılmamasına muhalefetten verilen 3 aya kadar tazyik hapsi,
   -i.i.k.’nun 344. maddesi gereği nafaka borcunu yerine getirmemekten verilen 3 aya kadar tazyik hapsi cezaları.

   2-) hapsen tazyik kararı :
   6183 sayılı amme alacakları kanununun 59. maddesi gereği usulüne uygun mal bildiriminde bulunması istenenler, 60. madde gereği “kendisine ödeme emri tebliğ edilen borçlu tebliğden itibaren 7 gün içinde mal bildiriminde bulunmaz ise tahsil dairesinin yazılı talebi üzerine, icra hakimliğince “mal bildiriminde bulununcaya kadar 3 ayı geçmemek üzere hapsen tazyik” kararı verilir.

   Sil
  2. Avukat bey 3 taksit gecikmem var toplam 1150 tl borcum var 450 tl taksodin teki persembeye kadar odemenin hepsini yatirmami istediler yoksa icra takibi baslaticaklarmis.icra takibi nedir anlamadim ben onuda.bide 1 aylik surec istedim vermediler

   Sil
 11. Merhaba; bir internet sitesinden senetli ve taksitli olarak yaptığım alışveriş sonucunda ödemelerimi 2-3 ayda bir toplu olarak yapıyordum. Şimdi beni bu firma haberim olmadan , telefonla aramadan, mesaj göndermeden hiç bir şekilde haber vermeden beni icraya vermiş. Firmanın herhangi bir bildirim yapmadan beni icraya verme hakkı var mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Senetin üstündeki vade tarihi ödemeyi taahhüt ettiğiniz tarihtir. Yasal olarak böyle bir hak idda edebilir. Ödeme evraklarınızı saklayın olası bir icra veya mahkeme sürecinde ihtiyaç duyacaksınız.

   Sil
  2. Merhaba ali bey ben 2012 yilinda ogrenciyken apart sahibine ait 3000 tl lik bir ceke imza attm ve apartda kaldgm sure boyunca taksit olarak 2250 tl odedm son taksit yaz ayina denk gelmsti 750 tl bunu odemedm cunku benm kaldgm daireyi baska insanlara kiralamsti benm bilgm olmadan. Daha snra 20 temmuz gunu e devletde adima icra davasi acldgni gordm hergangi bir rakam yazmiyor elmde 2250 tl odedigme dair imzali belgeler var . Elime icra ile alakali belge ne zaman ulasir bunl surecde ne yapablirm itiraz edp borcdan kurtulablirmym yardm edersenz sevnirm iyi gunler

   Sil
  3. Senetin vadesini gösteren (karşılık gelen) ödeme belgeniz varsa elbette bu borca itiraz edebilirsiniz.

   Sil
 12. Herhangi bi imzali belgem olmadan kimlik numarasi üzerinden adima işlem yapilan bilir mi?

  YanıtlayınSil
 13. 5 Yıl once mikrokredi cekmiştim, sanırım taksitleri bir ay geç odemem nedeniyle ilamsız odeme emri aldım. Neden 5 yıl beklendi ve avukata verilmeden bildirilmesi gerekmiyir mu

  YanıtlayınSil
 14. icra takbim varken bir baska alacaklıda icra takbi başlata bilirmi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, başlatabilir. Bankalarda ise sırayla haciz işlemi uygulanır.

   Sil
 15. Türk telekom dan kağıt yolladılar babamdan kalma bir borç 2002 yılında icra takibine alınmış ondan sora babam gitmiş ödemeye dosya yok artık arşive kalkmış demişler öylece kalmış borcunuz yok diyip şimdi sorum icra takibinden sonra 14 yıl geçmiş şimdi yeni takip başlatiyolarmis zaman asimi olmuyormu ? Şuan ilamsiz veya ilamli bir takip başlamadı sadece hukuk bürosunun yolladığı bir kağıt icra takibi yapılırsa itiraz etme hakkımız yokmu? Saygılarımla...

  YanıtlayınSil
 16. Seneti ödemeyen şahıs icraya verildiğinde hakkında ne işlem yapılır? Kendim icraya vermek istiyorum fakat anneden babadan kalma mirası var paylasilmamis ve eski eşinin üzerindeki malların paylaşımı mahkeme devam etmekte..Bu durumda avukat tutmalı miyim yoksa kendim de icraya verince bunlar göz önünde bulundurulur mu? Saygilarimla

  YanıtlayınSil
 17. Alacağı ve vekalet ücreti 0 TL masrafı 30 TL olan eski ilamlı icra sistemde yeniden açılmış. 1 aydır açık.Bu şekilde icra açılabilir mi ve ne kadar açık tutulabilinir . Bu işlem taciz değilmidir. Süreç yasal mıdır?

  YanıtlayınSil
 18. icraya verdiğim firma dükkanı boşaltıp kaçmış. icra bu kişiyi nasıl bulacak...veya alacağımı tahsil etme olasılığı varmı .teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İmkansız değil ama zor görünüyor. Tüzel kişiliklerde borçlar kişisel olmuyor. Bulsanız bile tahsili zor.

   Sil
 19. merhaba ilamlı icra takibi başlatılan bir dairenin bulunduğu icra mahkemesine itiraz zorunluluğu var mıdır. borçlunun bulunduğu yerdeki icra mahkemesine itiraz yapılabilir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlamlı takiplerde yetki problemi yoktur. Herhangi bir icra dairesinde takip süreci başlatılabilecektir. Bu nedenle borçlu yetkiye itiraz gibi hukuki savunmalarda bulunamayacaktır. Kural olarak icrayı başlatabilmek için hükmün kesinleşmesi şart değildir. Fakat bu kuralın istisnaları şunlardır ki; taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin ilamlar, aile ve kişiler hukukuna ilişkin ilamlar, bayrağına ve sicile kayıtlı olup olmadığına bakılmaksızın bütün gemilere ve bunlarla ilgili aynî haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe icra edilemez. Bununla birlikte yabancı mahkeme ilamlarının tenfizi hakkındaki kararlar temyiz edilirse, icra durdurulur, Sayıştay ilamları kesinleştikten sonra İcra İflas Kanununa göre infaz olunur. Menfî tespit davasını kazanan ve lehine tazminata hükmedilen alacaklı veya borçlu, menfî tespit ilamı kesinleşmedikçe, tazminat ve yargılama giderleri için ilamlı icra takibi yapamaz. İİK 89. Maddeye göre açtığı menfî tespit davasını kaybetmiş olan üçüncü kişi, mahkûm edildiği tazminatı, ancak menfî tespit davasının reddine ilişkin mahkeme kararının kesinleşmesi üzerine ödemek zorundadır.
   Kaynak

