2016 yılı vergi ve öğrenim kredisi faiz affı

En son 2014 Nisan ayında çıkan vergi affı kanunundan faydalanamayan, bu aftan yararlanıp da taksitlerini ödeyemeyen ve zor durumda olan binlerce mükellefe 2016 yılı vergi ve faiz affı için geri sayım başladı!

MÜJDE !!!
Vergi borçlarını yapılandırma ve faiz indirimi kanunu çıktı! (ayrıntılar için tıklayın)

affı

Hükümet kulislerinde ve maliye çevrelerinde aralık ayından bu yana konuşulan vergi ve faiz affı konusu artık dedikodu mahiyetinden çıktı...

Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuyu gündeme alarak somut adımların çok yakın bir zamanda atılacağı belirtiliyor. 

Kesin olmayan ama kulislerde konuşulan konu yaz aylarında olmazsa en geç güz döneminde affın gündeme geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla alakalı bir açıklama da Sözcü'ye konuşan Mali Müşavir Veli İlikli, en son 1.5 yıl önce vergi affı çıktığını ancak ülkenin içinde bulunduğu durum ve ekonomik sıkıntılardan dolayı mükelleflerin taksitlerini zamanında ödeyemediklerini belirterek, “Bu nedenle vergi affı yoluna gidiliyor. Vergi affı bir aydan beri gündemde ve kulislerde konuşuluyor” dedi.

Uzmanlar, daha önceki dönemlerde maliye politikası olarak kamu alacaklarında uygulamaya konulan vergi affı ve faiz indirimi yasaları ile 24-36 ay olmak üzere uygulanan taksitlendirmenin bitmeden yeni bir af gelmez anlayışı bu kez değişeceğinin altını çizerken, bölgedeki siyasi ve ekonomik durumla oluşan ekonomik durgunluğun etkisi ile hem kamu gelirlerini arttırmak hem de iç piyasayı borç yükünden kurtarmak amaçlanıyor. 

Suriye'deki savaş, mülteci kriziyle gelen finansman yükü, Rusya ile yaşanan uçak kriziyle birlikte gelen ihracat ve turizm gelirlerinin azalması, emekli maaşlarına yapılan zam ve asgari ücretteki artışlar nedeniyle oluşan ekonomik daralmayla birlikte kamu finansmanını arttırırken vergi, faiz ve sgk prim borçlarıyla bunalan vatandaşlar yapılandırma ile nefes alırken piyasanın rahatlaması bekleniyor. Çünkü 2015 yılı verilerine göre mükelleflerin  (vergi borcu, sgk prim borcu, öğrenim kredisi borcu) faizli borcu 150 milyar TL'ye yakın bir rakama ulaşması kaygı veriyor.

2016 yılı Vergi ve Faiz affı ve borç yapılandırması neleri kapsayacak?

TÜRMOB ve Maliye kulislerinde; bütçe görüşmelerinden hemen sonra tasarı haline getirilmesi beklenen af ile ilgili aşağıda yer alan kalemleri kapsaması bekleniyor. Af konusu yasalaşırsa Yapılandırma ile yapılacak faiz borçlarının silinmesi, 31 aralık 2015 tarihinden önce olan borçları kapsaması bekleniyor.

 Geçmiş yıllara ait birikmiş veya taksitlendirmesi bozulmuş kamu alacakları:

 • Gelir vergisi
 • Kurumlar vergisi
 • SGK prim borcu
 • Öğrenim kredisi borcu.

49 yorum:

 1. Bi önceki yapılandırmaya dahil olamadım öğrenim kredisi borcuma vergi dairesi e-haciz koymuş af çıkarsa beni 6000 tl faizden kurtarır. İnşallah çıkarırlar affı...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin nekadar geciktirdikten sonra haciz geldi? Yani benim de gecikti o noktaya gelmeden odemeye basliyim

   Sil
  2. 4 yıl ödemedim. e-haciz geldi.

   Sil
  3. aynen benim de 6000 tl faizi var ve ben de 5 yıldır ödemiyorum. af gelince tamamen kapatıcam

   Sil
  4. benim hesaptaki paraya el koymuşlar bunu alacaz geri kalanı 10 ayda ödeyeceksin diyolar 11 bin lira borcum var 2011 den beri ödemedim var mı durumumda olan

   Sil
  5. LÜTFEN AFF GELSİN YÜKSEK LİSAN+LİSAN BORCUMLA BERABER 21 BİN TL BORCUM VARR

   Sil
  6. Benim 2009 da 3200 dü arkadaslar 2016 ocak ayı itibari ile 6500 oldu iki kez yapilandirma hakkimi kullandım ama olmadı en son ocak ayında maaşının 3te 1 i şeklinde ödemeye başladım son 3500 kaldı şimdi af cikar ise nasıl olacak borcum komple bitecek mi sonuç ta 3200 dü borç ana parasi

   Sil
 2. Gökçe kirazcı29 Şubat 2016 19:12

  Bu sene biraz zor ama ay hadi inşallah diyelim =)

  YanıtlayınSil
 3. öğrenim kredisinden faiz mi alınır arkadaş, işe başlamadan 1-0 yenik başlıyorsun para kazanmadan borçlanıyorsun hem de faizle!

