Hüzün ve tebessüm; Dar Alanda Kısa Paslaşmalar


Öyle filmler vardır ki izledikten sonra; ben bu filmi nasıl izlememişim der hayrete düşersiniz. 

Sessiz sedasız öylece kenarda duran bir filmdi benim için Dar Alanda Kısa Paslaşmalar.

Daha filme başlarken oyuncu kadrosunu görünce insanı büyük bir beklentiye sokuyor yönetmen Serdar Akar. Kimler yok ki filmde oynayan; Erkan Can, Savaş Dinçel, Müjde Ar, Şahnaz Çakıralp, Rafet El Roman, Sezai Aydın, Uğur Polat, konuk oyuncular arasında Rıdvan Dilmen, Tanju  Çolak, Ali Gültiken, Rıza Çalımbay gibi futbolcuların yanında daha bir çok yeşilçam emektarı katkıda bulunmuş.

Kurtlar Vadisi dizisinden de tanıdığımız yönetmen Serdar Akar’ın çocukluğunun geçtiği Bursa’da çevresinde yaşanan olayların betimlenerek senaryoya döküldüğü filmde Esnafspor futbol takımının yokluklar içinde amatör kümede şampiyonluk kovalamasını bazen gülerek bazen de hüzünlenerek izliyoruz. 

Darbeden yeni çıkmış askeri idarenin gölgesinde geçen seksenli yılların Türkiye’sinde toprak sahalar, sıcağın altında maç izlemeler, amatör kulüpler, enseye uzun saçlı topçular, takım otobüsünü taşlamalar, mahallenin bitirimiyle gönderilen sevgiliye yazılan mektuplar… Yani o döneme ait hemen hemen her şey var filmde. Özellikle Erkan Can ve Savaş Dinçel’in oyunculukları mükemmel.

Bu arada dokuz numaralı transfer edilen forvet Serkan’ı canlandıran Rafet El Roman’ın futbolla arasının baya iyi olduğunu da görüyoruz. Filmde tek kusur olarak belki de alkolün birçok sahnede fazlasıyla boy göstermesi dışında eğreti duran pek fazla bir şey  yoktu.


Babam ve Oğlum tadında hoş bir dram olarak karşımıza çıkan film 2000 yılında gösterime girmişti. O yılların havasını tekrar solumak isteyen ve hala Dar Alanda Kısa Paslaşmalar filmini izlemeyenler varsa kaçırmasın.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.