   Sil
 20. başka bir ilçede bulunan icra dairesinde aleyhimize başlatlan ilamlı bir takip için bulunduğumuz yerdeki icra mahkemesi kanalı ile o ilçedeki icra mahkemesine iletilmek üzere itiraz dilekçesini gönderdik.( reddi miras kararımızla) ancak ordaki icra dairesinin bulunduğu yerde icra mahkeesi yokmuş. biz de Nöbetçi icra mahkemesine iletilmek üzere diye göndermiş bulunduk. kanuna göre bir yerde icra mahkemesi yoksa ordaki asliye hukuk davaya bakıyor. bizim nb icra mahkemesi diye gönderdiğimiz tevzi dilekçe reddimiras vs evraklarını asliye hukuk kabul edip bakar mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 24.03.2005 tarih ve 188 sayılı kararına göre; a) Müstakil icra mahkemelerinin kurulduğu yerlerde bu mahkemelerin, b) Müstakil icra mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde bu mahkemelerin görev alanına giren iş ve davalara; 1) Bir asliye hukuk mahkemesi olan yerlerde bu mahkemede, 2) (Değişik: 21.02.2006 tarih ve 101 sayılı HSYK. Kararı ile) Birden fazla asliye hukuk mahkemesi bulunan yerlerde, o yer asliye hukuk mahkemeleri arasında eşit olarak bakılmasına karar verilmiştir.

   Sil
 21. Mal beyanında bulunurken malımız varsa borcluya burdaki malimdan borcumu kesebilir diye mi yazi caz dilekceye

  YanıtlayınSil
 22. Mal beyanında bulunurken eger malımız varsa borçlu borcumu şu malimdan karşılayabilir diye mi yazicaz dilekçeye

  YanıtlayınSil
 23. 5434 Sayılı kanuna tabi olan (Em.Hv.Tüm General) Devlet Memuru, (anneme ait...) Dul Maaşına haciz veya bloke var mı yoksa yok mu? İnternet üzerinde onlarca sitede bu konuda bilgi aradım.Avukatların ve SGK uzmanlarının yarısı var diyor, yarısı yok diyor? Bu kadar açık bir sorunun yanıtını net olarak almak niye bu kadar zor acaba Türkiye 'de?

  Ayrıca, evet konabiliyor ise; maaş alınan banka harici başka bir bankanın ve son 4 yıldır bir varlık şirketinin (toplam 12 yıldır, artık icra mı, idari mi, yasal mı, takibin türü belli değil...) takibinde olan (1250 TL 'lik...) borç için neden annemin maaşına hiç haciz gelmedi? Elbette böyle bir şeyi arzu etmemek ile beraber merak ediyor insan.Yalnız, annemin hakkında bir icra dosyası veya davası yok.Onu kesin biliyoruz.

  Ayrıca annem maaş aldığı bankaya kredi borcu (evet, annem kara liste iken maaş aldığı banka kredi ve kredi kartı verdi) bitince bu geçmiş borcu ödeyecek.Ancak bu varlık şirketlerine borç ödense dahi borcun devam etmesinden yakınan, borç bitti yazısı alamayan, bazen hakaret edilen ve resmen dolandırılan vs. borçlu şikayetleri okuyunca, bu borcu ödemek konusunda bazı şüpheleri de oluştu.
  Bu konuda da ne tavsiye edersiniz?

  Her neyse...

  İlginiz ve yanıtınız için teşekkür ederim.

  Saygılar!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kural şudur bir kişinin borcu ne olursa olsun yaşamsal ihtiyaçları hacze konu olamaz buna evdeki çamaşır makinesi dahildir. Maaş da aynı şekilde bir maaşın en fazla Üçte birine haciz-bloke konulabilir.

   Haciz işlemi tek seferde bütün bankalara uygulanmaz. İlgili gelir idaresi veya alacaklının talebi üzerine bankaya özel olarak çekilen haciz bildirimi ile hesaba bloke konulur.yani borçlunun 5 bankada hesabı olsun bunların 2sine haciz gelebilir diğerlerine henüz gelmeyebilir. Bankaya giden veya gitmeyen bir haciz yazısı/tebligatı ile alakalı bir durumdur.

   Son olarak 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SSK emeklilerinin aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulamaz. 5510 sayılı Yasa'nın 93. maddesi açıkça, "Emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez"

   Sil
  2. MERHABA Ben 1 yıl önce bana ait olan aracımı galeri aracıgıyla kiraya vermiştim ve aracımı kazalı ve terk edilmiş olarak bir sokakta buldum ve aracımı aldım sonrasında aracı sattım ve bu gün bir sigorta şirketinden bir şahıs ve benim adıma bir icra takip i başlatıldığını öğrendim kazayı yapan kişi tahminim diger icraya verilen kişi idi bana herhangi bir tebliğ gelmedi ve bu gün sigorta şirketi arayıp icra takibi başlattıgını söyledi benim o sigorta şirketi ile bir bağım da yok bu durum da yapmam gereken nedir böyle bir icra için herhangi bir ceza alırmıyım ?

