Sahte indir butonuna google'dan ağır yaptırım geliyor

İnternet Devi "Sahte İndir Butonlarına" Savaş Açıyor

Google, özellikle dosya paylaşım siteleri tarafından sıkça kullanılan sahte indir butonu kullanan sitelere karşı google tarafından çok ciddi yaptırımlar geliyor. İnternet kullanıcılarını aldatmaya yönelik reklam, bahis ve program indirmeye zorlayan "fake download button" olarak adlandırılan yanıltıcı site yönlendirmeleri yapan siteler google tarafından kara listeye alınarak arama sonuçlarında ilk sıralardan çıkarılacak. Google duyuru blogu Online Security Blog sitesinde yer alan duyuruya göre; kullanıcıların bilgisi dışında  istenmeyen yazılımların yüklenmesi, kişisel bilgilerin ele geçirilmesi (şifreler, telefon numaraları, ya da kredi kartları vs.) gibi risk teşkil eden durumlara karşı kullanıcıları korumayarak güvenli tarama modunu genişletmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Sahtecilik yapan sitelere uyarı ekranı

Google bununla da kalmayıp bu siteleri sahte linklere tıklanması durumunda "devamında aldatıcı site var" şeklinde bir uyarı ekranı getirerek ziyaretçileri bilinçlendirmeyi de amaçlıyor. 


Google tarafından milyonlarca kullanıcının bilgisayarında yüklü olan chrome bu konuda yapılandırılmış olarak güncelleneceği de gelen haberler arasında. Yapılan bu geliştirmeyle bir siteye tıklanıldığında internet kullanıcılarının ekranında beliren onlarca reklam sayfası eziyeti tarih olacak mı göreceğiz. 

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.