0880, 0898, 0888 ile başlayan numaralar yasal mı?

Dakikası 2 TL’den 20 TL’ye kadar giden tarife ücretiyle yüzlerce, hatta binlerce liralık telefon faturalarına neden olan 0880, 0898, 0888 ile başlayan hatları ararken bir kez daha düşünün!

BU HATLARI KİMLER, NE AMAÇLA KULLANIYOR?

Özellikle uydu üzerinden yayın yapan televiyon kanallarında bu kanalları sıkça görüyoruz. 

yarışmaÇok basit bir matematik sorusu veya şekil sorusunu bilene para ödülü vermeyi vadeden ilgili hat sahibi kanal-firmalar vadettikleri ödülü 1 kişiye gerçekten verse dahi hedef kitlesinden arama ücreti olarak karşılığını kat be kat fazlasıyla aldığı kesin.

Çoğunlukla cinsel içerikli sohbet, astroloji, tarot, oylama, anket, katılım servisleri ve yarışma, bilgi, eğlence platformları, yani bir nevi yeni nesil 900'lü hatlar.

0 880, 0 898, 0 888 ile başlayan numaraların hukuki boyutu

Bahsi geçen 0 880, 0 898, 0 888 ile başlayan numaralarla alakalı Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu’nun resmi gazetede yayınlanan : Numaralandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile bu hatların satışı konusunda genel çerçeve çizilmiş.

Buna göre; 
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin Ek-A1’inin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"b) Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları: Kurumca belirlenen katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri ulusal anlamlı numaranın ilk hanesi “8” veya “9” altında bulunan numaralar üzerinden sunulur. Canlı sohbet, önceden kaydedilmiş hikâye, arkadaşlık hattı, tanışma hattı ve benzeri her ne ad altında olursa olsun cinsel içerik ihtiva eden uygulamalar, sadece 900 alan kodu altında bulunan numaralardan verilir. 

28/7/2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliğinde düzenlenen özel içerikli hizmetler, 898 alan kodunda bulunan numaralar üzerinden verilir. 

Cinsel içerik ihtiva eden katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri dışında ve özel içerikli hizmetler dışında bulunan diğer katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri 888 alan kodunda bulunan numaralar üzerinden verilir. İhtiyaç duyulması halinde Kurum tarafından 88X, 89X ve 90X grubunda bulunan (X=0-9) alan kodları kullanıma açılır. Bu numaralar 

Kurum düzenlemelerine göre Kurum tarafından işletmecilere blok veya münferit olarak tahsis edilir. Tahsis yapılan işletmeci kendisine tahsis edilen numaralardan abonelerine ikincil tahsis yapabilir. İşletmeciler, Kurumca belirlenen katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerini sadece bu numara grubundan verir.”

Bu yönetmeliğe göre 900'lü hatların dışında yer alan numaralar da paralı servis grubuna girmekte ve dakika bazındaki tarife ücretleri de yüksek olduğundan olası bir aramada çok yüksek fatura riskini de beraberinde getirmekte.

0880, 0898, 0888'li hatların arama ücreti nedir?

08882331818, 08882284228 gibi numaraların servis sağlayıcısı olan bossnet, sesnet gibi firmaların verdiği bu gibi numaraların tarife ücretlerine kendi sitelerinden bakıldığında dakikası 2 TL'den 20 TL'ye kadar ücretlendirildiğini görebilirsiniz.

Bu numara kimin, hangi firmaya ait gibi sorgu yapmaktan ziyade 88X, 89X ve 90X ile başlayan numaraların arandığında farklı bir ücretlendirilmeye tabi olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

kaynak:sesnet
Bossnet firmasının sitesinde yer alan bilgiye göre:
Cinsel içerikli servisler sadece 900 numara grubu üzerinden verilebilir,ancak 900 numara grubu başlangıçta tüm abonelere kapalıdır, ancak abonelerin ıslak imzalı dilekçeleri ile bağlı bulundugu operatör tarafından hattı bu yönde kullanıma açılabilir.