   Sil
  3. merhaba daha önce sahip oldugum aracımı bir galeri aracılıgı ile kiraya vermiştim bir yıl müddet ile daha sonra aracımın kazaya karışıp bir sokaga terkedilmesi üzerine aracımı aldım ve sonrasında sattım ve bu gün hiç tanımadıgım bir sahıs ile birlikte bir sigorta şirketi tarafından icraya verildigime dair bir telefon aldım bir hukuk bürosu aradı ve ben nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum kazayı yapan ben degilim üstelik arabamı da terkedilmiş buldum burada tahminim kaza yapan şahısla birlikte icra takibim başlatılmış bu durumda hiç karışmadıgım bir kaza ve ya bir borç için verildiğim bu takip sonucunda herhangi bir zara görürmüyüm zorla ödetme yac
   da bir hapis cezası gibi umarım anlatabilmişimdir cvp için şimdiden teşekkürler

   Sil
 24. ilkeryıldız2 Ocak 2017 14:36

  merhaba, maaşımı düzenli alamadığı için işyerimden ayrıldım ve ayrıldıgımda 4 maaş alacağım vardı. Ayrılırken düzenli bir şekilde aylık ödeme yapılacağını ve alacaklarımı vereceklerini söylediler. Fakat 2 ay içinde 1 maaş aldım ve hala 3 maaşım içeride duruyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim direk olarak icraya vermem mümkünmü sonuca ulaşabilirmiyim?
  Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siz icraya veremezsiniz. Önce dava yoluyla durum tespiti yapılacak şartlar oluşursa mahkeme alacağın icra yoluyla tahsiline gidebilir

   Sil
 25. Merhaba bnm alış veriş merkezine beyaz eşya borcum vardı 2300 TL olmuş örneğin dediler bnde durumum olmadığı için ödeyemiyecegimi anlattım pazartesi icra gelcek dedi yarını bekliyorum gelirsek er ne alabilirler evden bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaşamsal ihtiyaçlar olan tv buzdolabı çamaşır makinesi gibi aletleri alamazlar haczedemezler. Ayrıca haciz tebligatı var mı? Bunları netleştirmeniz lazım

   Sil
 26. İyi günler.cep telefonum arızalandı,tüketici hakem heyetinden aldığım bayi için ücret iadesi kararı çıktı bayiyi için icra müdürlüğüne giderek ilamlı dava açtım.davaya itiraz edilmedi ancak hala ödeme de yapılmadı.şimdi ne yapmalıyım.şimdiden teşekürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şikayetin kabulüne rağmen broçlu tarafından paranız ödenmemişse, tüketici hakem heyeti tarafından verilen bu kararın, Adliyeler bünyesinde kurulmuş olan İcra Müdürlükleri nezdinde icraya konulması gerekir. 6502 s. Kanunun 70. Maddesine göre Hakem heyetleri tarafından verilen kararlar bağlayıcıdır. Aynı madde de bu kararların İcra ve İflas Kanununa göre icra edileceği belirtilmiştir.

   Bedel tüketiciye borçlu tarafından ödenmez ya da az bir ödeme teklif edilebiliyor. Böyle bir durumda, tüketici hakem heyetinin, tüketicilere gönderdiği kabule ilişkin kararı İcra ve İflas kanuna göre “ilamlı icra” yoluyla, borçluya karşı bir icra takibi başlatmak suretiyle icraya koymak gerekmektedir. Bu aşamadan sonra borçluya bir ödeme emri tebliğ edilir.

   Ödeme emrine rağmen süresinde borç ödenmezse artık “haciz” işlemleri başlatılır ve tahsilat aşamasıyla süreç sonlandırılır.

   Sil
 27. Eski ev sahibi kira borcu var iddiasıyla bana icra tebligatı göndermiş. Kira kontratı ya da kira ödeme bilgisi vb. gibi hiçbir belge yok. Sadece ikametgah ım oradaydı ve henüz alamadım. Evin benden kynaklanmayan nedenlerden tadilat olması gerekiyordu fakat ev sahibi içinde ben oldugum icin bütün masrafları kira borcu varsayarak bana ödetmeye çalıştı ve ben de hiçbirşekilde kabul etmedim ve oradan taşındım. Fakat bana 2500 tl lik icra geldi. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 28. s.a herkese iyi günler. 2 yıl öncesinde bi marka telefon aldım reklamları cıktı su gecırmez dıyerek. cıhaz su gecırdı ve servıse gonderdım. garantı dısı bırakıldı . tuketıcı haklarına ıtıraz ettım. ya telefonun yenısı yada ucretını ıstedım. haklı bulundum gelen teblıgatta ve 15 ıs gunu ıtıraz suresını bekledım. sure bıtınce telefon aldıgım yere gıttım , gecıstırıldım. ıcra takıbı baslatacagımı soyledım ve baslattım. o gunun ogleden sonrasında garantı dısı bırakan teknık servıs benı aradı cıhazınız onaylandı dedı yenısının verılmesı ıcın . ben ıcra takıbı baslattım o gun sabahında sımdı ne yapmam lazım ne yolda ılerlemem lazım yonlendırırsenız sevınırım.

  YanıtlayınSil
 29. iyi günler valiliğe bağlı güvenlik görevlisiydim işden çıkarıldım iş mahkemesine taşıdık davayı. kazandık tazminatı. valilik yargıtaya gönderdi . ordanda tarafıma olumlu haber geldi . orayıda kazandım. şimdi ilamlı icra davası açtık tam 90 gündür açtık. fakat daha parayı yatırmadılar. ödeme süreleri varmı param elime ne zaman geçer. neden yatırmıyorlar ilamlı icrayı devreye sokmuşken 90 gün oldu

  YanıtlayınSil
 30. Merhaba. Hakkımızda açılmış kambiyo senedine dayalı icra takibi başlatılmış icra müdürlüğünden kağıt gönderildi. 10 gün içerisinde borcun ödenmemesi durumunda ne ile karşılaşırız?

  YanıtlayınSil
 31. Merhaba benim işyerinde çalışan kişi tarafından iş tazminatı konusunda anlaşamadık 2yıl maaş almadığını yalan yere söyleyerek dava açtı maaşları bankadan ödemediğim için ispatlayamadım ve kazandı.50bin civarında ödeme yapmam gerekiyor.aramızda ödeme konusunda anlaşmak istedim reddetti anlaşamzsak icra yoluyla alablirmiş.üzerime sadece araba var oda vergi dairesinden hacizli,babamdan kalan mallar var annem kullanıyor icra yoluyla satablirmi? onlardada vergi dairesi haczi var?sigorta acentesiyim komisyonlarımı bankadan alıyorm.banka hesaplarıma el koyablirmi? koyarsa bankadan gelen gelirime ne kadarını haczedeblir icra yoluyla?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Hacizli mallar için haciz işlemlerinde uygulama sıralama esasıyla olur. Yani haciz aşamasında ilk alacaklı borcunu tahsil eder sonra sırayla diğer alacaklar eğer haczedilecek mal varsa haczedilecek devam eder. Bankadaki paraya ise bloke konulmak suretiyle haciz yapılır. Bankaya yazılı emir gelirse paraya bloke koyar ve alacaklıya gönderilir. Oran ise maaş hesaplarında 1/3 mevduata konu paralarda ise tamamıdır.

