Leonardo DiCaprio, The Revenant ile oscar ödülünü hak etti mi?


Leonardo DiCaprio , 6 kez Oscar adayı gösterildi ve son filmi The Revenant (Diriliş) ile ödülünü aldı. Leo Oscar alsın kampanyası yürüten, adına twitter hesaplarından kampanya başlatan binlerce seveni de artık rahatça ölebilir.

İlk başta şöyle bir uyarıyı es geçmeyelim; The Revenant’ı hala izlemeyenler bilmeli ki film biraz şiddet içeriyor. Fazlasıyla gerçekçilik, sağlam oyunculuk ve iyi bir senaryo arayanları ise doyuracak nitelikte.

Zaman zaman ağır ilerleyen filmde Glass rolünde izlediğimiz Leo’nun başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Karısı katledilmiş, oğlu beraber çalıştığı kişi tarafından  öldürülmüş ve aynı kişi tarafından da kendisi ölüme terk edilmiş bir insanın dondurucu soğukta hayatta kalış hikayesi, işlenen yapım izleyenleri fazlasıyla etkiliyor. Bütün bunların yanında kendisini vejetaryen olarak bilinen Leonardo DiCaprio aç kaldığı bir sahnede gerçekten bir yaban öküzünün karaciğerini mideye indiriyor. Ayrıca 3 saate yakın süren filmde Leo'nun karakteri Glass 13-14 satırdan ibaret ingilizce diyaloğa girmiştir. Yani filmde doğru düzgün konuşmamıştır bile.

Leonardo DiCaprio Oscar ödülünü hak etti mi?

Defalarca altın heykele aday olup kazanamayan titanic filminin harika çocuğu için psikolojik ve duygusal beklentileri bir kenara bırakıp diğer aday filmler ve oyuncular arasında gerçekten bu ödüle layık mıydı sorusuna hiç şüphe duymadan evet sonuna kadar hak etmiş diyebiliriz. Bir oyuncu için çok zor çekim şartları ve zor zahnelerin altından başarıyla çıktığını görüyoruz. Zorlu Senaryosunu eline aldığı Diriliş filminden hemen sonra  Steve Jobs'un hayatını anlatan aynı adlı filmde Jobs'u oynamak için teklif alan aktör,  The Revenant  filmi projesi için bu teklifi reddetti. İyi de yaptı.

Filmde her şeyi bir kenara bırakalım, esasoğlanımızın hayat verdiği Glass’ın av sırasında ayı tarafından saldırıya uğrayıp  ağır bir şekilde yaralandığı  o boğuşma sahnesi bile defalarca izletse bıktırmaz sinema severleri. Yani diyeceğim o ki o ayı ile boğuşma sahnesi için bile bu film izlenebilir.

Film için olumsuz eleştiri getirebileceğim yanları için; biraz tutuk gitmesi, sanki 10-15 dakika fazla uzun sürdüğü hissi uyandırması ve atla uçurumdan düştüğü sahnede ölmemesi adam 9 canlıymış öldürmeyen Allah öldürmüyor dedirtiyor. Her ne kadar film teknik açıdan, sinematografisi, çekimleri ve atmosferi mükemmele yakın olsa da az önce değindiğimiz gibi tutukluğu, duygusal olarak yoğun olmaması yapımın sıkıcı yanları.

Filmin yootube'da yayınlanan resmi fragmanı

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.