İstanbul Çağlayan Adliyesi hakkında detaylı bilgi

istanbul çağlayan adliye sarayı

İstanbul Adliyesi namı diğer çağlayan adliyesi (Çağlayan Adalet Sarayı) Avrupa'nın en büyük adliye sarayı olma özelliği taşımaktadır. 

Beyoğlu Adliyesi, Şişli Adliyesi, Fatih Adliyesi, Sarıyer Adliyesi ve Eyüp adliyesi gibi özellikle sur içinde kalan ve dağınık bir görüntü sergileyen adli binaların birleştirilerek 42 bin metre kare arsa alanı içinde 328 bin 544 metre kare kapalı alana sahip dev bir adliye kompleksi hüviyetine 2011 yılında hizmete girerek sahip olmuştur. 

İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı Mimari yapısı

En küçük bloğu 4, en büyüğü de 19 kat olarak inşa edilen İstanbul Adliye Sarayı dışarıdan bakıldığında modern çizgiler barındıran bir yapı gibi görünse de içerisi türk mimari anlayışından izler taşımaktadır. 

Avlu konsepti ve bünyesindeki bahçe yapısı ile bloklar arası geçişlerin sağlandığı binada blokların bir çok bölümü gün ışığından faydalanabilecek tarzda dizayn edilmiştir. Böylece hem enerji tasarrufu hedeflenmiş hem de temiz hava dolaşımı doğal bir havalandırma sağlanmıştır. En önemlisi de çatısında bulunan rüzgar tribünü sayesinde adliye sarayı kendi elektriğini üreterek dünyaya örnek olma özelliği ile ayrı bir öneme sahiptir.

Ayrıca bir resmi kurum binasında ilk defa çift cephe blok uygulaması İstanbul Çağlayan Adliyesi hizmet binasında yapılmıştır.

İstanbul Çağlayan Adliyesi nerede, nasıl gidilir?

İstanbul Adalet Sarayı nerede ve nasıl gidilir sorusuna yanıt olarak adliye binasına metrobüs, dolmuş ve belediye otobüsü seferleri bulunmaktadır. Özellikle metrobüs durağından inince çağlayan adliyesi tam karşınızda sizi bekliyor olacaktır.

Adres : Çağlayan Meydanı Şişli Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No: 223 Şişli / İstanbul

Santral Telefon: 0 212 375 75 75


İstanbul Adliyesinde hangi mahkemeler var?

İstanbul adliyesinde toplam 48 adet icra müdürlüğü, 20 adet aile mahkemesi, 39 adet icra mahkemesi, 2 adet deniz ihtisas mahkemesi, 26 adet ağır ceza mahkemesi, 60 adet asliye ceza mahkemesi, 10 adet tüketiciyi koruma Mahkemesi, 18 adet iş mahkemesi, 8 adet Fikri ve Sinai ceza mahkemesi, 28 adet Sulh Hukuk mahkemesi, 15 adet çocuk mahkemesi, 4 adet Çocuk Ağır Ceza mahkemesi, 34 adet Sulh Ceza mahkemesi bulunmaktadır.

Toplam 20 bloktan oluşan İstanbul Adliye Sarayı'nın 64 bin 736 metrekarelik bölümü (A1,A2,A3 blokları) savcı bloğu olarak kullanılmaktadır. Bu blokta başsavcılık, başsavcı vekilleri, adalet komisyonu başkanı ve savcı odaları ile hakim ve savcılara ayrılmış otopark, konfreans salonu, banka, market, kreş gibi hizmetler verilmektedir.

B blokta icra hakimliği, aile mahkemeleri, iş, Sulh Hukuk, Asliye Hukuk mahkemeleri bulunmaktadır. Bunların yanında (B1,B2,B3 bloklarında savcı odaları, avukat dinlenme odası, arşiv ve otopark bölümlerini de kapsamaktadır. B Blok, 70 bin 247 metrekarelik bir alana sahiptir.

C1,C2,C3,C4, bloklarından oluşan B Blokta Ağır Ceza mahkemesi,  Asliye Ticaret mahkemesi, kütüphane,  İstanbul Barosu, infaz savcıları, müracat savcılığı, arşiv, toplantı salonu ve otopark bölümü bulunmaktadır. C Blok toplam 85 bin 122 metrekaredir.

D Bloğu oluşturan D1,D2,D3 bloklarında İcra Müdürlüğü, Aile mahkemesi, Tüketici mahkemesi, Fikri ve Sinai Hukuk mahkemesi, Sulh Ceza mahkemesi,  Asliye Ceza mahkemesi, avuxkat dinlenme odaları, savcı odaları, arşiv ve otoparkı bünyesinde barındırmaktadır. 

E blokta ise vatandaşlara kullanabilecekleri otopark hizmeti sunulmaktadır.

1 yorum:

  1. İstanbul adliyesi nerede? anadolu adliye sarayı ile çağlayan adliyesi var hangisi istanbul adliyesi dedikleri yer?

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.