   Sil
 32. Merhaba iyi akşamlar birine senetle borç vermiştik geri alamadık 2 yıl oluyor adamdan ses seda yok 4 5 ay önce avukata giderek durumu söyledik masrafları karşıladık üstüne bir kaç tarla varmış bunları satışa koyucaz dedi 2 ay içinde biter dedi 2 ay geçti tarlaya ortak biri çıktı onu bulun dedi sonra kendi bulmuş 1 ay içinde halle olur dedi 2 ay geçti hala ses seda yok birden fazla hacizi varmış fakat bizi ilk sıradayız demişti parayada ihtiyaç var ne yapmamız gerekiyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin kütükçü6 Şubat 2017 10:46

   M bu işler malesef sabır gerektiriyor. Onun için süreci beklemeniz gerekmekte.

   Sil
 33. Mrblar adıma kredi kartı borcundan dolayı 560 TL'lik icra takibi başlatıldı.Yaklasık bir seneye yakındır ödemeyemedim karşı taraftanda ses seda yok acaba hapis veya hacizlik bi durum olur mu.? Yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlayınSil
 34. İyi akşamlar adıma kredi kartı borcundan dolayı icra takibi başlatıldı icra kağıdında 560 TL'lik bi tutar yazıyo zaten asıl alacaklarının tutarı bu.. Yalnız 1 senedir ben borcu ödenedim daha doğrusu ödeyemedim ama karşı taraftanda hiç ses seda yok hapislik veya hacizlik bi durum olur mu yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlayınSil
 35. merhaba , arkadaşıma 32.200 tl iş yapmak için para gonderdim banka aracılığı ile ancak kendisinin değil annesinin hesabına ayrıca açıklama kısmına araç parası diyede ekledim. şimdi kendisinden hiç bir şekilde para geri alamıyorum bu konuda ne yapmam gerekir annesine icra takibi açsam paramı geri alabilirmiyim ?

  YanıtlayınSil
 36. Merhaba bir mağazada alışveriş yaptım ve bunun karşılığında senet imzaladım.bi arkadaşımda kefil oldu.ben bu borcumu unuttum ve geçtiğimiz günlerde mağazadan bana gelen telefonda icraya verileceğim ssöylendi.borcumu ödemeye gittiğimde senedi bit avukata verdiklerini bi şey yapamayacaklarını söylediler.avukata gittiğimde ise normalde 95 tl lik borcumuz avukatlık ücretiyle beraber 200 tl olduğunu söyledi.ama icraya vermediğini eğer 200 tl ödemezsem vereceğini söylüyor.böyle bir şey mümkün mü? Avukatı ben tutmadım nasıl bana avukatlık ücreti çıkarıyor.bir de benim bir çok öğrenci aynı durumda.cevaplarsanız memnun olurum

  YanıtlayınSil
 37. Hapis olmaz. Üzerinize kayıtlı mallara veya bankadaki varsa paranıza bloke konulabilir.

  YanıtlayınSil
 38. Mrb daha önce mağaza açtım ama ciddi iflas ettim mağazamı kapatmak zorunda kaldım herkesin bana olan borcunu kapatmaya çalıştım yanliz bir firmaya az ödeme yapmak zorunda kaldım mecburi çünkü elde avuçta bir şey kalmadı şu an kiradayim işsizim çocuklarımı kit kanaat geçindiriyorum ama o firma beni icraya vermiş yaklaşık 8 500 TL parası kalmıştı hiç birşeyim yok ne yapabilirim lütfen yardım edin bana benim suçum değil di piyasalar çok kötü oldu dolar yükseldi çok eksilere düştüm

  YanıtlayınSil
 39. Merhaba lar çektiğim kredi çekmiştim ve icraya düştüm bankayla görüşüp 1 sene yapılandırma yaptık 1 senedir de düzenli ödüyorum yalnız 1 sene sonra avukat tarafindan maasima icra geldi avukatla gorustuk 2000 bin lira gibi para istedi icrayı kapatmak için odeyemeyecegimi belirttim 1 senedir yapılandırma yaptığım planlamaya devam ediyorum şimdi maas ada gönderince mağdur durumda kaldım ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim hayırlı gunler

  YanıtlayınSil
 40. Merhabalar. Bina aidatı ve daire ısı pay bedeli ödemesini 18 gün geciktirdim ve bina yönetimi beni avukat yolu ile icra takibine düşmüşüm. bana hiç bir şekilde ödemeyi geciktirdiğime dair bir ihbarname vs. gelmedi. Ben aidat ve ısı pay bedelinin ödemesini gerçekleştirdim fakat avukatın istediği ücreti vermedim. Soracağım,
  18 gün ödemede gecikme ile icraya verilebilir miyim?. Ayrıca icra takibine düştüğüm için avukat parası ödemeli miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 41. merhaba efendim aidat borcum vardı ödemeye gittim avukata verildiğimi onunla görüşmemi söylediler aradım avukatı masraflarla birlikte iki katı para istedi bende dosya numarasını istedim vermedi bende görüştüğümüz gün sitenin banka hesabına ödeme yaptım borcumun tamamını (1 senelik birikmiş borç)
  ayın 10nunda ödeme yaptım avukat 11 inde harç makbuzunu yatırarak beni icraya vermiş 1 sene sonra tebliğ ulaştı adres bulamamış vs nedenlerle. posta tebliğini muhtara bıraktıkları için geç haberim oldu itiraz vaktim geçti. fakat borcumuda davadan önce ödemiştim. şuanda ne yapmam lazım icra dosyasını tamamını mı ödemeliyim? kapak hesabımı yaptırmaylım? ( avukat tutarı artırabilir diye endişe ediyorum) yada avukatla anlaşma yolumu uygundur? şimdiden teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Vadesi geçen borçtan dolayı icra telebiyle avukata verilen bir borçta iki şekilde itiraz bulunur. Birincisi; dosyayı kapatmak isteyen borçlu icra müdürlüğüne giderek, borçlu olduğu dosya ile ilgili kapak hesabı yapılmasını isteyebilir. Çıkan sonuca göre borcunu öder ise dosya ile ilgili hukuki sorumluluğu biter.