  YanıtlayınSil
 4. Belçim Çiçek1 Mart 2016 14:34

  Bunu bekliyordum :)
  süper

  YanıtlayınSil
 5. arkadaşlar şimdi vergi affı var mı yokmu yapılandırma yapıcam

  YanıtlayınSil
 6. valla hep bekliyoruz affı ama zor öğrenim kredisini geçti faizi

  YanıtlayınSil
 7. Affı bekliyoruz haciz geldi gelmenin elinde borç altıbuçuk milyar

  YanıtlayınSil
 8. maliye bakanı ısrarla af yok diyor. bana göre vergilerin beyan ve tahsilatını bekliyor. yazın konu somutlaşır. Hatırlarsanız bedelli askerlik için de ilk başta yok öyle bir şey demişti başbakan.

  YanıtlayınSil
 9. Kayda değer bilgi edinen paylaşsın lütfen

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. BELÇIM ÇIÇEK27 Temmuz 2016 12:20

   Gümrük, SSK ve Maliye Bakanlığı'nın idari para cezalarının yer aldığı düzenlemeye, trafik para cezaları, askerlik para cezası, karayolu taşıma idari para cezası, nüfus, seçim, karayolu geçiş idari para cezası eklenecek. Ayrıca, vergi dairelerinin tahsil ettiği diğer amme alacaklarını da kapsama alınmasını istediklerini belirten Ağbal, "Kredi Yurtlar Kurumu'nun vergi dairelerine intikal ettirilmiş olanları zaten girmiş olacak. Ama daha vergi dairelerine intikal etmemiş, kredi yurtlar kurumunun bursları için de geçerli olsun istiyoruz. Yine ecri misil alacaklarını da kapsama dâhil etmek istiyoruz. Belediyelerin su alacaklarında dâhil edelim istiyoruz" diye konuştu. (Kaynak: Milliyet)

   Sil
 10. o kadar sıkıntılı bir durum ki kredili mevduat hesabıma bile haciz geldi.ben ne yapacağım şimdi:( kredi borcu bir yandan öğrenim kredisi bi yandan.allahım canımı al diyorum artık.yazıklar olsun...:(

  YanıtlayınSil
 11. Haberi yeni görüyorum benimde öğrenim kredisi var vergi dairesine düşmüş. faiz binmiş 1.5 milyar. Haber şubat ayında sanırsam. Bu konuda bi gelişme, çalışma var mı acaba bilgisi olan var mı ? haziran ayına girdik demek yalan haber :(((

  YanıtlayınSil
 12. Maaşımın tamamına bloke konuldu yasalara göre hacizde bile 3 te birine konulabiliyor bu nasıl iş ben bu ay ne yiyip içecem önümüz bayram bu resmen gasp o kadarda ödeme yaptım 4300 olan ana borcumu 1 yıl ödediğim halde 6500 borcum olmuş bu kadarda soygunculuk olmaz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben devlet memuruyum, 2006 da mezun oldum. 8 yıllık memurum ama hiç haciz gibi yaptırımlar uygulanmadı. Herhangi bir ödeme yapanın peşine düşüyorlar fakat hiç ödeme yapmadıysanız sadece faiz biniyor

   Sil
 13. bu af nedir neyi ne kadar kapsıyor örneklendirme yapıp geniş bir açıklama yapar mısınız?

  YanıtlayınSil
 14. benim de borcum vergi dairesine takibe düştü faiz 1200 lira olmuş bari faizler silinse de ana para için bir ödeme planı yapsak. ne kadar başımızı ağrıtıyor şu borç ya.