888 ve 898’li numara grupları başlangıçta tüm abonelere açık olarak başlayacak akabinde dileyen abone bağlı bulundugu operatör ile temasa geçerek ücretsiz ve kolay bir yöntem ile hattını bu numara gruplarına kapattırabilecektir.[kaynak]


Eskiden 0900’lü hatlar olurdu, cinsel içerikli sohbet kanalları olan bu özel numaraları arayanların hevesleri gelen kabarık telefon faturasıyla kursaklarında kalırdı. Soluğu telefon şirketinde alan aboneler telefonlarını 900’lü hatlara kapatırdı. Günümüzde 900’lü hatları arama ilk açılışta kapalı geliyor, müşteri isterse kendisi açtırıyordu. Yukarıda bahsi geçen numaraları aramaya açık durumda olduğu için bu yöndeki aramaları kapattırmak için bizzat ıslak imza ile başvurmak gerekiyor.

0880, 0898, 0888 İle başlayan numaradan sizi arıyorlarsa...
 • Sigortanız bitti diyerek poliçe imzalatabilirler,
 • Sigortanızı yenilemek için size göndereceğimiz mesaja onay veya gelen kodu söyleyin diyebilirler,
 • Tebrikler, harcamalarınız karşılığında bizden cep telefonu araba kazandınız diyebilirler,
 • Çekilişe katılmanız için sms onayı veya gönderimi isteyebilirler,
 • Hakkınızda dava var, kredi masraflarını iade almanız için başvuru evrakları gönderebilirler (posta ücretli)
Diğer yandan uydu kanallarındaki bazı yarışmalar ve sohbet sohbet reklamlarında çoğunlukla bu alan koduyla başlayan numaralar veriliyor. Arayanlar ay sonu gelen yüksek faturalar karşısında şikayet edecek merci arasa da iş işten geçebiliyor. Gelecek olan faturayı göze alarak bu numaraları aramalısınız.

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı 0888 gibi hatlardan yapılan telefon dolandırıcılığı ve yanıltıcı işlemlerle ilgili Hürriyet'te çıkan haberde şunları söylüyor:

888 ve benzeri numaraların Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) faaliyet alanları belirtilerek başvuru ile alındığını vurgulayan Tarakçı, “Cinsel içerikli hatlar daha çok bu kapsama giriyor. Ama daha sonra amaç dışı kullanılarak insanları tuzağa düşürebiliyorlar. Böyle durumlarda işlem şöyle işliyor; eğer bu numara tespit edilip şikayet edilirse işlem yapılabiliyor. Dolandırılan kişilerin BTK'ya ya da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na şikayet etmeleri gerekiyor. Emniyetin bilişim şubeleri bu konuda çalışması lazım. Bunlar her sektörde olan üçkağıtçılar” şeklinde konuştu.

Arayan numaranın hangi firmaya ait olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Arayan numaranın ister 0850 isterse 0888  veya başka numara olsun; kime,  hangi işletmeciye (servis sağlayıcı) ait olduğunu öğrenmek zor değil. 


Bunun için turkiye.gov.tr adresine girip Numara Taşıma Sorgulama sisteminden başında sıfır olmadan sorgulayarak numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu numaralar yasal mı?

Yukarıda bahsi geçen numaraları kullanmak, o numaralarla aramak veya orayı aramak tamamen yasal bir durum. Burada önemli olan husus, bahsi geçen bu numaraların özel hatlar (paralı) olduğunu bilmek, ararken normal tarifelerden ücretlendirilmediğine ayrıca dikkat etmek gerekiyor.

Yasal olmayan durum ise bu numaraları kullanan kişi veya kurumların yanıltıcı bilgi vermesi, ayıplı ürün satması, tarife arama ücretlerini gizlemesi gibi telefon dolandırıcılığı yapmasıdır.

4 yorum:

 1. 08882331818 bu numaranın bize son faturadaki maliyeti 112 lira oldu. Neymiş çocuklar yarışmayı aramış!

  YanıtlayınSil
 2. Tv yarışmasında basit bir soru sorup arayanları beklemeye alıyorlar, sonra da nedense hat kesiliyor. Her arama 20 TL!
  08982139696

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yumurcak tv de gece odullu soru soruyorlar hat bos dıyor devamlı arayanlar hep aynnı sesler tam bır dolandırıcılık tezgahı dakıka 20tl..bekle bekle hat bos dedıgı halde hala sıradasın..


   Sil
 3. Arkadaşlar bunlar bildiğin 900'lü hat inanmayın

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.