Tarayıcınız kasıyor ve internetiniz yavaşsa işte çözüm

internet sorunu
İnternet bağlantınızda bir problem bulunmaz iken tarayıcınız açılırken ve gitmek istediğiniz siteyle bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız bunun sebebi ağ bağdaştırıcınızda bulunan Teredo Tunneling Pseudo-Interface yazılımından kaynaklanıyor olabilir.

Teredo Tunneling Pseudo-Interface,  IPv6 paketlerini sistemsel olarak desteklemeyen ağ aygıtları için geliştirilmiş paket sürümler içinde dahili olarak gelen bir yazılımdır. Bu yazılım firewall, dns gibi ek program, aygıt ve ayarlarda devre dışı kalarak internet ağında veri alışverişinin sağlıklı olarak işleyişine zarar vermektedir.

Bilgisayar/Sağ tık/Özellikler/Aygıt Yöneticisi/Ağ bağdaştırıcıları yolunu takip ederek varsa Teredo Tunneling Pseudo-Interface yazılımını görüyorsanız ve eğer sarı ünlem işaretli olarak görünüyorsa bilin ki çalışmıyor, internet ve tarayıcınızın (chrome, mozilla, iexplerer vs.) yavaş çalışmasına neden olmaktadır.

network error

Sorunun çözümü:

1. Başlat ve çalıştıra basıp "regedit" yazıp enter tuşuna tıklayın. 

2. Gelen ekranda altta bulunan satırı ve sonrasındaki adımları takip edin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\servic es\TCPIP6\Parameters 'i bulun üzerine bir kez tıklayın.

3. Gelen parametrelerden "DisabledComponents" bulun. 

4. "DisabledComponents" 'e çift tıklayın. Burada bulunan 8e vb. değeri 0 (sıfır) ile değiştirin. 

5. Registry Editor'den çıkın, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sonuç:

Tüm bu adımları yaptıktan sonra sarı ünlem ile işaretli uyarının kalktığını göreceksiniz. Teredo Tunneling Pseudo-Interface yazılımının ağ bağdaştırıcılarındaki listeden tamamen kalktığını görürseniz bunu dert etmeyin. Zaten orada normalde olmaması gerekiyordu.

Tarayıcınızın kasmadan açıldığını  (ör: chrome'un gereğinden fazla bilgisayarı kastırması) ve sitelere girerken daha hızlı girdiğinizi göreceksiniz. Kolay gelsin.

1 yorum:

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.