Kiracının ve kiraya verenin kira kontratından cayma hakları


Güle oynaya imzalanan kira kontratında ilk başlarda her şey iyi güzeldir. Sözleşme imzalandıktan sonra kiracı çıkmak istiyor veya ev – iş yeri sahibi çıkarmak isterse her şey işte o zaman başlıyor. 


Kira kontratı feshetme durumunda cayma hakkı kullanan tarafın sorumlulukları nelerdir sorularının yanıtlarını bulmaya çalışalım.


Kira sözleşmesinde imzalanan kontrattan kiracının cayması

Kira sözleşmelerinde kiracı ev iş yeri fark etmeksizin kontrat dolmadan cayması durumunda sözleşme bitimine kadar evin – iş yerinin boş kaldığı süre için anlaşma tutarı olan kira bedeli kadar sorumlu tutulabilir. 

Kiraya veren meskeni kontrat süresi zarfında başkasına kiraya verdiği gün kontrat gereği ilk kiraya veren kişiden bedel isteyemez. Bunun yanında kiracı evden ayrılmak istediğinde noterden ihtarname çekerek çıkma durumunu resmileştirmesi ve 2 aylık makul süreyi ödeyerek veya iki ay daha oturup kirasını ödedikten sonra çıkmak koşuluyla kontratı bozabilir.

Kira kontratından cayma durumunda ödenen depozito ne olur?

Borçlar Kanununa göre kira için depozito bedeli en fazla üç aylık kira toplamı kadar olabilir. Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Sözleşme bitiminden itibaren en geç 3 ay içerisinde aşağıda bulunan masraflar yoksa kiracıya bu güvence bedeli olan depozito iade edilir.

Mülk sahibinin Kiraya verenin depozitoyu iade etmeme, kesinti yapma  hakkı

Aşağıdaki hallerde kiraya veren mülk sahibi depozito tutarını masraftan düşebilir veya iade etmeyebilir.
 • Son ayın kirası ödenmemişse,
 • Sözleşmeye konu boya ve tadilatların yapılmaması durumunda,
 • Taşınmaz içerisinde bulunan ve kira kontratında yer alan kapı, kombi, petek, gibi evin bütününü oluşturan malların eksilmesi, zarar görmesi durumunda.
Bütün bunlara rağmen ev sahibi – dükkan sahibi depozitoyu iade etmiyorsa kiracı mahkeme yoluyla alma hakkına sahiptir.

Kira kontratı olduğu halde ev sahibi hangi hallerde çık diyebilir?

Hani derler ya "alamanyadan oğlum gelecek"... Yeni kanuna göre mülk sahibinin birinci derece yakınlarının gereksinim durması halinde kiracıdan evin tahliyesini talep edebilir. Tahliye de sözleşme bitiş tarihi değildir. Ancak mahkeme kararıyla olur. Mülk sahibi talep durumunu takip eden bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kombi, musluk vs arızalanırsa bedelini kiracı mı ev sahibi mi öder?

Burada kıstas kullanımdan dolayı yani kullanım hatasından ötürü arıza, tadilat, bakım ve onarımlarda bedeli kiracı ödemek zorundadır. Örneğin darbeyle kırılan musluk, duvar vs. kullanım ömrünün bitmesinden ötürü arızalanan, bozulan kombi, petek, musluk veya elektrik aksamına bağlı evin bütününü oluşturan kısımlarında yenilenmesi, değiştirilmesi veya tadilattan doğan bedeller ev sahibi tarafından ödenir.

Kiraya yapılacak zam miktarı maksimum ne kadar olmalıdır? 

Yıllık kira artış oranı en fazla yeni borçlar kanunu’na göre TÜİK tarafından açıklanan Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) on iki aylık ortalamaları baz alınarak hesaplanıyor. Bu da ortalama %5.5 ile %6 arasında bir rakama tekabül ediyor.

Ev sahibi kirayı elden istiyorsa durum nedir?

268 seri numaralı “Gelir Vergisi Genel Tebliği” ile kira bedellerinin bankalar veya PTT aracılığıyla ödenmesi zorunlu kılınmıştır. Buna rağmen elden kirayı elden almak isteyen mülk sahibi ısrarcıysa vergi kaçırma niyetinde olduğu açıktır. Bunun yanında ihbar veya denetimle kiranı elden ödendiği ortaya çıkarsa ilgili kanun "Bu zorunlu­luğa uymayanları kira bedeli üzerinden ayrı ayrı % 5 oranında özel usulsüzlük cezası kesilecektir." şeklinde konuyu net biçimde açıklamıştır. Ayrı ayrıdan kasıt hem kiracı hem de mülk sahibi ceza ödeyecektir.

Kira kontratına yıllık kira artış oranı yazılabilir mi, üst sınır var mı? 

Böyle bir durumda ev sahibi tarafından kira kontratına örneğin %15 zam yapılacaktır şeklinde bir ibare koymuşsa bunun hukuksuz olduğunu ifade etmeniz gerekiyor. Eski borçlar kanunu'nda yıllık kira artış oranında bir üst sınır yoktu. Yani sözleşme serbestisi geçerliydi. Yeni 'Borçlar Kanunu' bu konuda yasal bir üst sınır getirerek kiracıları güvence altına aldı.

