Facebook'ta beğeni aldatmacasında kullanılan 6 yöntem

facebook
Facebook, günümüzde yalan haberlerin kol gezdiği, sahte resimlerle duygu sömürüsünün zirve yaptığı bir noktaya ulaştı.

Neler yok ki facebook soytarılığında...

Amin yazarak, duayı salavatı veya ayeti paylaşarak sevap kazanılan, dini sömürme mi ararsın, yalan yanlış, kaynak gösterilmeden efsaneler uyduranları mı veya hasta insanların (belki de haberleri bile yok) fotoğraflarını yayıp paylaş Facebook sponsor oldu diyen sosyal medya simsarlarını mı!

Bu yazımızda başlıklar halinde facebook üzerinden paylaşılan boş beleş paylaşımları inceliyoruz. 

1. Facebook sevapları ile ahiretiniz garanti!

Ayet, hadis, veciz sözlerin alpaylaşana dua eden mübarekler türedi sosyal medya aleminde. Paylaşana, beğenene dua ediyorlar. Yani tabiri caizse ibadet ve sevaplar sosyal medya üzerinden gidiyor. Mahşer gününde facebook sevaplarıyla cennete göz kırpan sosyal medya müminleri işi garantiye alıyor.

rabbim nasip etsin


Denemesi çok basit Allah rızası için, şunu size nasip etsin diye kurulmuş sayfaların zaman tünelini inceleyin. Aralara sıkıştırılmış  hac firmaları, pazarlama ürünleri gibi birçok ürün ve firmanın reklamlarını göreceksiniz.

2. Facebook'ta vatanı kurtaranlar  (Bordo klavyeliler)

Vatanı klavyeleri ve akıllı telefon üzerinden kurtaran,  madem türksün herkes ürksün, sloganlarıyla kimi zaman İsrail'e kimi zaman  Rusya'ya  kimi zaman da terör örgütlerine gözdağı veren tiplerin artık gına getiren paylaşımları.

paylaşmayan bizden değil

Bu gruplar paylaşmayan bizden değildir, paylaşmayan beni listesinden silsin tarzında atarlı giderli restler çekebilecek kadar ipin ucunu kaçırmış durumdalar.

3. Facebook hastaya sponsor oldu yalanı

Bi bitmediniz dedirten bir güruh da facebook sponsor oldu 1 beğeni 1TL 1 yorum 2TL şeklinde hasta yatağında belki de can çekişen insanları sömüren bu paylaşımlar bazen binlerce kez paylaşılabiliyor. hastanın veya hasta yakınlarının haberi bile olmadan yapılan bu paylaşımlar bu insanları nasıl rencide bir de böyle düşünün.

hasta facebook sponsor


Facebook şimdiye kadar hiçbir resme sponsor olmadı, ödeme de yapmadı.  böyle bir şey yok. Külliyen yalan!

4. Facebook'a cevap ve uyarı veren yurdum insanı

Okumuşu, cahili, yediden yetmişi; "facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben" diye başlayan uyarıyı sözüm ona Facebook yöneticilerine gönderiyor...

facebook kullanım koşulları


Facebook'un  kullanım koşullarını onaylama, cevaplama veya reddetme sürecinden haberi bile yok. Nitekim yakın bir zamanda binlerce paylaşımın ardından böyle bir konuyla ilgilerinin olmadığı belirtmek zorunda kaldılar.

5. Yalan yanlış paylaşılan facebook efsaneleri

Genelde komplo teorileri üzerine kurgulanan bu uydurma yayınlarda genellikle insanların ilgisini çekebilecek çocuklar üzerinden annelere, milli duygular üzerinden giriyorlar.  

Kaynağı, yazarı belli olmayan kulaktan dolma abuk subuk bilgi paylaşımların hangi birini sayalım ki?
 • Whatsapp paralı olacakmış, yayalım!
 • Atom bombası yaptık,
 • Bombalı araç plakaları yayalım,
 • X yerde 350 yıl yetecek kadar petrol bulundu, üzerini betonla kapattılar, yayalım,
 • Facebook paralı alacak,
 • Bordo bereliler telsizi kapatıp operasyon yaptı,
 • Genç kız ve çocuk resimleri konularak kayıp aranıyor! bulalım, Allah rızası için paylaşıp yayalım paylaşımları,
 • Atm şifresini tersten girersen sistem polisi arıyor palavrası,
Bu uydurma paylaşımlara bir örnek verelim. Güya Özel harekat polisi Şırnak'ta bomba yüklü araca operasyon yapmış. Video'da arkada görülen kalabalık ise tesadüfen orada bomba yüklü araca yapılan baskını film izler gibi izliyor. 

Oysa olayın aslı bambaşka... 

polis operasyon

6. Nokta bile olsa yorum yapın, yazın sayfamız şikayet ediliyor yaygarası

Neymiş efendim, sayfamızı terör örgütü sempatizanları, X partinin üyeleri, Y takımının taraftarları şikayet ediyormuş, facebook'tan uyarı almışlar, 5 beğeni 1 şikayeti bir yorum gene bir şikayeti siliyormuş.

Değerli okuyucular, bu da yalan. Facebook şikayet edilen sayfayı değerlendir, gerek görürse yayınını askıya alır veya tamamen kapatır. Bu kadar basit.

facebook sayfası kapatılacak

Bütün bu paylaşımlar neden yapılıyor, kaynağı nedir?

Bu paylaşımların tamamına yakını facebook topluluklarının herkesin beğeneceği, ilgi duyacağı konuları seçip insanların olaylara duygusal yaklaşarak çevresine iletmesi için amaçlanmış bir ticari oyundur. Sayfa beğeni ve hayran kitlesi ne kadar büyür çoğalırsa reklam alarak para kazanma olanağı o kadar artmakta. Bunun dışında üye sayısı geniş grup-sayfa hesapları başka alıcılara ciddi miktarda hesap devri şeklinde alınıp satılmakta.

Konuyla alakalı Siber Güvenlik Uzmanı ve etik hacker Alper Başaran Radikal gazetesinde yer alan haberde şunları söylüyor: "Beğeni sayılarının sayfaların reklam gelirlerini artırdığını dile getiren Başaran, "Sayfalar çok masum ve herkesin destekleyebileceği bir konuyla yola başlayıp (hayvan hakları) daha sonra ticari amaçla satılabilmektedir. Facebook kullanıcılarının sosyal bir konuda verdikleri destek bir gecede sayfanın içeriğinin ve adının değişmesiyle ticari bir ürünün desteği haline gelebilmektedir. Bunun için kullanılan 'like farming' (beğeni çiftçiliği) terimi yapılmaya çalışılanı güzel bir şekilde özetlemektedir" (22.09.2015)

1 yorum:

 1. Aslı Güngör25 Şubat 2016 03:52

  Facebook'u sırf bu paylaşımlar ve sayfalar yüzünden kapatacağım birgün...

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.