Usb flash belleğinizi ReadyBoost ile ram olarak kullanın

Bilgisayarınızın belleğini arttırarak donanım olarak RAM'in yetmediği durumlarda yavaşlamasının önüne geçerken ekstra bir ram takviyesi yapmadan sisteminizi hızlandırmak mükün.

Bunun için yapmanız gereken ReadyBoost uyumlu ve minimum 1 GB hafızası olan bir usb flash bellek. 

Artık birçoğumuzun elinde fazladan kullanmadığımız usb flash bellek bulunabiliyor. İlk başta windows vista ile getirilen bu yenilikten haberiniz yoksa yada kullanma fırsatınız olmadıysa bilgisayarı hızlandırmak için deneyebilir, farkı görebilirsiniz.

ReadyBoost nedir?

Windows işletim sisteminin getirdiği belki de en önemli yeniliklerden biri olan ReadyBoost özelliği USB flash sürücü ve flash bellek kartında bulunan boş depolama alanını RAM veya sanal bellek olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Böylelikle yıllar önce aldığınız artık yavaş kalan bilgisayarların performansını iyileştirerek donma, kasma, yavaşlama sorunlarında bariz şekilde sistemi rahatlatabilirsiniz.

ReadyBoost özelliğini kullanmadan önce iki şeye dikkat etmekte fayda var. Bunlardan birincisi, usn flash bellek aygıtınızın ReadyBoost uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıda bulunan resimli anlatımları takip edebilirsiniz. Diğer önemli nokta ise kullanacağınız flash belleğin içinde varsa depoladığınız kişisel verileriniz; bunları mutlaka başka bir yere kopyalamalısınız. Tavsiyemiz belleğin tamamını RAM özelliğine çevirmeniz ve öncesinde de biçimlendirerek içini temiz bir şekilde kullanıma hazır hale getirmenizdir.

Son olarak verilerinizi yedeklemeyi unutursanız, ReadyBoost ile çalışan usb bellek RAM'in çalışma mantığına göre sistem donanımı özelliğinde çalışacağından verileri kurtarma olanağınız olmayacaktır. 

ReadyBoost Nasıl Kullanılır, Kurulumu Resimli Anlatım:

1. İlk önce harici usb belleğimizi takıp yerel diskleri gösteren  sayfayı açıyoruz. Biz burada 4 GB hafızası olan Kingston marka flash bellek kullanacağız.

1

2. ReadyBoost özelliğini kullanmadan önce verileri yedekleyip biçimlendiriyoruz. Bunun için belleğin üzerine gelip sağa tıkladığımızda "biçimlendir" seçeneğini göreceksiniz.
 

3. Biçimlendir seçeneğine tıkladığımızda flash belleğe bir nevi format atmış oluyoruz. Bu cihazın sağlıklı çalışması için önemlidir.


4. Biçimlendirme işlemi tamamlandığında belleğimizin neredeyse %95'ini RAM olarak kullanıma hazır hale gelmiş oluyor. Ardından belleğin üzerine gelim sağa tıklayıp en altta yer alan kısımdaki "özellikler" seçeneğine tıkladığımızda beşinci sekmede ReadyBoost özelliğini görebilirsiniz. Oraya tıklıyoruz.


5. ReadyBoost özelliğinin kurulum ekranına geldiğimizde ikinci ve üçüncü seçeneklerde Bu Aygıtı ReadyBoost'a ada ve Bu aygıtı kullan seçeneklerini görüyoruz. İkinci seçeneği seçerseniz aygıtın boş olan bütün depolama alanını RAM olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Üçüncü seçenekte ise aygıtın bir kısmını atayarak kalan kısmı depolama alanı olarak kullanmaya devam etmenize olanak sağlıyor. Biz ikinci seçeneği seçip uygula butonuna tıklıyoruz ve cihaz yapılandırılıyor.


6. İşlem bittiğinde boş olan belleğin tamamen dolu gibi kullanılır durumda olduğunu yani dolu tüm belleğin kullanıldığını görebilirsiniz.


Tüm bunu işlemlerden sonra bilgisayarı hızlandırıyor mu diyerek sisteminizi test edebilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra normalde yaptığınız işlemleri gözlemleyebilir farkı görebilirsiniz. 

Usb flash belleği ReadyBoost özelliğinden çıkarıp kullanmak istediğinizde 5. resimde göreceğiniz birinci seçenekteki bu aygıtı kullanma bölümünü seçip uygula seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.