Kira bedelinin bankaya yatırılmasında dikkat edilecek husus var mı?

Konut - işyeri kirasını bankaya yatırırken mutlaka hangi aya ait ödeme olduğunu ve kira bedelidir şeklinde bir ibareyle açıklama kısmına eklettirin. Aynı şey EFT havalelerinde de geçerlidir.

Kira kontratı imzalarken sonra hallederim denilerek yapılan hatalar

İster mal sahibi isterse kiracı kontrat hazırlanırken atladıkları veya boş verdikleri hususlar yüzünden mahkemelik olabiliyor.
 • Mülk sahibi için kiracının kimlik aslını görmeden adını yazmamalıdır. 
 • Kiracılar da boya, badana işleri varsa yapılacak veya yapılması muhtemel tamirat, tadilat (nutfak, banyo, kapı, musluk vs.) gibi hususları kontrata ekletmelidir. 
 • Kiracılar evi kiralamadan önce gündüz gözüyle evi gezmeli, kusur eksik var mı iyi araştırmalıdır. 
 • Mümkünse kapıcıyla ayak üstü yapılacak bir sohbet de komşular ve apartman - site hakkında genel bir bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sözleşmeden cayma ve emlakçıya ödenen komisyon ücreti

Kira sözleşmesini imzaladıktan sonra cayma durumunda emlakçıya ödenen komisyon ücretini kiralanan evde oturmasanız dahi iade alınamaz. Kural olarak emlakçı kiracıyı eve yerleştirme değil danışmanlık görevini ifa etmiştir. Aldığı ücret de budur.

2015 - 2016 yasal düzenlemeleri kapsayan kira kontratı - sözleşmesi örneği

Kiracıyı ve mülk sahibini koruyan bir kira kontratı diye bir durum yoktur. Aşağıda örneği bulunan kira kontratı üzerinde yer alan bilgilere ek olarak varsa eklemek istedikleriniz yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında tarafların anlaşmasıyla sözleşmeye yazılı olarak eklenebilir

Kira kontratı doldurma ve kira kontratı örneği:
Kira kontratı nasıl doldurulur diye düşünmenize gerek yok aşağıda yer alan örnek kira kontratı örneği yer almaktadır. İndirerek çıktısını alabilir, boş alanları kendinize göre doldurmanız yeterlidir.

Kira Kontratı örneği için tıklayınız.

10 yorum:

 1. Kira kontratı hep ev sahibini kollayan hükümler içeriyor

  YanıtlayınSil
 2. Kiracının hakkı diye birşey yok. Kira kontratı ile ev sahibi her konuda kiacının elini kolunu bağlıyor. Kira yasası ile anca mahkeme yoluyla hakkını ararsın. Bunun için de vakit ve nakit gerekli

  YanıtlayınSil
 3. Mehmet Kocakurt4 Ağustos 2016 13:29

  arkadaşlar kira kontratı ne derse desin yukarıdaki gibi cayma hakkınız var. mülk sahibinin tehditlerine boyun eğmeyin. hakkınızı arayın.

  YanıtlayınSil
 4. Arkadaşlar kombi arızalandı, kombi arızası ve bakımı masrafı kiracıya mı ait yoksa ev sahibi mi öder? Sözleşme hükümleri ev sahibi masrafı kabul eetmezse geçersiz olabilir m?

  YanıtlayınSil
 5. Bize evi gostermeden kontrat imzalattilar. Kirayla depositle konisyon toplam 3.100 para ödedik. Eve bir gittikki bize hic uygun olmadigini gördük. Gittik emlakciya önce veremem falan dedi sonra 10 gun sonra gelin veririm dedi ama komisyonu vermicek sanirim. Ne yapmaliyiz? 10 gun bekliyelimmi.

  YanıtlayınSil
 6. Sinan gümüşçü15 Nisan 2018 16:28

  kiradan cayma hakkı sözleşme dahi olsa kiracının lehine olabilir mi?

  YanıtlayınSil
 7. Eve daha yerleşmeden cayarsam depozit ve emlakçı bedeli iade olmazmı

  YanıtlayınSil
 8. 17.08.2018 de (sahibinden kiraladık) ev sahibiyle kira kontratini imzaladik eve 25.08.2018 de gececektik bunuda bildirdik hatta sözleşmeye kirayı her ayın fakat bazi özel durumlardan dolayi eve taşınmaktan vazgeçtik bu durumda yasal olarak kira kontratini iptal edebilme durumumuz ve tabiki kira ve depozitoyu alabilme ihtimalimiz var mi?

  YanıtlayınSil
 9. Ne kadar ev sahibi varsa taaaaa....
  Vicdansız hepsi allahsiz

  YanıtlayınSil
 10. Merhaba

  Kira sözleşmesi yapılmış bir sonra kiracı çaymak istedi mülk sahibi kira kontratını kotuye kullanabilirmi

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.