   İkincisi ise; Avukat ve alacaklı ile uzlaşarak yapılan ödemelere istinaden kaldırılan icra dosyalarıdır. Burada seçim aslında size ait. Şöyle ki; Ödeme yapmış olmanıza karşın vadesi geçen bir borcun icrası söz konusu. İtiraz edip diğer masrafların defi zor görünüyor. Tavsiye derseniz avukatla uzlaşmayı tavsiye ederiz. Çünkü avukat bu icra dosyası için avukatlık masrafını ya sizden ya da alacaklıdan talep edecektir.

   Sil
 42. kolay gelsin. öğrenciyim kredi kartı borcumdan dolayı dün eve ilamsız icra takibi gelmiş. toplam borcum 1000 küsür lira benim ne yapmam gerekiyor borca itirazım yok bir ay içinde bütün borcu kapatacağım. bir daha tebligat gelir mi? veya oldu da ödeyemedim bu durumda ne olur süreç nasıl işliyor? CEVABINIZI BEKLİYORUM. Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba borcunuz için hemen ödeme yapamayacaksanız icra takibini yapan avukat ile uzlaşmanızı tavsiye ederiz.

   Sil
 43. Merhaba borcunuz için hemen ödeme yapamayacaksanız icra takibini yapan avukat ile uzlaşmanızı tavsiye ederiz.

  YanıtlayınSil
 44. merhaba. öncelikle size telefon yolu ile ulaşabilirmiyim. olursa çok iyi olur. yoksa benim durumumu anlatayım cevap verirseniz çok sevinirim. 3 adet 3500$ lık toplam 10500$ senet borcumu ödeyemedim. icra takibine düştüm. tebligat yapılmış ve ben farketmemiştim. dükkanıma icra memurları geldi. mal sayımı yaptılar. ben borcumu ödemek istedigimi belirttim. ve o gün beş bin tl ödeme yaptım. tutanak tutuk gittiler. avukatada anlaşıp geri kalanı ödeme istedigimi söyledim taksitle önce tamam dediler. sonra taksitlendirme için gelmek istiyorum diye aradım iki gün sonra. bana dedikleri laf para getirmeden sakın gelme bende beş bin tl ödedigimi geri kalanını ancak belli bir taksitle ödeyebilecegimi söyledim. kabul etmediler. ben tekrar para bulmaya çalışırken bir hafta sonra tekrar haciz memurları ile gelip dükkandaki her şeyi kaldırıp götürdüler. yaklaşık 40 bin tl lik tekstil mallarıydı bunlar. tabi bu olaydan sonra iflas edip dükkanımı kapatmak zorunda kaldım. daha sonra tekrar aradim anlaşmak için. iş yerimi kapatmak zorunda kaldıgımı ve işsiz oldugumu belirttim ancak aylık bin tl gibi bir ödeme yapabilecegimi söyledim. beni kovmaktan beter ettiler. sonra evime geldiler tekrar mal sayımı yaptılar tutanak tuttular. dükkanı bende sonra tutan arkadaşlara gidip mallarına tutanak tutmuşlar. bu arada ondan sonra bir kere daha 5800 tl ödeme yaptim. en son görüşmemde 10800 tl ödememe ragmen artı 40 bin tl lik malım hacz edilmesine ragmen 10500$ borcun 13000$ oldugunu söylediler ve en az aylik 5000 tl lik ödeme taahhütü vermem gerektigini söylediler. ne yapacagımı bilmiyorum. bunlar yüzünden işimden gücümden oldum 6 aydır işsizim okadar ödeyecek durumum yok. yani borçlu olarak hiçmi hakkimız yok. resmen tefeci gibi borc ödedikçe çogalıyor. bana yardımcı olun ne yapabilirim. nasıl bir yol izlemeliyim. bunlar yüzünden eşimlede ayrılma aşamasına geldik. çok insafsızlar lütfen yardımcı olun bans

  YanıtlayınSil
 45. Tedbir nafakası için hakim 500 TL karar verdi ve boşanma aşamasındaki eşim geçmiş nafakaları ÖDEMEDİ. Avukatım aracılığıyla icra takibine başladık. Fakat mahkeme kararına rağmen avukatım ilamsız icra açmış. İlamlı icraya gerek olmalıydı diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 46. Tedbir nafakası olarak hakim 500 TL karar verdi. Fakat boşanmakta olduğum şahıs geçmiş nafakaları vermedi. İcra takibine başladık. Avukatım ilamsız icra açmış. İlamlı icraya gerek olmalıydı diye düşünüyorum. Sisteme baktım karşı taraftan itiraz göremedim diyor. Artık bundan sonra nasıl bir süreç işler. Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 47. Ev eşyaların haciz yapılabilirmi

  YanıtlayınSil
 48. Merhaba ben bankaya borcumdan dolayı avukata ödiyeceğime dair icraya verilmek üzere taahhütte bulundum ve 5 aydır ödeme yapmadım çünkü işsiz kaldım. İşe başladığımda bir başka banka maaşımdan kensinti yapıyor ve diğer borcumdan dolayı karar çıkmış mahkeme ye sanık olarak acaba tutuklanırmıyım..cevap yazarsanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
 49. İYİ GÜNLER TÜKETİCİ MAHKEME KARARIYLA İLAMLI İCRA TAKİBİ BAŞLATTIM TEBLİGAT YAPILDI VE İTİRAZ SÜRESİ DOLDU ŞİMDİ NE YAPMALIYIM İCRA MÜDÜRLÜĞNDE BİR İSTEĞİNİZ VARSA YAZILI BİLDİRİN DİYORLAR BUNUNLA İLGİLİ TEKRAR DİLEKÇE Mİ YAZMAM GEREKİYOR HAZIR MATBU FORMU NERDEN BULABİLİRİM ELİNDE OLAN VAR MI

  YanıtlayınSil
 50. Benim samsung telefonum vardı zihaz bozuldu tamire samsung ekmen servisine gönderdim garanti bitmeden birgün önce abim onlara teslim etti 20 iş günü hatta daha fazla oldu bende tüketici hakemiyetine samsung avcılar ekmen servisini şikayet ettim bi sene sonra karar çoktı beni haklı bulda davayı ben kazandım(769)ytl telefon parasını hak kazandım servise gittiğimde servis kağıdını yani telefonu tamirden sonra almak için orda olduğunu kanıtlamak için servis kağıdını istediler bende şikayete gittiğimde evrakların fotokopisini istemişlerdi onda servis fişinin aslıda orda kalmıştır oyuzden onlara veremiyordum en son gittiğimde yine servis fişi istediler artı telefonun burda olmadığını idda etti servis ben telefonu almadığımı hep serviste kaldığnı söyledim oda kanıt olarak servis fişini istiyor şimdi hacize versem para ödermiyim avukat tutma zorunluğu varmı yardım edin lütfen mağdurum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bir avukattan destek istemelisiniz. Barodan ücretsiz avukat talebinde bulunabilirsiniz. Karşı taraf istediği evraka istinaden kendisini haklı görmekte.

