Bir köstebek hikayesi dizisi: İçerde

izle


Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli'nin başrollerini paylaştıkları, polisin mafya içerisine köstebek, mafyanın da polis teşkilatına ajan sokmasını konu edinen içerde dizisi farklı formatı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Klasik hanımağalı yerli dizi formatlarının dışında izleyicisine her bölümde yeni sürprizler ve bulmacalar sunan dizi, Çetin Tekindor ve Mustafa Uğurlu gibi iki kaliteli oyuncunun gölgesinde yükseliyor.

Her bölümünde saklı sürprizler barındıran dizi izleyiciyi ters köşe yapan sahneleriyle Ezel dizisini hatırlatıyor. Polisiye gerilim ve bol gizem barındırarak iyiyle kötünün zaman zaman yer değiştirdiği sürükleyici senaryosu dizinin kısa zamanda popüler olmasını sağladı.1 Sezon için planlayan dizi reyting patlamasına göre uzar mı bilinmez ama 2016-2017 sezonuna damga vurdu bile.

İçerde hangi holywood filmine benziyor?

Polisiye gerilim tarzında Türk izleyicisine farklı gibi görünen "içerde" senaryo olarak aslında amerikan sinemasından oldukça etkilenmiş, yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı 2006 yılı yapımı Amerikan filmi The Departed (2006) Türkçe adıyla Köstebek filminin birebir uyarlaması da denilebilir. Öyle ki o filmde mafyanın  Matt Damon'un canlandırdığı karakter polis teşkilatına, Leonardo DiCaprio'nun canlandırdığı karakter de mafya içine sızan köstebekleri canlandırıyordu.

İçerde dizisinin konusu itibariyle kötü karakteri Kebapçı Celal'in (Çetin Tekindor) rolünü görünce akla yine başka bir Leonardo DiCaprio filmi olan New York Çeteleri adlı yapım geliyor. O filmin de kötü adamını canlandıran Daniel Day-Lewis Bill karakterinde 'The Butcher' yani Kasap ile İçerde dizisinin Kebapçı'sı tarz olarak neredeyse bire bir aynı, et keserken racon kesiyorlar, hayat dersi veriyor, adam öldürebiliyorlar.

kasap celal

Bir diğer nokta da Kebapçı Celal'in bak oğlum yeğenim tarzı konuşmaları görünce efsane karakter Ramiz Dayı'yı akıllara getiriyor.

içerde
Dizide dikkat çeken bir diğer kişi ise tartışmasız Kasap Celal'in yakın koruması rolündeki Minik. 

Figüran olarak girdiği sektörde farklı fiziksel yapısı ve çok uzun boyu, gariban bakışları ile büyük sempati toplayan Seyithan Özdemir, artık aranılan bir yardımcı oyuncu haline geldi. Yakın zamanda dizi ve film sektörünün dışında onu reklamlarda da görürseniz şaşırmayın.

Figüran olarak girdiği sektörde farklı fiziksel yapısı ve çok uzun boyu, gariban bakışları ile büyük sempati toplayan Seyithan Özdemir, artık aranılan bir yardımcı oyuncu haline geldi.  Dizi ve film sektörünün dışında onu reklamlarda da görürseniz şaşırmayın.

Gelelim dizideki mantık hatalarına...

 • Kasap Celal'in nasıl bir mafya olduğu belirsiz. Şöyle ki; Polisin bir türlü enseleyemediği yerli Al Capone anca gizli bir operasyonla içeriye köstebek sokularak enselenmeye çalışılıyor. Nasıl bir mafya ki çözülemiyor, suç üstü yakalanamıyor yıllardır. Oysa ki kendilerini gördüğümüz kadarıyla ufak bir mekanda kebapçı dükkanı var.
 • Parasız yatılı okumuş, yetim ve yeni mezun bir polisin altında, hiç yemeden maaşını kenara koysa belki de 5-10 yılda anca alabileceği (o da krediyle) lüks jeep.
 • Hikayeye göre Başkomiser Yusuf, ekibine hep akademi birincilerini alıyor, ortada halen özel bir ekip yok. birimde çalışan yüksek kilo fazlası olan okul birincilerini  ne zaman ve nasıl almış belli değil.
 • Aslında kardeş Sarp ile Mert'in aralarında en az 2-3 yaş varken polis akademisinden nedense aynı yıl birinci ve ikinci olarak mezun oluyorlar.
 • Flashback, yani geçmişe giden sahnelerde oyuncuların benzerleri yerine kendileri kullanılmış ki bu da tuhaf olmuş. Çetin Tekindor'u bu yaşında daha kaç yaş geriye götürebilirsin ki?
Ne kadar Amerikan yapımı filmlerin etkisinde yada gölgesinde kalsa da izleyenleri kendine çekmeyi başardı. 2 saate varan bölümleri yarım saati bulan reklam arası ile sabreden bünyelere "İçerde" diğer dizilere nazaran iyi gelebilecek, türk usulü dram ile süslenmiş bir dizi karşımızda.

Beğenildi mi, evet beğenildi.


3 yorum:

 1. dizi iyi güzel, zaman zaman ezel tadında sürprizler barındırıyor. Arkadaş çok uzun ya uzattıkça uzatıyorlar bayıyor. 40-60 dk arasında bitecekken 2 saat sürüyor

  YanıtlayınSil
 2. Çıkış noktası olarak içerde dizisi köstebek filmi ile neredeyse birebir aynı. 50 dakika olsa efsane olurdu. Mert sarpın kardeşi nerdeyse aralarında en az 2 yaş var ama polis akademisinde devreler en büyük mantık hatası bence bu.

  YanıtlayınSil
 3. mertin kimlikde yaşını büyütmüşler zaten bunu söylemişlerdi filmde...

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.