  YanıtlayınSil
 15. benim maaştan kalan 1300 liraya çekmişler 3 gün sonra yine maaş yatacak vergi dairesine gitmezsem bayram arefesi tamamını haczeder mi bu vicdansızlar ? hesaba 20 tl yatırıp bekledim bir hafta bloke geliyo mu diye gelmedi :D ama maaşı riske edemiycem maaşın hepsi hesaba yatıyo acımdan ölürüm vallaha

  YanıtlayınSil
 16. Borcum borç; okul 2011 de bitti, askerlik, kpss derken işe bu yıl girdim 2015-2016 bu arada faiz ana paranın yaklaşık iki katı oldu, Bayram arefesinde maaş hesabım bloke oldu. sadece kyk borcu değil başka yerlere de borcum var ve işe girdiğimden bu zamana kadar sırayla ödüyorum borçlarımı, biz borcumuzu ödeyeceğiz ki bizden sonra okuyan kardeşlerimizde bizim faydalandığımız burslardan ve kredilerden faydalansın ve bizim dönemimizdeki şartlarımızdan daha iyi faydalanarak okusunlar. Zaman ilerliyor ve daha evlilik ve diğer barınma vs. durumlarımız olacak bu yüzden Devletimizden bu durumları da dikkate almasını ve faizleri silmesini isterim ana borcumuzu ödeyelim. Ha durumumuz Allah nasip ederde ileride yardım edecek konuma gelirse seve seve yardım ederim. Hakkımızda hayırlısı olsun.

  YanıtlayınSil
 17. Temmuz ayinda belirtilen vergi affi içerisinde kyk kredilerine ait faizlerde bulunuyor mu acaba

  YanıtlayınSil
 18. Arkadaşlar bizde öğrenim krdisi faizi mağduruyuz.biz sürekli bimer ve cimer faiz affı gelmesi için yazıyoruz.Sizlerde yazın hatta sürekli yazın ki devlet büyükleri konuya el atsın.

  YanıtlayınSil
 19. Arkadaşlar ben de öğrenim kredisi mağduruyum. Yaklaşık 5500 lira olan öğrenim kredime 4000 lira faiz gelmiş. Faiz indirimini bekliyorum. İndirim olması halinde hemen kapatacağım.

  YanıtlayınSil
 20. Başbakanın belirtmiş olduğu gecikmiş vergilerdeki faiz indirimi umarım öğrenim kredisine uygulanan faizleride kapsar, aksi halde birçok kişi mağdur olur. saygılar.

  YanıtlayınSil
 21. Lisans yüksek lisans 27400 TL ana para 16700 sadece faiz 11000 kadar af gelmezse öyle kalacak gibi...

  YanıtlayınSil
 22. hiç birşey anlamadım kimisi şubatta yorum yazmış kimisi temmuzda yani bu konu ocak şubat gibi açıldı ve bizler hala beklemedeysek belki de bu olmuycak duaya amin gibi bişey şu anda...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli okurumuz; Konu ilk olarak şubatta gündeme geldi. Biz bunu ilk duyuranlardanız, dolayısıyla olgunlaşması ve uygulama aşamasına gelmesi hemen olmuyor.

   Sil
 23. Teşekkürler. Sonunda çıkıyor vergi affı yapılandırması.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. BELÇIM ÇIÇEK26 Temmuz 2016 10:57

   İlk sizden öğrenmiştim vergi affı müjdesini teşekkürler artık gerçek oluyor inşallah

   Sil
 24. Valla ben de mağdurum. Okuyorsun vatana millete hayırlı olabilmek için çabalıyorsun ancak borçlusun. Biri bana bu mantığı anlatsın. Yurt dışında yaşayan akrabalarım var arkadaşlarım var . Orada okumak ülkeni bir adım ileri götürmek o kadar önemli ki bırak borçlu kılmayı devlet sana para veriyor . En azından faizler silinsin diye biz de dua edelim bari . Elden ne gelir:(

  YanıtlayınSil
 25. Bu insan haklarına aykırı, vicdansızca bir durumdur. Bilinçlendirilmemiş gencecik çocukları borçlandırıp akıl almaz faizler uygulanamaz. Özellikle devleti ve milleti dolandıranların borçlarının affedildiği bir ülkede. İlgili kurumların aranarak baskı yapılması sorunu çözecektir, özellikle şu günlerde.

  YanıtlayınSil
 26. kolaylık devletimizin yararına olacaktır diye umuyorum. vatandaş ödeyemedikten sonra istedigin kadar borç yaz alamazsınızki...umarım büyükler büyüklügünü yapar sesimizi duyarlar...

  YanıtlayınSil
 27. Bu yapılandırma ile ana para sabit kalacak ve faizin peşin ödemede %72 si taksitli ödemede %47 si silinecek taksitler 18 tasit iki ayda bir ödeme yani 36 ayda tamamlanacak.

