4.5G nedir, ne kadar hızlı, 3G'den farkı ve 4.5G ayarları

nedir
Önce 4G denildi sonra 4.5 G olarak lansmanı yapılarak ihaleye çıkıldı. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom tarafından band genişlikleri paylaşılarak alınan 4.5 G lisans ihalesi nisan 2016 itibariyle hayatımızda.

Aylardır konuşulan bu 4.5G nedir, ne işe yarayacak, kimler faydalanabilecek, ücretli mi, hangi cihazlar uyumlu, hızı nedir, 3G’den farkı nedir, ayar yapmamıza gerek var mı gibi birçok soru kullanıcıların kafasını meşgul etmekte. 


Hala kafalarda netleşmeyen şu "Dört Buçuk G" konusunu eninne boyuna inceledik.

4.5 G Nedir?

4.5G teknolojisi, dördüncü nesil telefonlar (4G uyumlu telefonlar) ve buna bağlı 4.5 G istasyonu arasında yüksek hızlı geniş bant hizmetler sunmak üzere hazırlanan altyapıyla yüksek hızda, daha düşük gecikme süresi ve yüksek kapasitede kesintisiz bağlantı sunan mobil internet teknolojisidir.

4.5 G hızı kaç Mbps olacak?

4.5G internet hızı ne kadar sorusuna 3G internetin hızını baz alarak cevap vermeye çalışalım. Standart bir 3G bağlantı hızı ortalama 10-20 mbps hız sunarken, 4G teknolojisine sahip internet bağlantısı 100Mbps hızlarına çıkabilimektedir. Uyumlu telefonlarla hattı 4.5 G olan kullanıcılar ortalama 250-350 Mbps hızlara ulaşma imkanına sahip olabilecekler.

4.5G internete geçiş ücretli mi?

Cihazınız uyumluysa geçiş ve kullanım için herhangi bir bedel ödemeyeceksiniz. Yani ücretsizdir. Zaten ilk başlangıçta operatörler 4.5G sim kartları ücretsiz dağıtmakta.

4.5 G nerede var, her yerde kullanılabilecek mi?

Bu soruya evet demek için çok erken. 3G altyapısının bile olmadığı lokasyonlar bulunurken 4.5G bağlantı hızı şehir merkezlerinde ilk etapta devreye girecek.

4.5G’nin 3G’den farkı nedir?

4.5G’nin 3G’den farkını örneklerle belirtirsek daha anlaşılır olacaktır. Süresi 2 dakika ola bir videonun facebooka yüklenmesi (upload) ortalama 75-85 saniye iken 4.5 G ile bu süre 3 saniyeye kadar inebilmekte. 
Yine iphone ios için apple store veya android işletim sistemi için google play üzerinden 3G bağlantıda 100 saniyede indirilen bir uygulama 4.5G bağlantı hızıyla 13 saniyede indirmek mümkün. Son olarak 4.5G altyapısıyla 4 GB boyutundaki bir filmi mobil internetten ortalama 3 dakikada indirmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

4.5G teknolojisi mevcut 3G hızını arttıracak mı?

Böyle bir beklentiye girmemelisiniz. 3G baz istasyonu bulunan bölgeler 4.5G altyapısı yoksa kullanıcılar mevcut bağlantıyla mobil interneti kullanmaya devam edecek. 4.5G ile 3G altyapısı birbirinden bağımsız olduklarından dolayı 3G internet hızına olumlu bir katkısı olmayacak.

Telefonumda 4.5G yerine LTE yazıyor,  o nedir? Neden 4.5G yazmıyor?

Daha önce E ve 3G simgesi varken LTE simgesi çıkıyorsa panik yapmayın. O gördüğünüz LTE simgesi, 4.5G teknolojisi servisinden faydalandığınız ve 4.5G bağlantı hızıyla mobil internet kullanımı yaptığınız anlamına gelmektedir.

Akıllı telefonda LTE şebeke ayarları nasıl yapılır, 4.5 G hızından nasıl faydalanılır?
  • A: Cihazınız 4.5G uyumlu olmalıdır.
  • B: Sim kartınız 4.5G uyumlu olmalıdır.
  • C: Cihazınızda 4.5G veya LTE ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir.
  • D: bulunduğunuz bölgede 4.5G hizmeti veren bir santral – baz istasyonu olmalıdır.
NOT: Bunların tamamı bir bütün olup, bir aşamanın eksik olması yeni teknlojiden faydalanmanızı engelleyecek unsurdur.

Android cihazlarda LTE şebeke ayarları:

Ayarlar android cihazlara göre farklılık göstermektedir.

Samsung:
Ayarlar / Kablosuz ve Ağlar / Diğer / Mobil Ağlar /  Tercih edilen ağ türü / LTE / 4.5G aktif olacak şekilde ayarlanmalıdır.

LG:
Ayarlar / Ağlar / Daha Fazla / Mobil Şebekeler / Ağ modu /  >>> GSM/WCDMA/LTE seçilmelidir.

HTC:
Ayarlar / Mobil Veri / Şebeke Modu /  sonraki ekranda 2G/3G/4G Otomatik şeçilmelidir.

Sony:
Ayarlar /  Bağlantılar / Diğer Ağlar / Mobil Ağlar / Şebeke modu / LTE / 4.5G aktif olacak şekilde ayarlanmalıdır.

General Mobile
Ayarlar / Kablosuz ve ağlar / Diğer / Hücresel Ağlar / Tercih Edilen Ağ Türü / 4G veya GSM/WCDMA/LTE

ios işletim sistemine sahip Apple marka iphone cihazlarda (iphone 5s, 6, 6s) LTE/4.5G ayarları:
Ayarlar / Hücresel / Ses & Veri / LTE aktif duruma getirilmelidir.

1 yorum:

  1. Gayet başarılı, 4.5g ile evdeki internetten daha hızlı cepten giriyorum.

    http://i.hizliresim.com/m6RYyy.png

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.