Miras kalan tarlanın satış şartları

hisseli tarlanın satışı nasıl olur

Hisseli tarla tapusuna sahip mirasçılar tarlalarını pay ettikten sonra diğer pay sahipleri şufa hakkı (önalım hakkı) talebinde bulunmaz ise kendilerine düşen arazileri üçüncü şahıslara satabilirler. 

Hisseli tarlaların satışı sürecinde 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, bazı sınırlamalar getirmiştir. Kanunla gelen bu sınırlamalar la miras kalan tarlanın satışı konusu biraz karışık gibi görünse de en basit şekilde anlatmaya çalışalım.

Miras kalan yarla nasıl paylaşılır?

Miras kalan hisseli tarlaların hisselere bölümü:

Miras kalan hisseli tarlalarda varislerin ortak hisseye sahip oldukları tarla vasfı taşıyan arazilerde 20.000 metrekare, dikili tarım arazilerde 5.000 metrekare seralarda ise 3.000 metrekarenin altında olmamak kaydıyla paylarını bölebilir, ardından aşağıda yer alan kıstaslara göre satışı yapılabilir.

Miras kalan tarlanın satışı nasıl olur?

Varis tarlasını satmaya karar verdiğinde il veya ilçe tarım müdürlüğüne gidip satışa engel bir durum olup olmadığı hakkında görüş almalıdır. İlgili kurum söz konusu tarla varisinin arazinin önce sulu tarım, kuru tarım, dikili arazi veya sera olup olmadığını inceler. Yapılan inceleme sonucunda:

Söz konusu taşınmaz sulu tarım yapılan yada kuru tarım uygulanabilen tarla vasfında ise satışa konu arazinin büyüklüğüne bakılır. Ayrıca tarlanın sınırında varisin başka arazisi var mı ona da bakar. Tüm bu değerlendirmelerin sonucunda; 
  • Tarlanın - arazinin sınırında satacak şahsın başka arazisi yoksa ve satılacak mal sulu yada kuru tarıma uygun tarla ve 10.000 metrekareden küçükse,
  • Tarla dikili tarım arazisi durumundaysa 5.000 metrekareden küçükse, Sera hükmünde bir araziyse 1.000 metarekareden küçükse,
  • Eğer satılacak arazi sulu yada kuru tarım arazisi ve 10.000 metrekareden büyükse, 
Satış için onay verilir.

Ayrıca, satışa konu olan pay, 5.000 metrekareden büyük dikili tarım arazisi yada 1.000 metrekareden büyük sera ise bu araziler ekonomik bütünlük arz eden arazi hükmünde sayıldığından dolayı söz konusu satıcıya ait bu taşınmazları kuş uçuşu 10 km yakınlarında başka arazi var mı ona bakılır. Şayet satıcının 10 km yakında başka ekonomik bütünlük arzeden arazileri yoksa satışa izin verilir. 

Satıcıya ait bu taşınmazların kuş uçuşu 10 km yakınlarında başka arazi var ise bu sefer yeter gelirliğe bakılır. Eğer satışa esas arazi şahsın yeter gelirli arazi büyüklüğünün üzerinde ise satışa izin verilir.

2 yorum:

  1. babadan miras kalan tarlayı paylaşma ve akraba dışında üçüncü birine satma konusunda destek istiyorum. selamlar.

    YanıtlayınSil
  2. 6800m tarlava 5 hiseli 3 kardes 3 hisseyi satmak istiyoruz 3 sahiza arazi ekilmeyen ormanlik olmus sata bilirmiyiz

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.