  YanıtlayınSil
 28. Öğrenim kredisine faiz gelmesi dünyadaki en büyük saçmalık. Zaten hayata yeni atılıyorsun tam belimi doğrulttum derken çat öğrenim kredisi yüzünden tüm hesaplarına e-haciz geliyor . Geçen bende aynı durumda cebimde para yok maaşım yatmış bir gittim atm 'ye para var çekemiyorum tamda haftasonuna girdi bankayı arıyorum şubenize gidin diyor tek yaşıyorum ailem şehir dışında para istesem nasıl göndericekler . Derken rezil oldum anlayacağınız . Şimdi heray 540 TL taksit ödüyorum . İflahım çıktı . Yeter artık bu devlet azcık görsün halimizi verdikleri para ile makarna alıp yemek yapan öğrencilerden hınç alır gibi ne bu faizzzzz

  YanıtlayınSil
 29. 2007 DEN BERİ BEKLİYOK MADURUZ :)) FAİZ VERDİĞİNİZ PARAYI GEÇTİ, AMA TAMAMEN FAİZ SİLERLERMİ BİLMEM, UYDURUKTAN YAPILANDIRMA YAPTIK DERLERSE ÇOK PİS SÖVERİM,BİZE FAİZ HARAM ÖDEMEYİN,:)

  YanıtlayınSil
 30. arkadaslar benim de 5 bin tl gecikme zammı var 10bin ana borç şimdi anlamadım tam 18 taksit dediği nedir daha önce 36 aya kadardı onu değiştirdiler mi bi de maddenin birinde gecikme zammı silinecek diyor baska maddede de indirim gelcek diyor 70 tl olan 40 tlye düşcek diyor

  YanıtlayınSil
 31. Benim de maaş hesabıma 4 ay önce öğrenim kredisi borcum nedeniyle haciz konuldu, maaşımı çekebilmek için acil bir miktar para yatırıp vergiyi faizler dahil taksitlendirdim.Ama taksitlendirdikten sonra da hiç ödeme fırsatım olamadı.Bu tür bir af çıkarsa, bu benimki gibi bir borcu da kapsar mı?Çünkü ben yapılandıraMAdım, taksitlendirdim maalesef.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 30 hazirandan önceki tüm ceza, faiz ve kamu alacaklarını kapsıyor. Kıstas bu.

   Sil
 32. arkadaşlar parayı alıp harcıyorsak ödemesini de bileceğiz.
  yalnız faizler uçuk umarım faizlerin tamamı silinir.

  YanıtlayınSil
 33. kyk kredi faizlerine af çıktımı acaba bilgisi olan var mı

  YanıtlayınSil
 34. kyk dahildi ama kanunda 6183 sayılı kanuna göre vergi dairesine düşenlere giriyor onu da tebliğe göre işlem yapacaklar heralde

  YanıtlayınSil
 35. ben de yarın gidip yapılandırıcam internette zor bela buldugum bilgilere göre %75 kadar indirim oluyormuş faizler de umarım bütün faiz silinir. baska bir vergi dairesinden %50siliniyor demişti araştırıyorum. ana parayı ödeyip kurtulurum umarım bir daha devletten bir şey istemek mi aman aman kalsın. bankadan daha fena ana borç 4200 faizle 6500 . kimse demesin yok içki parası yok sigara yok sevgiliye hediye fln diye her ay aldığım 200liranın 100lirasını ayırıp yurt parası biriktirip 100lirayla gecinebildiğim kadar geçindim otobuse binmez aksam karanlığıda yururdum yurda arkadaslarıma yalan soyler spor yapıyorum derdim aç kaldığımı biliyorum. devlet verdiğinin 2katını geri istiyor şimdi bankadan ne farkı kaldı?

  YanıtlayınSil
 36. Arkadaslar bugun öğrendim vergi dairesinden, benim ana borcum 4200 faiziyle 6400yapıyordu. Peşin ödersem 4500 gibi bir rakam ödeyeceğim. eğer taksit yaparsam 18ay gibi 5bin civarı oluyor. yarın gidip peşin ödeme yapacağım.

  YanıtlayınSil
 37. Herkesin bankalardan bir kredi almaya uygun olmadığını bildiğiniz için borçlarınızı kurtarmanıza yardımcı olmak için buradayız ve şimdi bir kredi almak için aradığınız nihai çözüme sahipsiniz. Wellsfargo bankasıyla çalışıyorum ve finansal kurumum en iyi ve dünya sıralamasında. Dolayısıyla, iyi teminatlı% 3 faiz oranlı krediyi nereden alacağınızı düşünüyorsanız, lütfen şu anda hızlı bir kredi başvurusunda bulunmamızı rica ederim. bizim kredi 5000 - 50 milyon dolardan. ve biz istediğiniz herhangi bir para birimi cinsinden öderiz. bugün bize e-posta gönder: arikanmoneyorg@gmail.com veya (arikanmoneyorg@gmail.com
  )
  Allah, Türkiye federasyonunu korusun
  Tanrı seni korusun
  Tanrı beni korusun
  Mehmet Arıkan

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.