En iyi şifre belirleme, koruma ve kurtarma ipuçları


Şifre artık hayatımızın bir parçası oldu. Nerede kullanmıyoruz ki; wifi şifresi, e-posta şifresi, telefon güvenlik şifresi, bilgisayar açılış şifresi, kredi kartı şifresi, facebook-twitter şifresi ve daha neler neler. Herkesin yakın çevresinde msn şifremi çalmışlar, mailimi patlatmışlar, facebook hesabımı hacklemişler gibi şifre çaldırma hikayeleri duyuluyor.

Kötü niyetli kişilerin bu şifreleri ele geçirmesi durumunda hem madden hem de manen ağır sonuçlar doğuruyor. Kimilerinin banka hesabı boşaltılırken, kimilerinin telefonundaki, bilgisayarındaki mahrem bilgi ve belgeler başkalarının eline geçmekte, özel hayatın gizliliği, sır kalması gereken mahrem bilgi, belge ve görüntülerin ifşa riski artık yaşamsal riskler arasında sayılıyor.

İyi bir şifre nasıl kurulur, kırılamayan şifre var mıdır?

Kırılamayacak bir şifre koymak mümkündür diyemeyiz fakat kırılması zor şifre elbette yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki şifreleme tekniklerine ve şifre koruma yöntemlerine göz atmanız gerekir.
 • E-postanıza, dosyanıza, bilgisayarınıza veya wifi şifresi mümkünse en az 12 karakterden oluşan şifre tanımlayın. Girdiğiniz şifre kolay olmayan sadece sizin bilebileceğiniz, size bir şeyi hatırlatmalı ki unutmayasınız. Örn: Bnm8if4EmfEy8 (benim şifrem feys)
 • Şifreleme yaptığınız panel büyük küçük harfe duyarlıysa harflerden en az birini mutlaka büyük harf yapın.
 • Yine şifre belirlerken paneliniz boşluk yapmanıza (space tuşu etkin ise) izin veriyorsa boşluk içeren kombinasyonlar kırılması en zor şifreleri size sunacaktır.
 • Harf ve rakam kombinasyonu uygulayın. Bu kombinasyon adınız + doğum tarihiniz: ahmet1985 şeklinde değil, en kötü ihtimal 19ahmet85  şeklinde olmalıdır.
 • Belirleyeceğiniz şifreyi kesinlikle yazılı veya dijital bir yere açıkça yazmayın.  Unutma riskine karşı karşı yazmanız gerekiyorsa bile şifreyi şifreleyerek yazın. Yani adınız soyadınız + lise numaranız ise Ben + lise diyerek kodlayabilirsiniz.
 • Banka, kredi kartı şifrelerini belirlerken veya pos makinesine, atm makinesine girerken başkalarının görmemesine özen gösterin. Aileden hiç kimsenin doğum tarihini şifre olarak belirlemeyin
 • Uzun süre aynı şifreleri kullanmayın, belirli aralıklarla şifelerinizi değiştirin.
 • Sosyal medya, banka, bilgisayar veya telefon tüm şifrelerinizin farklı olmasına özen gösterin. Birini kaybeder, veya çaldırırmak hepsini kaybetmek demektir. Şifreyi geri getirme, kurtarma yolları ararken iş işten geçebilir.
 • Çalınan hesabı geri alabilmek için her zaman şifre kurtarma seçeneklerini aktif etmelisiniz. Olası bir şifre hack olayında şifrenizi geri alabilme, hesabınızı kurtarma imkanınız olmalı.
 • Android cihazlarda zikzak çizilerek girilen ekran kiliti kullanan kullanıcıların büyük çoğunuğu şifre olarak "Z" şeklini belirlediğini unutmayın.
 • İnternet kafeler veya topluma açık wifi noktalarında şifrenizle bir giriş yaptıysanız en kısa zamanda şifrenizi değiştirmelisiniz.
Ek olarak; Soygun veya tehlike anında Atm cihazına bankamatik şifrenizi ters girerseniz sistem polisi arıyor hikayesi tamamen uydurmadır. Bu tamamen facebook efsanesidir.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.