Dünyaya farklı gözle baktıran ilginç 10 dünya haritası

Derlediğimiz bu 10 harita ile en çok tercih edilen spor dalı, hangi ülkeler kimi düşman olarak görüyor veya hangi ülkelerde suç oranları daha yüksek gibi birbirinden farklı 10 araştırma ve anket şaşırtıcı sonuçlar ile karşınızda.

Yapılan istatistik ve anketlere göre ülkelerin ve toplumların yaşayış biçimi, zevk ve tercihleri coğrafi özellikleri ve teknoloji kullanım eğilimlerinin yer aldığı bu 10 harita dünyaya daha farklı bir açıdan bakmamıza yardımcı olacak

1. Ülkelere göre en popüler spor dalı

Haritada futbolun en çok tercih edilen bir spor dalı olduğunu ezici bir çoğunlukla görmek mümkün. Soğuk bölgelerde buz hokeyini, Hindistan ve Avustralya'da ise kriketin futboldan ziyade tercih edilen spor dalı olduğunu görüyoruz. Klasik futbola en soğuk ülke ise kuşkusuz Amerika birleşik devletleri. Amerikan futbolu beyzbol ve basketbol ön plana çıkıyor.  
spor haritası

2. Dünya din ve mezhepler haritası

Ülke toplumlarının hangi inanca ve fraksiyona sahip olduğunu bu haritayla görebiliyoruz. Harita bize ülkelerin tamamının o inanca sahip olduğu değil, din ve  mezheplerin nerelerde daha yoğun olduğunu gösteriyor. 

3. Hangi ülke hangi devleti kendine tehdit olarak görüyor

Ülke vatandaşlarına soruyorlar, hangi ülkeyi kendin ve ulusun için tehdit olarak görüyorsun? Cevabımız haritada. 
harita

4. En çok alkol tüketen ülkeler haritası (15 yaş üstü)

Dünyada en çok alkol tüketen ülkeler sıralamasında rusya birinciliği kimseye kaptırmıyor. Alkol tüketimi en yüksek diğer ülkeler ise haritanın kuzey hattında yer alan avrupanın neredeyse tamamı ve Kanada göze çarpmakta.
en çok alkol tüketen ülkeler

5. Dünya bitki örtüsü ve iklim haritası

Önlem alınmazsa küresel iklim değişikliği bu haritanın yeşil kısımlarını daha ne kadar böyle bırakacak hep birlikte göreceğiz. 

6. Cinayet suçu oranının en yüksek olduğu ülkeler

Harita bize latin amerika, meksika ve güney amerikanın birer suç cenneti olduğunu bariz açıklıyor. İlginç olan kanada'nın kuzeyi ve rusyanın bazı bölgeleri yüksek suç oranıyla öne çıkıyor. Türkiye'nin rengi ise avrupa kadar açık değil maalesef.
dünya suç haritası

7. Dünyada internete en çok sansür uygulayan ülkeler 

Başlığı okuyup tahminde zorlanmayacağınız ülkeler var. İnternette en çok sansür uygulanan ülkelere baktığımızda Belarus, nam-ı diğer Beyaz Rusya, Çin, İran listenin başında geliyor.
dünya sansür haritası

8. Müslüman ve Hristiyan azınlıkların %1'in altında olduğu ülkeler

Müslümanların en az olduğu ülkeler genel olarak latin amerika, uzakdoğu ve baltık ülkeleri olarak görünürken hristiyan nüfusun en az olduğu ülkelerden biri Türkiye diğeri de İran.

9. Dünyada ülkelere göre İQ seviyesi 

Haritanın geneline baktığımızda gelişmişlik seviyesi ile ülkelerin İQ seviyesinin (zeka seviyesi) paralellik gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu genellemeyi ters köşe yaptıran iq seciyesi en yüksek ülkelerden iki ülke var ki onlardan biri  Moğalistan diğeri de Kazakistan. Afrika ise bildiğiniz gibi...
iq haritası

10. Dünyada ülkelere göre sosyal medya tercihi

Haritada da görüldüğü gibi facebook sosyal medya kullanımında küresel bir güç. Diğer sosyal ağlar ise genelde Rusya'da Odnoklassniki, Çin'de QZone, İran'da ise Facenama gibi milli yazılımlar ön plana çıkıyor. Çünkü bu ülkelerde amerikan menşeili sosyal ağlara oldukça mesafeli. Twitter kullanıcılarının facebook kullanıcılarına nazaran daha ön planda olduğu ülke ise Japonya.

dünya harita

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.