Alexa mantığı ve alexa rank değerini yükseltmenin faydası

Alexa nedir, ne işe yarar?

Google'ın bile artık dikkate aldığı bir uygulama olan alexa, amazon.com tarafından geliştirilen bir proje olup, web siteleri hakkında bilgi veren, sitelerin ziyaretçi performanslarını izleme imkanı sunan, ziyaret edilen sitelerin sahibi, e-postası, telefonu ve ona verilen linkleri görme ve analiz etme imkanı sağlayan site ölçüm parametreleri sunan analiz aracıdır.

Alexa web siteleri için neden önemlidir?

Alexa rank değeri site ziyaretçi trafiği ve site kalitesinin bir göstergesi kabul edildiğinden dolayı  web sitesi ve blog yazarları için bir nevi kartvizit hükmündedir diyebiliriz. 

Bu yüzden site sahipleri alexa sıralamasında iyi bir değere sahip olmayı arzu eder. Bir çok reklam firması veya reklam vermek isteyenler kaliteli bir içeriğe sahip, ziyaretçi trafiği yoğun olan siteleri tercih ettiğinden bunu ölçme aracı olarak da alexa rank değerine bakarlar.

Alexa değeri kaç olmalıdır?

İlk açılan bir siteye alexa genelde milyonlarla ifade edilen rakamlar vermekte. Genelde de bu rakam 10 milyon civarı olmakta. Zaman içerisinde içerik kalitesi, diğer sitelerle yapılan link etkileşimi ile bu rakam zamanla düşmekedir. Ortalama bir sitenin alexa değeri (tr) 100.000'in altında olmalıdır. Bir webmaster olarak kendinizi göstereceğiniz, reklam pastasından pay almaya aday alabileceğiniz değerler ise 50.000 barajının altında olan alexa rank değerleridir.

Olması gereken alexa değeri ise 10.000 rank değeri ve altıdır. Değerinizi binin altına düşürdüğünüz vakit kaliteli bir site sahibi, iyi bir webmaster oldunuz demektir. Bu değerlere ulaşmak içinde Alexa Backlink elde etmeniz ve bu backlink sayınızın 50'nin üzerinde olması önemlidir.

Alexada sıralamanız 3 ayın ortalama değeri alınır..Yani 90 gün boyunca hangi ortalama değeri aldıysanız o değeri alırsınız..Birinci ay 30 bin ikinci ay 40 bin 3 ay da 50 bin aldıysanız 3 ayın sonunda sitenizin sıralaması 40 bin olacaktır..

Eğer sitenize alexa trafik bilgilerinizi eklemek ve bazı bilgilere göre sitenizin daha çabuk sıralanmasını sağlamanız için bu sayfadan sitenize özel sayac kodu alıp sitenize koyabilirsiniz.

Alexa’nın doğru tahmin yapabilmesi ve sıralama da düzgün sonuçlar verebilmesi için kendine ait bir toolbarı bulunmaktadır..Bu toolbarla girdiğiniz sitelerde alexa daha mantıklı ve hızlı güncellemelere sahip olup yüksek sıralamalara getirmektedir..Genellikle webmaster sitelerinin bu kadar yüksek alexaya sahip olmasının asıl nedeni budur..Aslında çok fazla hiti olmasa da toolbar kullanıldığı için diğer hitli sitelerden yüksek bir sıralamaya sahiptir.[kaynak]

Alexa'da nasıl yükselebilirim?

Sitenizin rank değerini yükseltmeniz için öncelikle tarayıcınıza Alexa Toolbar yüklemeniz birinci şarttır. İkinci şart ise web sayfanıza alexa widget eklemelisiniz. Alexa siteye kaç kişi geliyor yerine daha çok ziyaretçiler sitede ne kadar süreyle kalıyor, başka sayfalara geçiş yapıyor mu sorusuyla ilgilendiği için sitemin hitini nasıl arttırabilirim yerine ziyaretçileri sitemde nasıl daha fazla tutabilirim sorusunun cevabını aramakta fayda var. Bunun için de her zaman söylediğimiz kaliteli içerik, özgün makale ve göze hoş gelen başlık, haber, resim ve videolar kullanmalısınız. Popüler sitelere baktığınızda konuları galeri biçiminde hazırladıklarını sayfalara tıkladıkça konu hakkında detaylı bilgi alınabildiğini hatta bu galeri sayfalarının arasına reklam da konularak ziyaretçilerin istemsizce reklam linkine tıklamalarını amaçladıklarını göreceksiniz. Burada amaç sizi sitede daha fazla tutmaktan başka bir şey değil.

Alexa'da yükselmek ve alexa sıralamasında iyi bir yere gelebilmek için daha başka yöntemler ve ipuçları olsa da (link değişimi, link satın alma, tanıtım yazısı vs.) bu şartları yerine getirmeden daha doğrusu emeklemeden koşmaya çalışmayın. 

2 yorum:

  1. alexa arkaplanda kalsada halen günümüzde önemi farkediliyor . güzel yazı teşekkürler

    YanıtlayınSil
  2. Kıymetli e yıllara hitap eden bir paylaşım olmuş. Teşekkür ediyorum.

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.