Uçan akrep (scorpionfly) efsanesi gerçek mi?

Akrep kuyruklu uçan böcek görenleri şaşkına çeviriyor

uçan akrep

Orta Amerika Texas, Missiori ve Kansas eyaletlerinde, küçük bir türü de Avrupa’nın bazı bölgelerinde görülen akrep görünümlü uçan böcek, görenleri şaşkına çeviriyor.

Bu canlıyı tarif etmek için birden fazla hayvandan bahsetmek gerekiyor.

Sineğe benzeyen görüntüsü, arıya benzer başı ve gövdesi ve akrep gibi kıvrımlı, boğumlu kuyruğu ile ilk başta mutant yaratık (değişime uğramış canlı) izlenimi uyandıran bu böceğin görüntüsü ürkütücü olsa da aslında zararsız bir canlı.

Latince adı Mecoptera, dünyada scorpionfly olarak bilinen uçan akrep sineğinin akrep iğnesine benzeyen kuyruğu aslında hayvanın üreme organı.

Yakından bakıldığında iğneden ziyade kıskaca benzeyen kuyruğunda zehir bulunmuyor.

İnsanlara zarar veren bir canlı olmasa da görüntüsü itibariyle onu ilk kez görenleri ürküttüğü bir gerçek.
Uçan akrep sineği hem otçul hem de etçil bir canlı.

Kendisinden küçük böcek ve sinekleri avlayan scorpionfly aynı zamanda böğürtlen gibi orman meyvelerinin özleriyle de besleniyor. uçan akrep

Binlerce yıldır değişime uğramadan bugünlere kadar gelebilen ilginç görünümlü canlımız tarih öncesi devirlerden günümüze başkalaşım yaşamadan gelebilmiş ender hayvanlardan biri.

Hatta öyle ki mezozoik çağdan beri yaşayan canlı birçok böcek ve sineğin yaşayan atası olarak kabul görmektedir.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.