Bilgisayara program yüklemeden ebeveyn kontrolü nasıl yapılır?

Merhaba, bu yazımızda kişisel internet ağınızın ve bilgisayarın kontrolü, zararlı içerikli sitelerden korunma, internete ne zaman girileceğini ne zaman girilemeyeceğini belirleme ayarlarının bilgisayara program kurmadan yani programsız nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışalım.

Piyasada ücretli ücretsiz ebeveyn kontrolü sağlamak için birçok filtreleme programları mevcut. 


Bunun yanında faturasını ödediğiniz internet servis sağlayıcılarından da ebeveyn filtresi konusunda destek alınabilmekte, mesela: türk telekom ttnet güvenli internet profili buna  güzel örnek olabilir.

Program kurmadan bilgisayar üzerinde yapılacak ve son derece kolay olan ayarlarla özellikle çocukların zararlı içerikli sitelerden (kumar, şiddet, müstehcen içerikli siteler - porno, terör yapılanmaları vs.) koruma ayarlarını etkinleştirmeyi 2 yöntemle sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu ayarlar ile iş yerlerinde mesai saati veya dışında çevrimiçi sohbet, oyun, sosyal medya vs. gibi aktiviteler için personellerin kontrolünün sağlanması adına işverenler için bu yöntemler faydalı olabilir.

1. Yöntem: Windows Ebeveyn Denetimleri ayarları

Çocukların bilgisayarı doğru biçimde kullanmasını sağlamak, zararlarından korumak için windows tarafından geliştirilen Ebeveyn Denetim ayarlarını programlayabilirsiniz. Böylelikle çocukların bilgisayarı hangi saatlerde kullanabileceğini, hangi oyunları oynayabileceğini kontrol edebilirsiniz.

Yapılacak olan Ebeveyn Denetimleri ayarlarıyla kurulu bir program ve oyuna sistem erişimi engellediğinde, kullanılmak istenilen programın engellendiğini bildiren uyarı ekranı kullanıcının karşısına çıkmaktadır.Siz istemediğiniz müddetçe de kısıtlı kullanımın kaldırılması mümkün olmamaktadır.

Ebeveyn denetimi ayarlarını yapmak için admin - yönetici kullanıcı hesabı aktif olmalı ve giriş buradan yapılmaktadır. bunun dışında çocuğun veya kısıtlanması istenilen kişiye ait de aktif bir standart kullanıcı hesabı da aktif olmalıdır. Başlat menüsünden Denetim Masası'na tıkladıktan sonra kullanıcı hesapları ve aile koruması bölümüne girilerek işlem yapılmaktadır.


Ayarları aktif etmek için Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması altından Herhangi bir kullanıcı için ebeveyn denetimlerini ayarla' kısmına tıklıyoruz.‌ ‌ Bu bölümde izden onay istenirse, parolayı yazıyoruz veya onay bölümüne tıklıyoruz. Sonrasında sınırlı kullanıcı hesabı olan standart kullanıcı hesabını tıklıyoruz. 

Eğer standart kullanıcı oluşturulmamışsa daha önce Yeni kullanıcı hesabı oluştur bölümünden bir hesap oluşturuyoruz. Ardından Ebeveyn Denetimleri altında, Açık, geçerli ayarları uygula bölümüne tıklıyoruz. Bu bölümden sonra zaman kısıtlamaları, Oyunlar ve belirli programlara izin verme veya engelleme seçeneklerine göre ebeveyn filtresini aktif edebiliyoruz. 

2. Yöntem: Modem ayarlarından internet ebeveyn kontrolü - filtresi

Modem ayarlarından internet sinyali daha bilgisayara ulaşmadan tabiri caizse kaynağı vanasından kontrol ederek internete erişimi sınırlandırabilir, zamanlayabilirsiniz. Hangi günler ve saatler arasında internete girilebileceğini kontrol edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ebeveyn kontrol ayarı bulunan internet modemine sahip olmak ve ayarlara giriş yetkinizin (şifre - kullanıcı adı) bulunması.

Zyxel WMG3312-B10B Modem ile ebeveyn kontrolü nasıl yapılır?

a) Önce modem arayüzüne giriş yapıyoruz. Bunun için internet tarayıcınızdaki adres satırı kısmına 192.168.1.1 (son bölüme 2-3-4 deneyebilirsiniz) yazıp enter tuşuna basıyoruz. Açılan sayfada kullanıcı adınız ve şifrenizi giriyoruz.


b) Karşımıza çıkan bu ekranda güvenlik sekmesine geldiğimizde açılır pencerede çıkan Ebeveyn Kontrolü bölümüne tıklıyoruz.


c) Açılan ebeveyn kontrrol panelinde önce ebeveyn kontrolünü aktifleştiriyoruz. Ardıından ebeveyn kontrol profili EKP oluşturma adımına geçiyoruz.

nasıl

d) Yeni bir EKP profili ekleme ekranında hangi günlerde ve hangi saatlerde internete girilebileceğini ayarlayabiliyoruz.


e) Yaptığımız seçimlerle hangi bilgisayarın hangi saat ve günlerde internete erişim sağlayabileceğini programlıyoruz.


f) Gün ve saatlere göre yaptığımız kısıtlama için zamanlayıcı kuralları bölümüne giriyoruz.


g) Bu ekranda da oluşturulan profili ve içeriğindeki gün ve saat kısıtlamasının genel kontrolünü güncelleyebilir ve özetini görebilirsiniz.


h) Profil ekleme EKP panelinde ayrıca giriş yapılması istenmeyen siteler varsa adreslerini ve içeriğinde bulunacak olası kelimeleri anahtar kelime girerek site bazında özel kısıtlama - filtreleme yapabiliyoruz.


Windows ayarlarıyla yaptığımız bu yöntemle daha çok bilgisayarın genel kullanımı ve programlara erişimi kısıtlamak amaçlansa da bunun önüne geçme, güvenli mod gibi ayarlarla sınırlamanın aşıldığı, ana kullanıcı hesabının sıfırlandığı durumlar olabilmekte ve erişimin aşılabilir olması risk teşkil etmektedir. Bunun için öncelik internetin zararlı içeriklerinden korunmaksa maksat ayarların modem üzerinden yapılmasını tavsiye ederiz.

3 yorum:

 1. Raziye Öğretmen3 Ağustos 2016 11:49

  Tüm veliler anneler babalar çocukların kumar ve cinsel içerikli zararlı sitelere girmelerini engellemek için bu ayarları yapmalarını tavsiye ediyorum. Program yüklemeye gerek yok çok kolay.

  YanıtlayınSil
 2. engellenen URL ler kısmına facebook youtube döşedim hepsini hala giriyor?? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlayınSil
 3. Ya bir şeyi eksik yapıyorsunuz yada modemin yazılında sorun var. İlgili firmayla görüşmelisiniz.

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.