Hukuk fakültesinde sizi neler bekliyor?

hukuk okumak

Türkiye handikaplarından birisi de lise sonunda yapılan, adı sürekli değişen, benim girdiğim sene adı ÖSS olan bir sınavla meslek tercihi yapılmasıdır. Eğer aldığınız puanlar yüksekse hukuk, tıp, mühendislik bölümlerinden birini tercih edersiniz. Tercihinizi ise, çok bilinçli değilseniz kendinizce yatkın olduğunu “düşündüğünüz” bir bölümden yana kullanırsınız. Pekiii bu meslek hakkında detaylı bilgiye ne zaman sahip olursunuz? Hopp! diye çalışma hayatının içine düştüğünüz zaman. Mesleği üniversitede öğreten diş fakültesi, tıp fakültesi gibi bölümleri tenzih ediyorum.

Hukuk fakültesi, mesleği sonradan öğreten fakültelerden. Yani siz fakültede; hakimliği, savcılığı ya da avukatlığı öğrenmiyorsunuz. Mezun olduktan sonra eğer hakim ya da savcı olmak istiyorsanız ilgili sınavı kazanıp staja  başlıyorsunuz ve staj sırasında mesleği öğreniyorsunuz. Avukatlığı tercih ederseniz herhangi bir sınava tabi olmadan bir avukat yanında bir yıl süre ile staj yapıp, stajın sonunda ruhsatnamenizi alarak avukat oluyorsunuz. Yine staj sırasında avukatlık mesleğinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını öğrenmeye, anlamaya çalışıyorsunuz.

Hukuk fakültesinde mesleği öğrenmezsiniz ama ondan çok daha önemli şeyleri öğrenirsiniz. Bana göre hayatın her alanına anlam katacak hukuk nosyonunu, hukuk mantığını, iyi ya da kötü olmayı değil “adil” olmayı öğrenirsiniz. Bunun yanında okuduğunu anlama, yorumlama, olayları tahlil etme yeteneğini kazanırsınız. Olayları karşı taraf açısından değerlendirmeyi yani empatiyi öğrenirsiniz.

Her hukuk öğrencisinin en az bin beş yüz kez duyduğu “Nasıl ezberliyorsunuz o maddeleri?” sorusuna da açıklık getirmek istiyorum. Efendiler, hukuk fakültesinde ezber yoktur. Okuduğunu anlama, yorumlama ve olaya uygulama vardır. Hani göz korkutan o koca koca kitaplar var ya, işte o  kitaplar kanun maddelerini açıklayan, anlatan kitaplar. Yani ezber yok, öğrenme var.

Geliyorum can alıcı noktaya, hukuk fakültesinde devam zorunluluğu bulunmuyor. Üniversite ikinci sınıftan itibaren yarı zamanlı çalışmış biri olarak devam zorunluluğu olmaması benim için büyük kolaylık sağlamıştı. Bir şirketin hukuk departmanında stajyer öğrenci tanımıyla çalışmam sayesinde  adliye nedir, kalem nedir, duruşma nedir, dava dosyası nasıl hazırlanır gibi okulda öğrenmediğim şeyleri okul bitmeden öğrenme imkanı bulmuştum. Yani hukuk fakültesinde okumak size, henüz okul bitmeden mesleğinizle ilgili çalışma alanı sağlıyor. Bu sayede hem okuyup, hem mesleğiniz hakkında bilgi sahip olup hem de öğrenim masraflarınızı çıkartmanız mümkün.

Toparlamak gerekirse hukuk fakültesi, hayata bakış açısını değiştiren bir bölüm. Mezun olduktan sonra iş bulma oranı da oldukça yüksek. Ancak tüm bu yorumlar “Türkiye’de hukuk”, “meslek etiği” kavramlarından ve hukuk fakülteleri ile kontenjanlarındaki (dehşet) artıştan uzak olarak yapılmıştır. Sevgiler.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.