   Sil
  2. Peki evrak olmadan kazanabilirmiyiz onların sisteminde benim telefonum görünüyor ama evrak olmadığı için telefon burda yok diyolar bide en yakın baro nerede

   Sil
  3. Bulunduğunuz ilde adliyeye giderek baronun size tahsis edeceği avukat hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Ekranda cihazınız görünüyorsa ekran görüntüsünü alarak dosyaya eklemelisiniz.

   Sil
  4. Ama onların ekranında gözüküyor istesem vermezler kanıt olarak kullanacağımı bilirler veya anlarlar...

   Sil
  5. tüketici mahkemesinde davayı kazanmanız için zaten gerekli evrakların tam olması gerekliydi. davayı da kazandığınıza göre haklısınız. kazandığınız dava dosyasından ilgili fişin örneğini adliyeden talep edebilirsiniz.Tavsiyemiz baroya gidip durumu anlatarak destek almanızdır.

   Sil
 51. Benim samsung telefonum vardı zihaz bozuldu tamire samsung ekmen servisine gönderdim garanti bitmeden birgün önce abim onlara teslim etti 20 iş günü hatta daha fazla oldu bende tüketici hakemiyetine samsung avcılar ekmen servisini şikayet ettim bi sene sonra karar çoktı beni haklı bulda davayı ben kazandım(769)ytl telefon parasını hak kazandım servise gittiğimde servis kağıdını yani telefonu tamirden sonra almak için orda olduğunu kanıtlamak için servis kağıdını istediler bende şikayete gittiğimde evrakların fotokopisini istemişlerdi onda servis fişinin aslıda orda kalmıştır oyuzden onlara veremiyordum en son gittiğimde yine servis fişi istediler artı telefonun burda olmadığını idda etti servis ben telefonu almadığımı hep serviste kaldığnı söyledim oda kanıt olarak servis fişini istiyor şimdi hacize versem para ödermiyim avukat tutma zorunluğu varmı yardım edin lütfen mağdurum...

  YanıtlayınSil
 52. merhabalar, bir trafik kazası geçirdik yaralanma veya ölü yok fakat aracımız pert oldu ve bir sürü yol masrafımız oldu ilamsız icra başlatmak istiyorum araç sahibi mi yoksa o an aracı kullanan kişinin mi açması gerekir. teşekkürler,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Araç maliki ile sürücü müteselsilen hem maddi hem de manevi tazminattan sorumludur. Bu noktada sürücünün kendi zararları (can, mal vs) malik de araç zararları için hak iddia edebilir.

   Sil
 53. Merhaba Numan bey
  Benim beyaz eşya ile alakalı bi icra dosyam var ama avukatlık bürosu borcu 500 küsür lira fazladan yazmış asıl alacağa
  Ve dün biri beni aradı kendisinin icra müdürlüğünde görevli olduğunu ve dosyanın son aşamada olduğunu falan söyledi beni arayan numarayı tekrar aradığımda takibi yapan avukatlık büronun numarası olduğunu gördüm bu konu da ne yapabilirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tekin bey fazladan dediğiniz borç avukatlık ücreti o masraf borca asıl borca itirazınız yok ise normaldir.

   Sil
 54. Merhaba Numan bey
  Beyaz eşya ile alakalı bi alışverişten sıkıntı yaşadım ve icra dosyası açıldı avukatlık bürosu asıl alacağa 500 küsür lira fazladan yazmış vekalet ve masraf hariç
  Şimdi o bürodan bi avukat kendisini icra müdürlüğünde bi memur olarak tanıtıp bi telefon görüşmesi yaptık bu konu ile alakalı ben yapabilirim
  Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 55. Numan bey asıl borca fazladan yazılmış ve bana gönderilen SMS de devlet memurları kanunu 82. Maddesine göre yalan beyan da bulunmaktan hakkınızda hapis cezası için dava açılmıştır diye yazıyor doğruluk payı varmıdır ?

  YanıtlayınSil
 56. Mehmet Aksoy5 Ekim 2017 03:44

  Sn.Avukat Arkadaşlar ben Mehmet Aksoy Balıkesirde Oturuyorum Vodafone aş den 1 yıllık evde internet abone olmuştum sözleşmem bitti çıktım ama borcum Olmadığı Halde 4 ay sonra bana borç çıkartıp Haberim Vermeden Anadolu kartal 22.icra dairesi 7 ödeme emri İlamsız icra takibi tebligat geldi ben 2.gün Balıkesir İcra Dairesinden İtiraz Dilekçesi Yolladım Pulda ekledim bana Cevap için Takip Durmuş Takip Durduğuna Dair Belgede Yollamadılar Yanlız bu Tebligatı Benim Elime Geçmeden Önce Tarihe Baktım Aracıma Haciz Konmuş Nasıl Karar Kesinleşmeden daha tebligat Elime Geçmeden 22.İcra Dairesi Aracıma Haciz Koyabiliyor Birde Zaten Şuan Takipde Durmuş Vaziyette Lütfen Bu Sorunuma Yardımcı Olursanız Sevinirim Yardımlarınız için çok Teşekkür ederim Emeği Geçen Tüm Arkadaşlara Saygılarımı Sunarım

  YanıtlayınSil
 57. MERHABA BİR KİŞİYE 3YIL ÖNCE ELDEN ZİYNET EŞYA VERDİM YÜKLÜ MİKTARDA AMA HERHANGİ BİR BELGEM YOK VERDİĞİME DAİR.AMA KENDİSİNDEN ALTINLARI İSTEMEK İÇİN MESAJ YOLUYLA GÖRÜŞTÜM.BORCU OLDUĞU YAZIYO.AYNI ZAMANDA TELEFON GÖRÜŞMELERİMİZDE VAR.NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM.BİR SONUÇ ALABİLİRMİYİM. TEŞEKKÜRLER

  YanıtlayınSil
 58. Bir iletişim şirketinden ürün aldım ürün hatalı çıktı tüketici haklarına başvurdum haklı bulundum.ücretim tam 26 gün yatırılmadi.icraya başvurdum 15 gün bekleyin yatirilmadiginda tekrar gelin denildi bekledim yatirilmadı gittim haciz işlemi yapıcaz dilerseniz 1.500 milyar verip mallara el konulsun dilerseniz memura 73 lira bilmem kaç kuruş para verin sadece ücretinizin karsiliginda ürün alın denildi. Şimdi soru şu haciz memuru bu görevi parayla mı yapması gerekli yoksa bu zaten onun görevi değilmi?

