Arızalı ürünlerde tamir, servis ve ücret iadelerinde hukuki durum

arızalı ürünlerde iade hakkı

Arızalı olup servise gönderilen ürünlerde tüketicilerin hakları


Yeni alınan bir ürünün veya garanti süresi olan 2 yıl dolmadan arızalanan ürünlerin tamir, iade, değişim ve servis süreçlerinde hak kaybına uğramamak adına bazı önemli detayları bilmekte fayda var. 

Konuyla ilgili yaşanabilecek durumları sorularla inceleyip basit ve anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalışalım.

Arızalı (Ayıplı) ürün kaç gün içinde tamir edilerek teslim edilmelidir?

Ürünün arızalı olduğunu beyan eden tüketicinin tamir-servis talebinin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya bildirilmesinden itibaren azami 30 iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise 60 iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur.

Arızalı ürünün yenisiyle değişim şartı nelerdir?

Ürünün tamirinin mümkün olmaması, tamire konu olan parça, cihaz, aparat gibi bileşeni oluşturan aksamın ikinci defa arızalanması durumunda tüketicinin seçimlik hakkı olarak tabir edilen haklarından biri olan ürünün yenisiyle değişim hakkı doğar.

Arızalı ürünlerde hangi hallerde para iadesi yapılır?

Arızalı veya ayıplı (eksik, hatalı, darbeli vs.) çıkan ürünlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca tebliğ edilen Garanti Belgesi Yönetmeliği Madde 9/c’de konu şöyle ifade edilmektedir.

Tüketicinin diğer hakları
MADDE 9–(1)Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;
c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,Durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkân varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

Yenisiyle değişen ürünlerin garanti süresi kaç ay veya yıldır?

Ürün değişimi yapılan ve tüketiciye yenisi teslim edilen yeni ürünün garanti süresi sıfırdan başlar, eski ürünün garanti şartları ne ise aynen şartlar yenilenir.

Kutusundan yeni çıkmış, hiç kullanılmamış ürünlerin arızalı çıkması durumunda tüketiciler ne yapmalıdır?

Tüketicilerin yeni alınan bir üründe satış tarihinden itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkı bulunmaktadır. Elektronik ürünlerde iade ve ürün değişimi (cep telefonu, bilgisayar vs.) ise durum farklıdır. İlk 30 gün içerisinde ürünün ayıplı çıkması durumunda para iadesi, değişim hakkı bulunur. 

İlk 30 günden sonra ise ürün-firma kaynaklı arızalarda ücretsiz servis desteği ile tamir süreci devreye girer. Aynı arızadan veya farklı bir arızadan dolayı 1 yıl içerisinde 2. Defa servise gitme durumunda ise yine seçim hakkı devreye girerek ürün değişimi veya para iadesini tüketici talep edebilir.

1 yorum:

  1. Bu nasıl iş? Satılan mal geri alınmaz, para iadesi yapılmaz diye kafam kadar levha asıyor işyerleri. Madem kanun tüketiciden yana neye güvenerek bunu yapıyorlar?

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.