  YanıtlayınSil
 59. Merhaba , benim k.kartı borcum var.Bu borcumdan oturu iş yerime icra takibindeki dosyam maaşımın 4/1 rine haciz konulma kararı ile iş yerime gönderildi. 3 taksit şeklinde ödeme kararı çıktı iş yerimden. İlgili hukuk bürosu hala ikamet ettiğim ev adresine icra dairesinden kağıt gönderiyor.Maaşımdan kesiliyor ama hala eve aynı bankadan icra kağıdı geliyor.Böyle bir durum karşısında ne yapabilirim. (Borcun bitmesine 1 ay kaldı.)

  YanıtlayınSil
 60. Sigortası ve mal varlığı olmayan bi kişi bana borcuna karşılık senet verdi bu senet bi kşe yararmı oturdukları ev babasının üzerine bu konuda bişey yapabilirmiym bana bi yol haritası çizerseniz sevinirim teşekkürler

  YanıtlayınSil
 61. Merhaba arabamı satmak istiyordum ancak arabamın üzerinde icra olduğunu öğrendim.Hiç tanımadığım ve borcumun olmadığı bir yerden. Arabam nasıl icralık olmuş olabilir ellerinde bir belge olmadan böyle birşey açılmaması gerekmez mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
 62. Avukat bey icralik olan borcumdan dolayi borclu kisi ustume olan evi satabilirmi yada nolur

  YanıtlayınSil
 63. Iyi aksamlar ben 4 aydir maas alamadigim icin isten ciktim 3 yildir ayni isyerinde calisiyodum. Ihtar cektm odeme yapmadilar sonra icraya verdim. 15 bin alacagim var 3 taksitte odemek istediler 2 taksitte istedigimi soyleidm . Ve bana 15 bin alacağından sadece 2000 tl yatirmislar . Nasil bi yol izlemeliyim yardim edermisiniz?

  YanıtlayınSil
 64. Merhaba 3 yildir calistigim isyerinden 4 aydir maas alamiyodm ayrildim. Ihtar cektim odeme yapilmadi icraya verdim tazminatim icerdeki maaslarim toplamda 3 taksitte vereceklerini soylediler . Para yayiracaklari gun sadece 2000 yatirabildiklerini soylediler. Napmaiyim nasil bir yol izlemeliyim yardimci olabilirmisiniz?

  YanıtlayınSil
 65. Slm baska bir ilden icra acildi evinize icra icin gelecez diyorlar koltuk takimi ver yatak odasindan birsey alabilirlermi baska ilden nasil icraya gelecekler burdaki icra dairesinemi gonderecekler dosyayi

  YanıtlayınSil
 66. Eski eşimden dolayı e devlette girmiştim tesadüfen 3,şahıs olarak icralık gözüküyorum bana tebliğde gelmedi.Ne yapmam gerekir.Tebliğ günü geçmişse hukuki süreç olarak neler yapmam gerek. tşk.

  YanıtlayınSil
 67. Merhaba eski eşimden dolayı e devletten baktığımda 3,şahıs olarak icralık gözüküyorum bana tebliğ falan gelmedi ne yapmam gerek yada itiraz sürem geçmişse ne gibi hukuki yol izlemeliyim.

  YanıtlayınSil
 68. Babamın evshop mağazasına borcu var. Birkaç taksidini ödeyememiş. Eve haciz kağıdı geldi 5 gün içinde borcun ödenmesini aksi takdirde haciz geleceği yazılmış ama babam bu sürede borcunu ödeyemedi. Eve haciz gelir mi nasıl sonuçlanır bilgilendirir misiniz?

  YanıtlayınSil
 69. Merhaba,
  4 ay bir şahıs firmasında çalıştıktan sonra maaş ödenmediğinden dolayı işten ayrıldım. İstifa dilekçesinde ayrıntılı olarak alacaklarımı da yazdım. Maaşım yüksek olmasına rağmen asgari olarak gösteriliyordu. Ayrıldıktan sonra firma sahibine dilekçenin görüntüsünü mesaj attım ve alacaklarımı da istedim. Fakat uyanık herhangi bir cevap yazmadı. Mahkeme de o mesaj delil olarak kabul edilir mi? İş sözleşmem veya imzalı bordrom yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
 70. benim icra taahütüm var 4 taksiti ödeyemedim ve dava 2 gün önce açılacağını söylemişti eş onayıda alınmadı ben neyapabilirim ve bu davanın açılma aşaması nekadar zaman alır duruşma nekadarda sonuçlanır

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. dosyanızı incelemesi için bir avukatla görüşmelisiniz.

   Sil
 71. Irrua Uzman Hastanesi'ne yardımından dolayı nasıl teşekkür ederim? Fakirdim ve faturalarımı ve borçlarımı ödeyemedim ama internette gezindiğim sırada Irrua Uzman Hastanesi'nin 400.000 dolar için böbreklerinden birini alarak yardım ettiği insanlara tanıklık ettim ve hemen Irrua Uzman Hastanesi ile iletişime geçtim. Bana satmaya razı olduğum sürece böbreğimi alacaklarını söyledi. Bana e-posta yoluyla bir form gönderdiler ve bir bağışçı olarak kayıtlı olduğumu ve 200.000 dolarlık banka hesabımın parçası olarak ödemenin yapıldığı ve ameliyattan sonra 200 bin dolar daha ödediklerini kaydeden banka hesabımda 400.000 dolar oldu. Bir ev aldım ve şimdi ailemle mutlu bir şekilde yaşıyorum. Fakir misiniz ve böbreğinizden birini para için mi satmak istiyorsun? Şimdi Irrua Uzman Hastanesi ile iletişime geçin

  WhatsApp: +15184181390
  E-posta Adresi: irruaspecialisthospital@gmail.com

  YanıtlayınSil
 72. Merhabalar,

  Samsung Note 5 almıştım 1 ay geçmedi bozuldu. servir 800 TL istedi tüketici hakem heyetine gitttim haklı buldular. Ama samsung vermedi bizi oyaladı vs. İcra emri çıkardım. 16/3/2018 ellerinde oldu hala bir gelişme yok ne yapmalıyım hacze gitmelimiyim gidersem süreç nasıl ilerler. Karşı dava açarlar ise işleyiş nasıl olur ??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yukarıda konu çok açık bir şekilde anlatılmış. Borçlu icra takibi için yasal süresi için de itiraz etmezse hapis cezası ile karşı karşıya kalır.

   Sil
 73. İyi günler ben firmadan ayıplı mal aldım bunu belgeli bildirdim ve ilgilenmediler bende tüketi mahkemesine verdim karar ben kazandım ve paramı ödemediler artı malınıda geri almadılılar bende icraya verdim fakat icra müdürü dosyaya mahkeme kararındaki davalı oldugum şirketi icra dosyasına yanlış yazmış ama verilen dosyada şirket ismi düzgün yazıyo icradaki yanlış sonuç ne olur icradan karşı tarafada tebligat gitti tşk

  YanıtlayınSil
 74. Numan bey ben kredi borçlarını ödeyemiyorum kendimi icraya versem maaş bankam maaşımdan kesinti yaparmı

  YanıtlayınSil
 75. Slm Numan bey haciz kararı verilen kişinin üzerine mal cikmadiysa alacak tahsili için nasıl bir yol izlenir.

  YanıtlayınSil
 76. merhaba bnm vakıfbankasına takıp borcum vardı ve bunu gıdıp sorup ogrendım avuka verılmedıgı solendı belırlı bır pesınat odedım ve odeme planı olusturuldu. daha 1. taksıdımı odemeden yapılandıgım hafta ılmasız odeme emrı kagıdı geldı. sonrasında maas kesıntısı ıcın kagıt geldı 20 gun kadar sonra. benım yapılandırmam var sonucta ve bunu bozmadım avuka nasıl verılebılıyor yardımcı olurmusunuz hakkımı nasıl arayabılırım dekont ve yapılandırma evragım mevcut

  YanıtlayınSil
 77. merhaba kullandığım krediden dolayı adıma Ankarada icra takibi başlatıldı ve dosya borcunun yarısını ödedim. Fakat banka varlık yönetim şirketi devretmiş. Varlık yönetim şirketide Başka bir ilde adıma yeni bir icra dosyası açmış. Ankara ikamet etmeme rağmen ve bankanın icra dosyası açık olmasına rağmen varlık yönetim nasıl oluyorda başka bir ilde adıma icra başlatıyor. Ne yapmam lazım. cevap verebilirseniz çok sevirim. iyi çalışmalar.

  YanıtlayınSil
 78. merhaba ben sağlık bakanlığına geriye dönük staj ücreti için dava açmıştım 1 yıldır devam etti 3. duruşmadan sonra karara çıktı, kazandım ve icra takibi başlatıldı 15 gündür kalkmadı icra araya bayram girdi onun etkisi varmıdır ve ne zamana kadar yaparlar bana ödemeyi. teşekkür ediyorum.

  YanıtlayınSil
 79. Meraba elimde vadesi geçmiş çek ve senet var icraya vermedim
  Bu çek ve senedi kaç yıl içinde icraya verebilirim bi süreden sonra kabul edilmediyi söyleniyor icra dairesi tarafindan

  YanıtlayınSil
 80. Merhaba bankaya kredi kartı borcum yüzünden icra takibe düştü işsizin,ve üzerime herhangi bir mal,mülk yok evliyim evimiz eşimin üzerine eve icra olurmu

  YanıtlayınSil
 81. Merhabalar.Öğrenciyim. Bir kitap seti satın aldım taksitlerini ödeyemedim ve icralık oldum. Elbette ki borcu ödeyeceğim ancak şu an durumum bulunmamakta. Üzerimde herhangi bir kayıtlı bir mal yok fakat avukat ikamet ettiğim yani ailemin evine haciz gönderebileceğini söyledi. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? İlginiz için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 82. Slm numan bey bir turizm firması parasını ödediğimiz tatili bize tatili yaptırmaması karakol tutanağı ile birlikte tüketici mahkekeemah bizi. haklı buldu ve icrsya verdim TK 35 le tebligat gönderim bundan sonraki süreç nasıl işler paramı nasıl ve ne zaman tahsil ederim iyi calişmalar

  YanıtlayınSil
 83. Mrb lar ben mehmet 2008 kirizinde battım bankalara mal beyanında bulundum hepsine sonraki yıllarda varlıklar aramaya başladılar onlara mal beyanında bulunmadım habire mesaj ve telden aranıyorum ödeme gücüm olmadını belirttiyim halde bu aramalar ve mesajlar devam ediyor
  bu varlıklara mal beyanında bulunmadım acaba hapis cezası gelirmi olsa zaten verilecek yok dedimiz halde ödeme gümüz yok diyoruz habire taciz artık bıktık usandık 200 bin tleyi nerden bulur iflas etmiş adam ömrümde görmedimki bu parayı tşkler

  YanıtlayınSil
 84. Merhaba .. Benim adım Aydın Ertan ve Türkiye'nin vatandaşı, "Kredi Finansmanı Evi" adında bir kredi şirketine teşekkür etmek istiyorum. Banka tarafından kredi almaktan birkaç kez reddedildikten sonra reklamlarını aldım çevrimiçi denemeye karar verdim, çünkü bana yardım edecek kimsem yok ve neyse ki, bazı kağıt işleri imzaladıktan ve gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra kolayca kredi aldım ve tanıklığımı çevrimiçi olarak paylaşmaya karar verdim. Benim gibi aynı durum, her tünelin sonunda ışık olması ve sorunlarının çözümünü bulmaktan vazgeçmemesi umuduyla olabilir. Ayrıca, finansal desteğe ihtiyacınız varsa onlarla iletişime geçebilir ve ayrıca bilgilerini çevrimiçi ortamda nasıl edindiğinizi anlatabilirsiniz.

  E-posta adresi: creditfinancierhome@gmail.com

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.